петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Марковић Палма: Тражићу од начелника Солуна да Србија користи луку у Солуну за извоз и увоз роба, ближи нам је Солун од Бара
Хроника

Драган Марковић Палма: Тражићу од начелника Солуна да Србија користи луку у Солуну за извоз и увоз роба, ближи нам је Солун од Бара

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. мај 2015.

Председник Скупштине града Јагодина Драган Марковић Палма изјавио је да ће од начелника Солуна тражити да Србија користи луку у Солуну за извоз и увоз роба.

Марковић ће предводити делегацију Јагодине у Грчкој од 24. до 29. маја.

"Имаћемо у Солуну састанак са градоначелником и са председником Регионалне привредне коморе тог дела Грчке, ја и десетак привредника и покушаћемо, тражићемо да користимо луку у Солуну, имајући у виду, да нам је ближи Солун од Бара и да нам је бољи пут до Солуна и брже се стиже до Солуна него до Бара", рекао је Марковић, на конференцији за медије.

"Када то кажем не мислим ништа лоше на односе Србије и Црне Горе, али једноставно, данас је транспорт веома важан фактор у калкулацији када се неки производи увозе или извозе", рекао је Марковић и објаснио да ће то бити једна од тема посете грчким градовима Паралији, Хрисопулу и Катарини.

Имајући у виду да ми имамо седам страних инвеститора од тога шест италијанских, очекујемо долазак још четири до краја године, и понудићемо Италијанима и ту могућност, да могу производе из својих фабрика у Јагодини и Србији извозити у Италију преко Грчке, бродовима из Солуна", истакао је Марковић.

"Србија је изградила Грчку а посебно Паралију. Србија је изградила у Паралији 60 одсто зграда, знамо каква је Паралија била пре 30 година а каква је данас. Највећи број туриста из Србије у Грчкој, када је у питању Паралија, је из Србије", рекао је Марковић и оценио да Грци требају да почну да нам нешто враћају, да имамо обострану корист на дуже стазе "љубав и дружење су кратки".

Он је додао да је "познато да је Европа Русији увела санкције а Русија Европи и сада Грчка има мањи извоз у Русији а ми можемо понудити нашу индустријску зону да овде, у Јагодини, отворе фабрике, да производе оно што су производили у Грчкој и да из Јагодине извозе у Русију".

У организацији Скупштине града Јагодине 350 занатлија, привредника, медицинара, васпитача и студената из Јагодине и Поморавског округа посетиће крајем маја неколико места у Грчкој. У Грчку ће ићи ковачи, пчелари, столари, пинтери, ткаље, опанчари, сликари, израдјивачи народних ношњи, производјачима ружа и печурки, воденичари, иконописци, плетари, асурџије произвођачи текстила, здраве хране... из Јагодине, Ћуприје, Параћина, Деспотовца, Свилајнца и Рековца.

Наш циљ да у Грчкој покажемо да је Јагодина пример у Србији и да зантлије и власници радњи извезу своје производе у Европу, додао је Марковић и напоменуо да ће занатлије у Паралији имати простор где ће моћи да изложе и продају своје производе.

Марковић очекује да се у Грчкој сви производи продају као и да се наруче нове пошиљке, додајући да је за ову прилику штампан каталаог са биографијама занатлија и о томе шта они производе.

Пре занатлија, овај део Грчке у организацији Скупштине града, посетиле су делегације, привредника и пољопривредника, запослени у здравству, школским и предшколским установама Јагодине.

Јагодина и Хрисопули, повељу о братимљењу потписали су 2008. године, а пријатељска сарадња траје око 17 година.

Општина Хрисопули, је 2012. године дала Јагодини, два хектара земље на морској обали у месту Керамоти, преко пута острва Тасос, на којој су Јагоднци планирали изградити туристички комплекс, кога ће највећим делом користити ђаци и студенти из Јагодине.

Он је подсетио да је Јагодина "изашла на море" преко Грчке, јер је добила шест хектара земље, два од града Хрисопули и четири од града Катерини на обали мора, "и очекујемо боља времена да изградимо хотеле, за најсиромашније грађане, децу без родитеља, децу чији родитељи не раде, школску децу". "Ми 11 година водимо децу бесплатно на море, основце у Црну Гору, средњошколце у Грчку", рекао је Марковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер