Početna strana > Hronika > Dora Bakojani: Zaštita srpske manjine i drugih manjina će biti mnogo bolja ukoliko Kosovo postane članica Saveta Evrope
Hronika

Dora Bakojani: Zaštita srpske manjine i drugih manjina će biti mnogo bolja ukoliko Kosovo postane članica Saveta Evrope

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. mart 2024.

 Glavni izvestilac za prijem Kosova u Savet Evrope Dora Bakojani izjavila je za N1 da će preporučiti nadzor nad Kosovom od strane Saveta Evrope.

„Imali smo jedan veliku uspeh u regionu prethodnih dana, a to je povraćaj imovine manastiru Visoki Dečani, najvažniji korak za zaštitu SPC što do sada pokazuje jasan znak da postoji namera vlasti u Prištini da se povinuju vladavini prava i da krene u neophodne reforme radi bezbednog statusa srpske manjine“, rekla je Bakojani u emisiji „N1 Studio Live“.

Istakla je da je potpuno svesna da postoji i dalje dugačak spisak nerešivih predmeta vezanih za demokratiju i ljudska prava na Kosovu.

„Naravno, ja nisam naivna, potpuno sam svesna da postoji dugačak spisak nerešenih predmeta vezanih za demokratiju i ljudska prava na Kosovu, kao i snažan otpor Prištine na raznim frontovima. Savet Evrope to jako dobro zna, ali činjenica da smo u pet meseci uspeli da rešimo pitanje, koje se vuklo 25 godina, je veliko postignuće i to će stajati u mom izveštaju“, naglasila je.

Ona je izrazila nadu da će izveštaj rešiti određene zabrinutosti.

„Sve te zabrinutosti u vezi sa demokratskim statusom situacije srpske manjine, sve će detaljno biti spomenuto i u izveštaju koji sam pomenula“, rekla je Bakojni.

Kako je navela, kada izveštaj bude izglasan onda će se ići na Pralamentarnu skupštinu za još jedno glasanje.

„Ja ću preporučiti nadzor nad Kosovom od strane Saveta Evrope – jedan postmonitoring proces koji može da počne ukoliko Savet ministara nastavi sa svojim glasanjem, jer su oni odgovorni za donošenje odluka. Moj izveštaj svim kolegama predstavlja trenutnu situaciju i koja je u vezi za ljudskim pravima, napretku koji je postignut o implementaciji i donošenju zakona. Ukoliko izveštaj bude odobren onda ćemo ući u proces postmonitoringa“, ukazala je.

Bakojani je pojasnila da je postmonitoring proces u okviru koga kolege iz političkog Komiteta prate svaki korak koji se mora primeniti ispred Saveta Evrope.

„Priština mora pristati da će primeniti te korake u narednim mesecima, tako se radi u svim zamljama, tako će biti i nadzirano i na Kosovu u slučaju da Komitet ministara odluči da prihvati Kosovo u članstvo SE“, rekla je sagovornica N1.

Prema njenim rečima, ovaj izveštaj ne nameće bilo kakve stavove o državnosti, postoji stroga podela nadležnosti između različitih tela SE.

Objasnila je da srpska zajednica i sve različite manjine na Kosovu, treba da imaju mogućnost da se obrate Evropskom sudu za ljudska prava.

“ To je sud da ukoliko Kosovo postane članica SE, onda taj ima pravo da nametne svoje odluke i onda su manjine bolje zaštićene i to je bio glavni razlog zbog čega brojne zemlje žele da postanu članice SE, jer onda bi uživale zaštite suda za ljudska prava. Dakle na terenu moramo da uradimo mnogo posla, ja nisam naivna, znamo koliko nam posla predstoji, ali zaštita srpske manjine i drugih manjina će biti mnogo bolja ukoliko Kosovo postane članica SE. Ono što ja želim je da se potrudimo i da obezbedimo da sva ljudska prava tih ljudi budu zaštićena i da se primene i primenjuju na terenu“, zaključila je.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner