субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Србија одступила од свих битних ставова
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Србија одступила од свих битних ставова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. септембар 2010.

Србија је у измењеном предлогу резолуције о Косову, који је усагласила са ЕУ и доставила Генералној скупштини УН, одступила о свих битних ставова што се не може окарактерисати другачије него као нека врста капитулације, изјавио је данас политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић.

"Сва три битна става (из прве резолуције) су или потпуно изостала или су темељно редефинисана, а то се све дешавало након посета и притисака дипломата из Немачка и Британије, па горак укус капитулације и попуштања пред притиском постаје још јачи", рекао је Вукадиновић агенцији Бета.

У измењеном предлогу резолуције о Косову изостављене су одреднице о "неприхватљивости једностране сецесије", као и позив да се кроз дијалог решавају сва "отворена питања", а убачена је реченица да се прима са уважавањем саветодавно мишљење Међународног суда правде о томе да ли је једнострано проглашење независности у складу са међународним правом када је у питању Косово.

Вукадиновић је рекао да се те измене никаквом правном или политичком еквилибристиком не могу представити другачије него као пораз и капитулација уз оцену да није требало подносити резолуцију ако није било снаге да се издрже притисци.

"Притисци јесу били велики и тешки, понекад и брутални, али то не оправдава такво попуштање", истакао је Вукадиновић, наводећи да су управо ти притисци говорили да је Србија имала добре шансе да се у Генералној скупштини избори за афирмацију својих ставова.

Он је оценио и да се Европска унија, овом резолуцијом, још додатно увлачи у процес решавања косовског проблема. "Процес Извлачења косовског проблема из Уједињених нација и пребацивање на ЕУ је отпочео већ са прихватањем Еулекс-а, а сада се у том правцу одлази још корак даље што је веома лоше с обзиром на познат став водећих чланица ЕУ према косовској независности", истакао је Вукадиновић.

Према његовим речима, није познато да ли је и какве компензације било за ово попуштање, али је "тешко замислити компензацију која би била адекватна оволиком уступку".

По његовој оцени, притисак на Србију ће сада привремено бити мањи, али дугорочно, позиције Србије су погоршане не само када је реч о Косову.

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер