субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дора Бакојани: Заштита српске мањине и других мањина ће бити много боља уколико Косово постане чланица Савета Европе
Хроника

Дора Бакојани: Заштита српске мањине и других мањина ће бити много боља уколико Косово постане чланица Савета Европе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. март 2024.

 Главни известилац за пријем Косова у Савет Европе Дора Бакојани изјавила је за Н1 да ће препоручити надзор над Косовом од стране Савета Европе.

„Имали смо један велику успех у региону претходних дана, а то је повраћај имовине манастиру Високи Дечани, најважнији корак за заштиту СПЦ што до сада показује јасан знак да постоји намера власти у Приштини да се повинују владавини права и да крене у неопходне реформе ради безбедног статуса српске мањине“, рекла је Бакојани у емисији „Н1 Студио Ливе“.

Истакла је да је потпуно свесна да постоји и даље дугачак списак нерешивих предмета везаних за демократију и људска права на Косову.

„Наравно, ја нисам наивна, потпуно сам свесна да постоји дугачак списак нерешених предмета везаних за демократију и људска права на Косову, као и снажан отпор Приштине на разним фронтовима. Савет Европе то јако добро зна, али чињеница да смо у пет месеци успели да решимо питање, које се вукло 25 година, је велико постигнуће и то ће стајати у мом извештају“, нагласила је.

Она је изразила наду да ће извештај решити одређене забринутости.

„Све те забринутости у вези са демократским статусом ситуације српске мањине, све ће детаљно бити споменуто и у извештају који сам поменула“, рекла је Бакојни.

Како је навела, када извештај буде изгласан онда ће се ићи на Праламентарну скупштину за још једно гласање.

„Ја ћу препоручити надзор над Косовом од стране Савета Европе – један постмониторинг процес који може да почне уколико Савет министара настави са својим гласањем, јер су они одговорни за доношење одлука. Мој извештај свим колегама представља тренутну ситуацију и која је у вези за људским правима, напретку који је постигнут о имплементацији и доношењу закона. Уколико извештај буде одобрен онда ћемо ући у процес постмониторинга“, указала је.

Бакојани је појаснила да је постмониторинг процес у оквиру кога колеге из политичког Комитета прате сваки корак који се мора применити испред Савета Европе.

„Приштина мора пристати да ће применити те кораке у наредним месецима, тако се ради у свим замљама, тако ће бити и надзирано и на Косову у случају да Комитет министара одлучи да прихвати Косово у чланство СЕ“, рекла је саговорница Н1.

Према њеним речима, овај извештај не намеће било какве ставове о државности, постоји строга подела надлежности између различитих тела СЕ.

Објаснила је да српска заједница и све различите мањине на Косову, треба да имају могућност да се обрате Европском суду за људска права.

“ То је суд да уколико Косово постане чланица СЕ, онда тај има право да наметне своје одлуке и онда су мањине боље заштићене и то је био главни разлог због чега бројне земље желе да постану чланице СЕ, јер онда би уживале заштите суда за људска права. Дакле на терену морамо да урадимо много посла, ја нисам наивна, знамо колико нам посла предстоји, али заштита српске мањине и других мањина ће бити много боља уколико Косово постане чланица СЕ. Оно што ја желим је да се потрудимо и да обезбедимо да сва људска права тих људи буду заштићена и да се примене и примењују на терену“, закључила је.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер