Početna strana > Hronika > DSS: Srbija žrtvuje Kosovo za 200 miliona evra
Hronika

DSS: Srbija žrtvuje Kosovo za 200 miliona evra

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. jul 2012.

BEOGRAD - Šef Poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) Slobodan Samardžić izrazio je danas čuđenje i nezadovoljstvo što je pitanje Kosova i Metohije sa nivoa ministarstva prebačeno na nivo službi Vlade Srbije, napominjući da se tako dovode u pitanje državni i nacionalni interesi zbog čega DSS neće glasati za zakone.

"Član 37 izaziva veliku pažnju, jer se važna pitanja sa nivoa ministarstava prebacuju na režim službi, a najdramatičnije je pitanje Kosova i Metohije i čudi me da je to urađeno", rekao je Samardžić.

On je ocenio da ima nagoveštaja da će buduća Vlada Srbije nastaviti kontinuitet prošle i da će vrlo prilježno obavljati poslove u procesu evropskih integracija.

Samardžić je ukazao da je u obrazloženju za sedam ministarstava napisano da će imati pristup evropskim fondovima, koji neće biti veći od 200 miliona evra, a to je mali novac za koji "Srbija žrtvuje Kosovo".

"Postojanje Ministarstva za Kosovo i Metohiju je bio način da se država na koncentrisan i ozbiljan način bavi tim pitanjem i šalje poruka svetu da država na ozbiljan upravlja delom teritorije, koji je pod međunarodnom upravom", rekao je Samardžić.

U objedinjenoj skupštinskoj raspravi o predloženim zakonima o ministarstvima, o osnovama uređenja službi bezbednosti Republike Srbije i o izmenama zakona o vladi, Samardžić je kazao da je namera nove vladajuće većine smanjivanjem broja predloženih ministarstava bila dobra, ali da resori nisu spojeni na dobar način.

"Namera koja je bila najavljivana da se broj ministarstava smanji i da se tako ide na uštede je dobra, ali jedno su ministarstva, a drugo su resori. Resora je više nego ministarstava. Reč je o tome kako koncentrisati te resore na najbolji mogući način, a meni se čini da spajanje resora nije dobro izvedeno", kazao je Samardžić.

On je kao primer naveo Ministarstvo regionalnog razvoja i lokalne samouprave, navodeći da su ta dva resora "krajnje veštački spojena" i da su sadržinski nespojivi resori.

To je, kako je dodao Samardžić, slučaj i sa Ministarstvom spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, Ministarstvom energetike, razvoja i zaštite životne sredine…

DSS će se, kako je naveo, prema predloženim zakonima odnositi onako kako se većina bude odnosila prema njihovim amandmanima.

(Tanjug-Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner