Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Srbija ne treba da odustane od rezolucije u UN
Hronika

Đorđe Vukadinović: Srbija ne treba da odustane od rezolucije u UN

PDF Štampa El. pošta
utorak, 31. avgust 2010.

BEOGRAD - Politički analitičar Đorđe Vukadinović ocenio je danas da Srbija ne bi trebalo da odustane od predloga rezolucije o Kosovu iako se na nju vrši "neočekivano jak" pritisak iz SAD i pojedinih evropskih prestonica.

Vukadinović je naveo da Beograd ne može da odustane od suštinskih formulacija u rezoluciji, odnosno od stavova kojima se odbacuje secesija kao rešenje za teritorijalne sporove i poziva na sveobuhvatne pregovore o Kosovu.

"Srbija od toga ne može da odustane, a da potpuno ne obesmisli svoju inicijativu pred Generalnom skupštinom UN", rekao je Vukadinović agenciji Beta.

"Ovde nije reč o 'traženju zajedničkog jezika' između Beograda i pojedinih zemalja, već je reč o tome da li će ovaj snažan pritisak evropskih prestonica i Vašingtona dati rezultata ili će srpska vlada uspeti da istraje na svom predlogu rezolucije. Vašington, Berlin,London, zapravo ne nude nikakav kompromis već se samo traži modus kako bi Beograd kapitulirao a da se to tako ne nazove i ne bude tako očigledno", ocenio je Vukadinović.

Prema njegovim rečima, u velikoj meri se manipuliše tezom o evropskom zajedničkom nastupu u toj akciji jer EU nema jedinstven stav o predlogu rezolucije Beograda, niti o Kosovu.

"Ovde EU više nastoji da sačuva svoj obraz i u Generalnoj skupštini UN izbegne demonstraciju nejedinstva u svojim redovima po pitanju Kosova i srpske rezolucije", rekao je on.

Da bi EU sprečila blamažu, Briselu, Londonu, Berlinu i Vašingtonu ne odgovara da se dobar deo međunarodne zajednice, čak i ako to ne bude većina, konfrontira sa njima i svrsta iza Beograda, pa bi im najviše odgovaralo da srpskog predloga i nema, rekao je analitičar.

Dodao je da bi Beograd trebalo da "smogne snage da se odupre pritisku,tim pre što mu bez obzira na snažan pishološki prtisak u suštini ne prete ni velike sankcije nitu mu se nudi 'bog zna kako privlačna šargarepa'".

"U ovom trenutku, Brisel ne može da ponudi Beogradu stvarni brži put ka EU, niti mu može nametnuti neke strože sankcije", rekao je Vukadinović.

Prema njegovim rečima, Beograd nije trebalo ni da dostavlja predlog rezolucije Generalnoj skupštini UN, ukoliko sada želi da odustane od njega.

"Beograd posle nepovoljnog mišljenja Međunarodnog suda pravde i nije imao mnogo izbora, već je logična stvar bila podnošenje rezolucije.Srbija je morala da žuri zbog pretnje da bi se mogao pojaviti kontrapredlog Prištine. Zato je potez Beograda bio pravovremen, ali sada od njega ne sme odustajati. Povlačenje bi bilo blamaža nakon koje više ni od koga u međunarodnoj zajednici ne bismo imali pravo da očekujemo da nas podrži i odoli pritisku SAD za priznanje Kosova", kazao je Vukadinović.

Vukadinović je ocenio da će promena na domaćoj političkoj sceni biti bez obzira na ishod dešavanja oko rezolucije u UN."Pre svega će biti zakomplikovani odnosi u već ionako komlikovanoj vladajućoj koaliciji", rekao je on.

Prema njegovim rečima, doći će do polarizacije i u opoziciji jer treba očekivati da će glavna opoziciona stranka, Srpska napredna stranka, kritikovati vlast sa gotovo LDP-ovske pozicije dok će Demokratska stranka Srbije to činiti sa nekadašnjih radikalskih pozicija, što će saradnju među njima činiti gotovo nemogućom.

"Sada će dodatno biti ubrzana preraspodela snaga na političkoj sceni i ona neće biti ista u odnosu na ono što smo navikli da gledamo u poslednjoj deceniji", ocenio je Vukadinović.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner