уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ДСС: Србија жртвује Косово за 200 милиона евра
Хроника

ДСС: Србија жртвује Косово за 200 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јул 2012.

БЕОГРАД - Шеф Посланичке групе Демократске странке Србије (ДСС) Слободан Самарџић изразио је данас чуђење и незадовољство што је питање Косова и Метохије са нивоа министарства пребачено на ниво служби Владе Србије, напомињући да се тако доводе у питање државни и национални интереси због чега ДСС неће гласати за законе.

"Члан 37 изазива велику пажњу, јер се важна питања са нивоа министарстава пребацују на режим служби, а најдраматичније је питање Косова и Метохије и чуди ме да је то урађено", рекао је Самарџић.

Он је оценио да има наговештаја да ће будућа Влада Србије наставити континуитет прошле и да ће врло приљежно обављати послове у процесу европских интеграција.

Самарџић је указао да је у образложењу за седам министарстава написано да ће имати приступ европским фондовима, који неће бити већи од 200 милиона евра, а то је мали новац за који "Србија жртвује Косово".

"Постојање Министарства за Косово и Метохију је био начин да се држава на концентрисан и озбиљан начин бави тим питањем и шаље порука свету да држава на озбиљан управља делом територије, који је под међународном управом", рекао је Самарџић.

У обједињеној скупштинској расправи о предложеним законима о министарствима, о основама уређења служби безбедности Републике Србије и о изменама закона о влади, Самарџић је казао да је намера нове владајуће већине смањивањем броја предложених министарстава била добра, али да ресори нису спојени на добар начин.

"Намера која је била најављивана да се број министарстава смањи и да се тако иде на уштеде је добра, али једно су министарства, а друго су ресори. Ресора је више него министарстава. Реч је о томе како концентрисати те ресоре на најбољи могући начин, а мени се чини да спајање ресора није добро изведено", казао је Самарџић.

Он је као пример навео Министарство регионалног развоја и локалне самоуправе, наводећи да су та два ресора "крајње вештачки спојена" и да су садржински неспојиви ресори.

То је, како је додао Самарџић, случај и са Министарством спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, Министарством енергетике, развоја и заштите животне средине…

ДСС ће се, како је навео, према предложеним законима односити онако како се већина буде односила према њиховим амандманима.

(Танјуг-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер