Početna strana > Hronika > Dragomir Anđelković: Nedavni sporazum sa NATO ne odstupa od politike vojne neutralnosti
Hronika

Dragomir Anđelković: Nedavni sporazum sa NATO ne odstupa od politike vojne neutralnosti

PDF Štampa El. pošta
sreda, 17. februar 2016.

 BEOGRAD - Politički analitičar Dragomir Anđelković ocenio je za Radio-televiziju Vojvodine da će se odnosom prema pitanju Kosova meriti rezultati politike aktuelne Vlade Srbije. On je u emisiji "Pravi ugao" RTV-a kazao i da nedavni sporazum sa NATO ne odstupa od politike vojne neutralnosti, ali da bi iste uslove Srbija morala da obezbedi i Rusiji.

Komentarišući današnju premijerovu opasku o lukavstvu Miloša Obrenovića i hrabrosti Karađorđa, Anđelković je ocenio da bi se aktuelan politika Vlade mogla nazvati obrenovićevskom u kontekstu razumevanja da je to politika nekonfrontiranja sa jačima i istovremeno politika odbrane vitalnih nacionalnih interesa.

"To znači da se određeni ustupci daju, ali ne preveliki. A vreme će proceniti da li je to bila obrenovićevska politika, odnosno da li ćemo uspeti da očuvamo Kosovo i izbegnemo politiku svrstavanja na međunarodnom planu. Ja mislim da se ide ka tome", rekao je on.

Upitan da li je nadavno usvojeni sporazum sa NATO paktom prevazišao okvire Partnerstva za mir i kako se uklapa u "obrenovićevsku politku", on je kazao da navedeni sporazum ne bi terbalo da bude sporan u tom pogledu, te da je mnogo veći problem kako će se realizovati Briselski sporazum.

"Ako se Briselski sporazum bude realizovao samo na našu štetu onda to neće biti nikakvo državničko umeće, ali ako se izdejstvuje formiranje Zajednice srpskih opština onda to može da bude umeće. Kad je reč o NATO, lično ne bih išao tim putem, ali mi već imamo identičan sporazum sa SAD. Generalno treba biti obazriviji u tim sporazumima, posebno oko nekih delikatnih pitanja kao što su pristup nekim objektima i slična", smatra Anđelković.

Na primedbu da je ovim sporazumom dozvoljeno da osoblje NATO-a dobija diplomatski imunitet, oslobađanje od poreza i pristup gotovo svim lokacijama, on je naveo da Srbija već ima takav aranžaman sa NATO, koji je sad samo prošireno i na logistiku te organizacije.

"Mi smo 2005. godine prihvatili SOFA sporazum po kojem trupe NATO ne potpadaju našim zakonima. Ali, to je teško izbeći i gotovo sve zemlje su ga prihvatile. Međutim, nismo morali da prihvatimo baš sve vezano za delikatne podatke i razmenu informacija", dodao je.

Prema njegovim rečima, ovaj sporazum ipak ostaje u domenu programa Partnesrtvo za mir i ne dovodi u pitanje proklamovanu vojnu neutralnost Srbije. Ukazao je, međutim, da Srbija zapravo trenutno ima "neku polovičnu neutralnost", jer ima samo skupštinsku deklaraciju, dok bi u tom pogledu moralo da se ide i na referendum, ili pak na rezoluciju UN kojom bi se proglasila neutralnost.

Anđelković smatra i da bi Srbija morala ista merila da primeni i prema Rusiji, a kad je reč o njenim trupama na našoj terirotiji, pre svega onim smešetenim u ruskom centru u Nišu za pomoć u vanrednim situacijama.

-

Upitan da li bi to predstavljalo problem za Vladu Srbije u EU, on je ocenio da je simetrija u skladu sa vojnom neutralnošću, te da iste uslove kao NATO treba da dobije i ruski humanitarni centar u Nišu.

Anđelković smatra i da je iskreno opredeljenje aktuelne Vlade Srbije da se ne ide u NATO, ali da bi po pitanju Kosova trebalo "više da se pozabave našim interesima", odnosno da "Srbija više ne sme da napravi ni jedan ustupak, niti da deinstalira ni jednu od naših ustanova na severu Kosova".

Povodom zahteva DSS upućenog predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću da stopira sporazum sa NATO, on je rekao da je "cinično kad to traži DSS jer je za vreme njihove vlasti prihvaćen SOFA sporazum". Doda je i da Nikolić ni nema suspenzivni veto.

Izručenje Šešelja bilo bi udarac za vlast

Govoreći o uticaju Haškog tribunala na aktuelnu izbornu kampanju u Srbiji zbog zahteva za dovođenje lidera SRS Vojislava Šešelja na izricanje presude 31. marta i i zručenje troje radikala, Anđelković je kazao da je reč o interesima nekih haških lobija a ne velikih sila, čije posledice jesu stvaranje problema i nepotrebnih tenzija u Srbiji.

"Mislim da Šešelj ipak neće biti u Hagu tog dana, jer, ako bi ga silom poslali, to bi bio udarac za ovu vlast. Mnogo građana smatra da je Haški tribunal ponižavao Sbiji i stranle koje bi bile za izručenje imale bi štetu, dok bi samo SRS imao kratkoročnu korist u ovoj kampanji", uveren je on.

Upitan da li je predsednik Srbije otežao poziciju premijeru iznošenjem drugačijeg stava o tom pitanju, Anđelković je kazao da je Nikoliću lako da iznosi stav jer se on ne kandiduje na ovim izborima.

"Mislim da Nikolić ovim pokazuje da je zabrinut za svoj mandat, a možda se obraća i samom premijeru i šalje mu neku poruku oko sastavljanja izborne liste. U savkom slučaju, ne mislim da je ta poruka tek tako poslata, već da ima politčku konotaciju", oceni je.

Komentarišući razmenu "poruka" između SNS i SPS u ovoj kampanji, te izjavu premijera da nema poverenja u SPS, Anđelković je rekao da time premijer nastoji da u kampanji SPS dodatno oslabi, ali da to ne znači i da će SPS biti izbačen iz koalicije, već samo da će se promeniti odnos snaga. S druge strane, kako je dodao, SPS nastoji da očuva svoje pozicije i nada se da će ostati u koaliciji.

"Socijalisti su 2008. i 2012. godine imali 'zlatnu akciju', jer je od njih zavisilo ko će formirati vlast, ali to su izgubili i opstanak u vlast sad moraju da komenpenzuju stalnim ustupcima", kazao je on.

Upitam zbog čega bi SNS uopšte pravio kaolciju sa SPS ako mogu i bez njih, Anđelković je rekao da to "neće biti moguće na svim nivoima, posebno u Vojvodini, Novom Sadu i nekim drugim lokalnim samoupravama, ali možada i na republičkom nivou".

On je ocenio i da je zanimljivo Nikolićevo zalaganje za saradnju SNS i SPS, što vidi kao "zajednički interes Nikolića i Dačića da Vučić ne bude previše jak, jer onda on nameće pravila igre".

(RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner