петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: ММФ признаје фантастичне резултате Владе Србије, и са задовољством признаје своју грешку у прогнози дефицита
Хроника

Душан Вујовић: ММФ признаје фантастичне резултате Владе Србије, и са задовољством признаје своју грешку у прогнози дефицита

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. април 2015.

Србија је остварила изузетне резултате и ММФ са задовољством признаје грешку у прогнози дефицита, каже за РТС министар финансија Душан Вујовић, који борави у Вашингтону на пролећном заседању Светске банке и ММФ-а.

Министар финансија Душан Вујовић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је у разговору с највишим званичницима Светске банке и Међународног монетног фонда оцењено да је Србија остварила знатан напредак, али да је потребно учинити више на фискалној консолидацији.

"Потписали смо два зајма, завршавамо овај четворогодишњи период врло успешно и чини ми се да припремамо веома добру линију пројеката који ће се реализовати у оквиру наредног четворогодишњег програма који почиње 1. јула", каже Вујовић.

Према његовим речима, договорено је да то буду пројекти који подржавају структурне реформе, које су најважнији део реформи у Србији.

Коментаришући прогнозе ММФ-а да би Србија ове године могла да заврши са рецесијом, Вујовић је рекао да је најважније да је на макромонетарном и макрофискалном нивоу све у реду.

"Ми смо остварили фантастичне резултате, које Фонд признаје. После укључивања резултата за такозвану општу државу, имамо свега 25 милијарди за први квартал, што је мање од 40 одсто од очекиваног дефицита. Фонд са задовољством признаје своју грешку – он је пројектовао 55,7, то је скоро два и по пута мање", каже Вујовић.

Додаје да Фонд и даље упозорава на опасност, али да је спреман да направи ревизију пројекције економског раста и да ће то још увек бити у домену мало изнад нуле.

"Очекујемо да видимо какви ће бити резултати Железаре 'Смедерево' са новим менаџментом, какви ће бити резултати такозваног хемијског комплекса, какви ће бити резултати Бора и осталих великих произвођача и како ћемо завршити приватизације које сада улазе у критичну фазу – 20 плус 70 предузећа улазе у критичну фазу", каже министар.

Додаје да ће то утицати на економски раст, запосленост и све остало.

"Мало каснимо са структурним реформама. Могло се очекивати да ћемо имати проблема, да ћемо имати велике резерве, законских потешкоћа. Рецимо, реституција често спречава процесе, нерешена имовинско-правна питања која успоравају процесе", каже Вујовић.

Како каже, очекује се да велика јавна предузећа, пре свега ЕПС и Железнице, буду спремна да ставе на сто програм реструктурирања, који ће бити основа да се подржи програм.

Очекујемо и напредак у првим корацима реформе јавне администрације. У плану је да то превазиђемо током мисије која траје од 29. априла до 30. маја, рекао је Вујовић.

Поред министра Вујовића, делегацију Србије на пролећном заседању Светске банке и ММФ-а у Вашингтону предводи и гувернерка Народне банке Јоргованка Табаковић.

(РТС)

Душан Вујовић: Пензијски систем у Србији је неодржив, једно од решења је да мотивишемо људе да штеде у приватним пензијским фондовима

Влада ће размотрити могућност да уведе обавезно приватно пензијско осигурање, тзв. други стуб, који је имао лоше резултате.

То је јуче, на панелу ММФ организованом у оквиру Генералне скупштине те институције у Вашингтону, најавио српски министар финансија Душан Вујовић.

- Пензијски систем у Србији је скоро неодржив. Однос запослених и пензионера је тренутно 1:1. Очекујем да ћемо успети да мотивишемо све да у пуној мери плаћају порезе и доприносе на плате. Једно од решења је и да размотримо идеју да уведемо други стуб осигурања који ће бити мотивација за људе да улажу више, да обезбеђују своју будућност и да на тај начин помогну да се балансира постојећи фонд, закључује министар Вујовић.

Међутим, стручњаци упозоравају да је тзв. други стуб крајње контроверзан.

- Он подразумева делимично или потпуно укидање државног пензијског система и прописивање законске обавезе да грађани морају да штеде у приватним пензијским фондовима, при чему приватни пензијски фондови не гарантују ништа у погледу висине њихове пензије. Било каква дискусија о другом стубу у Србији мора да узме у обзир крајње разочаравајућа искуства из источне Европе - објашњава за “Блиц” економиста Никола Алтипармаков, стручњак за фискалну политику и члан Фискалног савета.

Алтипармаков чак упозорава да је сасвим могуће да грађани имају ниске пензије, чак и ниже него у случају државног пензионог система.

- Управо то се десило у источној Европи, где су перформансе другог стуба биле још горе него перформансе државног пензијског система. Зато су Мађарска и Пољска укинуле други стуб, исто размишља Бугарска, а Словачка, Летонија и Литванија су знатно ограничиле и смањиле други стуб. Словенија, Чешка, као и већина развијених земаља попут Немачке, Аустрије, Француске, САД или Канаде, никада нису ни хтеле да уводе други стуб, јер су закључиле да то није оптималан реформски правац. Услед неповерења према државној својини, други стуб је иницијално био популаран у источној Европи, али кад није успео да испуни ниједно од иницијалних очекивања, већина држава је схватила да прелазак из једне крајности у другу није решење - објашњава Алтипармаков.

Према његовом мишљењу, неопходно је финансијски оздравити државни пензијски систем и стимулисати грађане да додатно штеде за пензију колико год могу, али искључиво на добровољној основи.

Предности приватне пензије

У Србији скоро сваки десети запослени штеди за старост месечним уплатама у приватне пензионе фондове. Они код нас постоје осам година, а ову врсту штедње помаже и држава тако што се на сваку уплату запосленог у приватни пензиони фонд до 5.329 динара не плаћа порез. Рачунице кажу да свако ко је претходних осам година редовно себи уплаћивао износ једнак неопорезивом минимуму, а ова олакшица првобитно је износила 3.000 динара, до данас је прикупио око 1,1 милион динара. Тај новац може да користи када напуни 58 година, било дизањем целокупног износа било месечним исплатама. Уплате у фонд могу да се наслеђују.

Гордана Булатовић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер