петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Србија не треба да одустане од резолуције у УН
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Србија не треба да одустане од резолуције у УН

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. август 2010.

БЕОГРАД - Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић оценио је данас да Србија не би требало да одустане од предлога резолуције о Косову иако се на њу врши "неочекивано јак" притисак из САД и појединих европских престоница.

Вукадиновић је навео да Београд не може да одустане од суштинских формулација у резолуцији, односно од ставова којима се одбацује сецесија као решење за територијалне спорове и позива на свеобухватне преговоре о Косову.

"Србија од тога не може да одустане, а да потпуно не обесмисли своју иницијативу пред Генералном скупштином УН", рекао је Вукадиновић агенцији Бета.

"Овде није реч о 'тражењу заједничког језика' између Београда и појединих земаља, већ је реч о томе да ли ће овај снажан притисак европских престоница и Вашингтона дати резултата или ће српска влада успети да истраје на свом предлогу резолуције. Вашингтон, Берлин,Лондон, заправо не нуде никакав компромис већ се само тражи модус како би Београд капитулирао а да се то тако не назове и не буде тако очигледно", оценио је Вукадиновић.

Према његовим речима, у великој мери се манипулише тезом о европском заједничком наступу у тој акцији јер ЕУ нема јединствен став о предлогу резолуције Београда, нити о Косову.

"Овде ЕУ више настоји да сачува свој образ и у Генералној скупштини УН избегне демонстрацију нејединства у својим редовима по питању Косова и српске резолуције", рекао је он.

Да би ЕУ спречила бламажу, Бриселу, Лондону, Берлину и Вашингтону не одговара да се добар део међународне заједнице, чак и ако то не буде већина, конфронтира са њима и сврста иза Београда, па би им највише одговарало да српског предлога и нема, рекао је аналитичар.

Додао је да би Београд требало да "смогне снаге да се одупре притиску,тим пре што му без обзира на снажан писхолошки пртисак у суштини не прете ни велике санкције ниту му се нуди 'бог зна како привлачна шаргарепа'".

"У овом тренутку, Брисел не може да понуди Београду стварни бржи пут ка ЕУ, нити му може наметнути неке строже санкције", рекао је Вукадиновић.

Према његовим речима, Београд није требало ни да доставља предлог резолуције Генералној скупштини УН, уколико сада жели да одустане од њега.

"Београд после неповољног мишљења Међународног суда правде и није имао много избора, већ је логична ствар била подношење резолуције.Србија је морала да жури због претње да би се могао појавити контрапредлог Приштине. Зато је потез Београда био правовремен, али сада од њега не сме одустајати. Повлачење би било бламажа након које више ни од кога у међународној заједници не бисмо имали право да очекујемо да нас подржи и одоли притиску САД за признање Косова", казао је Вукадиновић.

Вукадиновић је оценио да ће промена на домаћој политичкој сцени бити без обзира на исход дешавања око резолуције у УН."Пре свега ће бити закомпликовани односи у већ ионако комликованој владајућој коалицији", рекао је он.

Према његовим речима, доћи ће до поларизације и у опозицији јер треба очекивати да ће главна опозициона странка, Српска напредна странка, критиковати власт са готово ЛДП-овске позиције док ће Демократска странка Србије то чинити са некадашњих радикалских позиција, што ће сарадњу међу њима чинити готово немогућом.

"Сада ће додатно бити убрзана прерасподела снага на политичкој сцени и она неће бити иста у односу на оно што смо навикли да гледамо у последњој деценији", оценио је Вукадиновић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер