петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Сви балвани по путевима до сада су нам се разбили о главу
Хроника

Драган Шутановац: Сви балвани по путевима до сада су нам се разбили о главу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2011.

БЕОГРАД - Министар одбране Србије Драган Шутановац оценио је да би свака врста насилног мењања фактичког стања на Косову и Метохији могла да дестабилизује не само покрајину већ и регион.

"Бојим се да би, ако дође до насиља на северу Косова, то могао да буде увод у проблеме и на ширем простору", изјавио је министар Шутановац у интервјуу за недељник Нови магазин, који излази у четвртак.

Одговарајући на питање да ли постоји опција употребе Војске Србије ради заштите српског народа, Шутановац је рекао да је став Србије да се за Косово бори мирним и дипломатским путем.

"Никада до сада органи такозваног Косова нису на силу покушавали да преузму власт на северу. Уколико би то покушали силом институција, наша реакција би морала да буде знатно озбиљнија и свакако да би у тој ситуацији морале да се доносе изузетно тешке одлуке. Верујем да нико не прижељкује да дође до тога", рекао је он.

Министар је, на питање да ли би те "тешке одлуке" биле координисане са КФОР-ом и да ли би подразумевале присуство Војске Србије на северу покрајине, рекао да то зависи од односа са међународним снагама и евентуалне ситуације.

"Са КФОР-ом сарађујемо у оквиру Резолуције 1244 и Кумановског споразума који обавезују обе стране. Припадници Војске Србије имају редовне састанке с представницима КФОР-а, а последњи је недавно одржан у Пећи. То је једини начин да ми утичемо на дешавања на КиМ. Нажалост, од 2003. када су се 29. јула повукле снаге Руске Федерације са Косова, ми по том питању немамо другог саговорника", рекао је он.

Шутановац је рекао да не верује у сценарио по којем би Срби са севера Косова могли бити протерани у Србију као њихови сународници из Хрватске 1995. године, али да није наиван да помисли да нема оних који мисле да би се тако најбрже решио проблем.

"Не смемо да направимо грешку, сви 'балвани' по путевима до сада су нам се 'разбили' о главу. Где год смо 'балванима' покушавали да решавамо проблеме завршило се лоше. Ако нешто можемо да научимо из наше не тако давне прошлости, то је сигурно како су други освајали подршку, а како смо је ми губили од оних с којима смо историјски били везани у тешким ситуацијама", рекао је он.

Министар је, ипак, оценио да је могућа политика "и Косово и ЕУ", али да притом не мисли на "хектаре, већ на људе", односно да уколико не буде Срба на Косову и Метохији, онда за Србију нема ни Косова и Метохије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер