Početna strana > Hronika > Dragan Marković Palma: Tražiću od načelnika Soluna da Srbija koristi luku u Solunu za izvoz i uvoz roba, bliži nam je Solun od Bara
Hronika

Dragan Marković Palma: Tražiću od načelnika Soluna da Srbija koristi luku u Solunu za izvoz i uvoz roba, bliži nam je Solun od Bara

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. maj 2015.

Predsednik Skupštine grada Jagodina Dragan Marković Palma izjavio je da će od načelnika Soluna tražiti da Srbija koristi luku u Solunu za izvoz i uvoz roba.

Marković će predvoditi delegaciju Jagodine u Grčkoj od 24. do 29. maja.

"Imaćemo u Solunu sastanak sa gradonačelnikom i sa predsednikom Regionalne privredne komore tog dela Grčke, ja i desetak privrednika i pokušaćemo, tražićemo da koristimo luku u Solunu, imajući u vidu, da nam je bliži Solun od Bara i da nam je bolji put do Soluna i brže se stiže do Soluna nego do Bara", rekao je Marković, na konferenciji za medije.

"Kada to kažem ne mislim ništa loše na odnose Srbije i Crne Gore, ali jednostavno, danas je transport veoma važan faktor u kalkulaciji kada se neki proizvodi uvoze ili izvoze", rekao je Marković i objasnio da će to biti jedna od tema posete grčkim gradovima Paraliji, Hrisopulu i Katarini.

Imajući u vidu da mi imamo sedam stranih investitora od toga šest italijanskih, očekujemo dolazak još četiri do kraja godine, i ponudićemo Italijanima i tu mogućnost, da mogu proizvode iz svojih fabrika u Jagodini i Srbiji izvoziti u Italiju preko Grčke, brodovima iz Soluna", istakao je Marković.

"Srbija je izgradila Grčku a posebno Paraliju. Srbija je izgradila u Paraliji 60 odsto zgrada, znamo kakva je Paralija bila pre 30 godina a kakva je danas. Najveći broj turista iz Srbije u Grčkoj, kada je u pitanju Paralija, je iz Srbije", rekao je Marković i ocenio da Grci trebaju da počnu da nam nešto vraćaju, da imamo obostranu korist na duže staze "ljubav i druženje su kratki".

On je dodao da je "poznato da je Evropa Rusiji uvela sankcije a Rusija Evropi i sada Grčka ima manji izvoz u Rusiji a mi možemo ponuditi našu industrijsku zonu da ovde, u Jagodini, otvore fabrike, da proizvode ono što su proizvodili u Grčkoj i da iz Jagodine izvoze u Rusiju".

U organizaciji Skupštine grada Jagodine 350 zanatlija, privrednika, medicinara, vaspitača i studenata iz Jagodine i Pomoravskog okruga posetiće krajem maja nekoliko mesta u Grčkoj. U Grčku će ići kovači, pčelari, stolari, pinteri, tkalje, opančari, slikari, izradjivači narodnih nošnji, proizvodjačima ruža i pečurki, vodeničari, ikonopisci, pletari, asurdžije proizvođači tekstila, zdrave hrane... iz Jagodine, Ćuprije, Paraćina, Despotovca, Svilajnca i Rekovca.

Naš cilj da u Grčkoj pokažemo da je Jagodina primer u Srbiji i da zantlije i vlasnici radnji izvezu svoje proizvode u Evropu, dodao je Marković i napomenuo da će zanatlije u Paraliji imati prostor gde će moći da izlože i prodaju svoje proizvode.

Marković očekuje da se u Grčkoj svi proizvodi prodaju kao i da se naruče nove pošiljke, dodajući da je za ovu priliku štampan katalaog sa biografijama zanatlija i o tome šta oni proizvode.

Pre zanatlija, ovaj deo Grčke u organizaciji Skupštine grada, posetile su delegacije, privrednika i poljoprivrednika, zaposleni u zdravstvu, školskim i predškolskim ustanovama Jagodine.

Jagodina i Hrisopuli, povelju o bratimljenju potpisali su 2008. godine, a prijateljska saradnja traje oko 17 godina.

Opština Hrisopuli, je 2012. godine dala Jagodini, dva hektara zemlje na morskoj obali u mestu Keramoti, preko puta ostrva Tasos, na kojoj su Jagodnci planirali izgraditi turistički kompleks, koga će najvećim delom koristiti đaci i studenti iz Jagodine.

On je podsetio da je Jagodina "izašla na more" preko Grčke, jer je dobila šest hektara zemlje, dva od grada Hrisopuli i četiri od grada Katerini na obali mora, "i očekujemo bolja vremena da izgradimo hotele, za najsiromašnije građane, decu bez roditelja, decu čiji roditelji ne rade, školsku decu". "Mi 11 godina vodimo decu besplatno na more, osnovce u Crnu Goru, srednjoškolce u Grčku", rekao je Marković.

(Tanjug)