среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Победа САД, Велике Британије и Француске
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Победа САД, Велике Британије и Француске

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. јул 2010.

Противно очекивањима да ће одлука Међународног суда правде или делимично одговарати српској страни или да ће бити двосмислена и неодређена, испоставило се да је ово мишљење МСП-а недвосмислено одговара албанској страни, каже Ђорђе Вукадиновић, уредник часописа Нова српска политичка мисао. Без обзира на то што ће сада, како каже, бити покушаја да се та чињеница мало ублажи и амортизује, у тој пресуди има веома мало елемената, или нимало, за које се српска страна може хватати.

„Показало се да МСП није имун на политичке притиске и утицаје, да најмоћније земље имају и те како утицај на мишљење и ставове судија. Тај однос у гласању делује доста убедљиво. У суштини је ту била реч о прегласавању и трговини и ценкању око формулације готово до самог краја, а у том лобирању, тој трговини, Србија је очигледно имала много 'тање' аргументе и убеђивачка средства – не наравно од косовских Албанаца, него од Американаца. Србија није била у спору са косовским Албанцима, него са САД, Великом Британијом и Француском. У том смислу, иако ће косовски Албанци славити победу, то је заправо победа коју су за њих извојевали политичка и свака друга тежина и утицај поменутих и западних земаља”, истиче Вукадиновић.

Чињеница је, додаје он, да су на једној страни били „САД и друге најутицајније земље које су активно радиле и лобирале и по МСП-у, а и по земљама широм света, на признавању и на оваквом резултату”.

„С друге стране сте имали Србију и њену агилну, али ипак слабашну дипломатску снагу. Кључна ствар је што је Србија имала више пасивне савезнике (на њеној су страни, али нису активно радиле, попут Русије и Кине). Косовски Албанци су имали активне савезнике који су то просто схватили као своју битку, док је Србија у суштини била сама уз једну пасивну подршку Русије, Кине и неких других земаља које су против независности”, оцењује он.

Наводећи да су после оваквог мишљења МСП-а наше шансе у Генералној скупштини УН много мање, Вукадиновић каже да можда ипак не би требало одустати од тога. „И наравно, не треба правити никакав даљи уступак у погледу признавања и легализације статуса Косова у међународним форумима, без обзира на то како ће на то гледати наши разни пријатељи са било које стране света, који су још једном показали колики су и коме су пријатељи”, додаје Вукадиновић.

Он указује на то да Србија и нема резервну опцију, „осим што се показало да је тај легалистички пут за који су се и претходна и ова влада определиле прилично јалов, ако није праћен и неком снажнијом политичком вољом и економском и војном снагом”.

Б. Б.

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер