петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгомир Анђелковић: Недавни споразум са НАТО не одступа од политике војне неутралности
Хроника

Драгомир Анђелковић: Недавни споразум са НАТО не одступа од политике војне неутралности

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. фебруар 2016.

 БЕОГРАД - Политички аналитичар Драгомир Анђелковић оценио је за Радио-телевизију Војводине да ће се односом према питању Косова мерити резултати политике актуелне Владе Србије. Он је у емисији "Прави угао" РТВ-а казао и да недавни споразум са НАТО не одступа од политике војне неутралности, али да би исте услове Србија морала да обезбеди и Русији.

Коментаришући данашњу премијерову опаску о лукавству Милоша Обреновића и храбрости Карађорђа, Анђелковић је оценио да би се актуелан политика Владе могла назвати обреновићевском у контексту разумевања да је то политика неконфронтирања са јачима и истовремено политика одбране виталних националних интереса.

"То значи да се одређени уступци дају, али не превелики. А време ће проценити да ли је то била обреновићевска политика, односно да ли ћемо успети да очувамо Косово и избегнемо политику сврставања на међународном плану. Ја мислим да се иде ка томе", рекао је он.

Упитан да ли је надавно усвојени споразум са НАТО пактом превазишао оквире Партнерства за мир и како се уклапа у "обреновићевску политку", он је казао да наведени споразум не би тербало да буде споран у том погледу, те да је много већи проблем како ће се реализовати Бриселски споразум.

"Ако се Бриселски споразум буде реализовао само на нашу штету онда то неће бити никакво државничко умеће, али ако се издејствује формирање Заједнице српских општина онда то може да буде умеће. Кад је реч о НАТО, лично не бих ишао тим путем, али ми већ имамо идентичан споразум са САД. Генерално треба бити обазривији у тим споразумима, посебно око неких деликатних питања као што су приступ неким објектима и слична", сматра Анђелковић.

На примедбу да је овим споразумом дозвољено да особље НАТО-а добија дипломатски имунитет, ослобађање од пореза и приступ готово свим локацијама, он је навео да Србија већ има такав аранжаман са НАТО, који је сад само проширено и на логистику те организације.

"Ми смо 2005. године прихватили СОФА споразум по којем трупе НАТО не потпадају нашим законима. Али, то је тешко избећи и готово све земље су га прихватиле. Међутим, нисмо морали да прихватимо баш све везано за деликатне податке и размену информација", додао је.

Према његовим речима, овај споразум ипак остаје у домену програма Партнесртво за мир и не доводи у питање прокламовану војну неутралност Србије. Указао је, међутим, да Србија заправо тренутно има "неку половичну неутралност", јер има само скупштинску декларацију, док би у том погледу морало да се иде и на референдум, или пак на резолуцију УН којом би се прогласила неутралност.

Анђелковић сматра и да би Србија морала иста мерила да примени и према Русији, а кад је реч о њеним трупама на нашој териротији, пре свега оним смешетеним у руском центру у Нишу за помоћ у ванредним ситуацијама.

-

Упитан да ли би то представљало проблем за Владу Србије у ЕУ, он је оценио да је симетрија у складу са војном неутралношћу, те да исте услове као НАТО треба да добије и руски хуманитарни центар у Нишу.

Анђелковић сматра и да је искрено опредељење актуелне Владе Србије да се не иде у НАТО, али да би по питању Косова требало "више да се позабаве нашим интересима", односно да "Србија више не сме да направи ни један уступак, нити да деинсталира ни једну од наших установа на северу Косова".

Поводом захтева ДСС упућеног председнику Србије Томиславу Николићу да стопира споразум са НАТО, он је рекао да је "цинично кад то тражи ДСС јер је за време њихове власти прихваћен СОФА споразум". Дода је и да Николић ни нема суспензивни вето.

Изручење Шешеља било би ударац за власт

Говорећи о утицају Хашког трибунала на актуелну изборну кампању у Србији због захтева за довођење лидера СРС Војислава Шешеља на изрицање пресуде 31. марта и и зручење троје радикала, Анђелковић је казао да је реч о интересима неких хашких лобија а не великих сила, чије последице јесу стварање проблема и непотребних тензија у Србији.

"Мислим да Шешељ ипак неће бити у Хагу тог дана, јер, ако би га силом послали, то би био ударац за ову власт. Много грађана сматра да је Хашки трибунал понижавао Сбији и странле које би биле за изручење имале би штету, док би само СРС имао краткорочну корист у овој кампањи", уверен је он.

Упитан да ли је председник Србије отежао позицију премијеру изношењем другачијег става о том питању, Анђелковић је казао да је Николићу лако да износи став јер се он не кандидује на овим изборима.

"Мислим да Николић овим показује да је забринут за свој мандат, а можда се обраћа и самом премијеру и шаље му неку поруку око састављања изборне листе. У савком случају, не мислим да је та порука тек тако послата, већ да има политчку конотацију", оцени је.

Коментаришући размену "порука" између СНС и СПС у овој кампањи, те изјаву премијера да нема поверења у СПС, Анђелковић је рекао да тиме премијер настоји да у кампањи СПС додатно ослаби, али да то не значи и да ће СПС бити избачен из коалиције, већ само да ће се променити однос снага. С друге стране, како је додао, СПС настоји да очува своје позиције и нада се да ће остати у коалицији.

"Социјалисти су 2008. и 2012. године имали 'златну акцију', јер је од њих зависило ко ће формирати власт, али то су изгубили и опстанак у власт сад морају да коменпензују сталним уступцима", казао је он.

Упитам због чега би СНС уопште правио каолцију са СПС ако могу и без њих, Анђелковић је рекао да то "неће бити могуће на свим нивоима, посебно у Војводини, Новом Саду и неким другим локалним самоуправама, али можада и на републичком нивоу".

Он је оценио и да је занимљиво Николићево залагање за сарадњу СНС и СПС, што види као "заједнички интерес Николића и Дачића да Вучић не буде превише јак, јер онда он намеће правила игре".

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер