петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Никезић: Приватизација ЕПС-а је почела, овај документ је доказ за то. Уместо демантија, нека Министарство енергетике јавно потпише да никада неће направити заједничку фирму са мађарским партнером
Хроника

Душан Никезић: Приватизација ЕПС-а је почела, овај документ је доказ за то. Уместо демантија, нека Министарство енергетике јавно потпише да никада неће направити заједничку фирму са мађарским партнером

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. мај 2023.

Потпредседник Странке слободе и правде Душан Никезић оптужио је власти да су започеле са приватизацијом Елепктропривреде Србије, показавши папир за који је навео да представља документ са седнице надзорног одбора ЕПС-а, који то доказује.

„Приватизација ЕПС-а је почела, овај документ је доказ за то. Ово је дневни ред Надзорног одбора ЕПС-а, у коме се као тачка пет налази предлог МВМ Гроуп-е Мађарска за оснивање заједничке компаније у Републици Србији за производњу обновљиве енергије уз издвајање 11 хидроенергетских објеката из ЕПС-а, што значи цепање ЕПС-а и његову приватизацију. То је политика овог режима, не постоји вредан ресурс у Србији ког се они нису одрекли, од ПКБ-а, Железаре, РТБ Бора, аеродрома, и сада је нажалост дошао на ред и ЕПС, а не би ме изненадило и да се нешто слично деси и са Телекомом“, изјавио је Никезић.

Никезић је рекао да је овај предлог „јако штетан и опасан за електропривреду Србије и целу Србију.

„Хидроелектране су највећа вредност ЕПС-а, а захваљући хидро потенцијалима Србије капацитети ЕПС-а су кључни за развој електропривреде у наредном периоду. Овим издвајањем хидроелектрана у ново правно лице, где је сувласник са 50 посто и правом управљања мађарска фирма, ви сустински измештате развој енергетског сектора из ЕПС-а у нову компанију, а та компанија нема никаквог искуства у управљању хидроелектрана, јер су прву преузели на Тиси тек пре годину и по дана, рекао је Никезић.

Никезић је одговорио на деманти Министарства рударства и енергетике и рекао да то нису планирали не би ставили на дневни ред, као и затражио да уместо демантија  „јавно под кривичном и материјалном одговорношћу потпишу да неће направити заједничку фирму са мађарским партнером“:

„Зар није приватизација ЕПС-а јавна ствар и од виталног значаја за будућност Србије, зар то треба да буде јавна тајна, чак и да верују да је добро да се ЕПС поцепа и приватизује зашто нису направили јавну расправу, а не да се то уради договором иза очију јавности са мађарском фирмом која нема потенцијал. Једини логичан одговор је да је овакав договор последица политичког пријатељства између Александра Вучића и Виктора Орбана и да се такво пријатељство плаћа са 11 српских хидроелектрана“ рекао је Никезић.

Подсетио је да је ССП „већ годинама упозоравала да се припрема приватизација ЕПС-а“.

„И онда када смо говорили да је недопустиво да Мића Грчић партијски послушник без школе и знања руководи највећом фирмом у Србији и да ће то довести до њеног уништења и касније приватизације, и онда када је дошло до практично колапса ЕПС-а, када смо и рекли да нико неће бити заинтересован за приватизацију целог ЕПС-а већ само његових здравих делова, али упозоравали смо  и онда  када је усвајан статут ЕПС-а из ког је избачена одредба о забрани отуђења имовине велике вредности, све су то биле припреме за приватизацију ЕПС-а, те припреме су готове, ово овде је формулизација поступка приватизације, чињеница да ова одлука није усвојена јер су представници ЕПС-а били против, она није одбијена већ само одложена због техничких додатака,“ изјавио је Никезић.

Поручио је да грађани морају бити свесни ако сутра гласају за Српску напредну странку да гласају за приватизацију ЕПС-а.

(Н1)

Видети још: Душан Никезић: Данас је почела приватизација ЕПС-а - иако је власт пре само месец дана тврдила супротно. Тајним договором, 11 српских хидроелектрана преноси се у заједничку фирму са мађарском „МВМ групом“

Министарство енергетике: ЕПС није донео одлуку о издвајању 11 хидроелектрана и оснивању заједничке компаније са мађарском фирмом "МВМ". Истражити зашто званична документа руководства предузећа излазе у јавност са неистинитим информацијама

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер