Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Pobeda SAD, Velike Britanije i Francuske
Hronika

Đorđe Vukadinović: Pobeda SAD, Velike Britanije i Francuske

PDF Štampa El. pošta
petak, 23. jul 2010.

Protivno očekivanjima da će odluka Međunarodnog suda pravde ili delimično odgovarati srpskoj strani ili da će biti dvosmislena i neodređena, ispostavilo se da je ovo mišljenje MSP-a nedvosmisleno odgovara albanskoj strani, kaže Đorđe Vukadinović, urednik časopisa Nova srpska politička misao. Bez obzira na to što će sada, kako kaže, biti pokušaja da se ta činjenica malo ublaži i amortizuje, u toj presudi ima veoma malo elemenata, ili nimalo, za koje se srpska strana može hvatati.

„Pokazalo se da MSP nije imun na političke pritiske i uticaje, da najmoćnije zemlje imaju i te kako uticaj na mišljenje i stavove sudija. Taj odnos u glasanju deluje dosta ubedljivo. U suštini je tu bila reč o preglasavanju i trgovini i cenkanju oko formulacije gotovo do samog kraja, a u tom lobiranju, toj trgovini, Srbija je očigledno imala mnogo 'tanje' argumente i ubeđivačka sredstva – ne naravno od kosovskih Albanaca, nego od Amerikanaca. Srbija nije bila u sporu sa kosovskim Albancima, nego sa SAD, Velikom Britanijom i Francuskom. U tom smislu, iako će kosovski Albanci slaviti pobedu, to je zapravo pobeda koju su za njih izvojevali politička i svaka druga težina i uticaj pomenutih i zapadnih zemalja”, ističe Vukadinović.

Činjenica je, dodaje on, da su na jednoj strani bili „SAD i druge najuticajnije zemlje koje su aktivno radile i lobirale i po MSP-u, a i po zemljama širom sveta, na priznavanju i na ovakvom rezultatu”.

„S druge strane ste imali Srbiju i njenu agilnu, ali ipak slabašnu diplomatsku snagu. Ključna stvar je što je Srbija imala više pasivne saveznike (na njenoj su strani, ali nisu aktivno radile, poput Rusije i Kine). Kosovski Albanci su imali aktivne saveznike koji su to prosto shvatili kao svoju bitku, dok je Srbija u suštini bila sama uz jednu pasivnu podršku Rusije, Kine i nekih drugih zemalja koje su protiv nezavisnosti”, ocenjuje on.

Navodeći da su posle ovakvog mišljenja MSP-a naše šanse u Generalnoj skupštini UN mnogo manje, Vukadinović kaže da možda ipak ne bi trebalo odustati od toga. „I naravno, ne treba praviti nikakav dalji ustupak u pogledu priznavanja i legalizacije statusa Kosova u međunarodnim forumima, bez obzira na to kako će na to gledati naši razni prijatelji sa bilo koje strane sveta, koji su još jednom pokazali koliki su i kome su prijatelji”, dodaje Vukadinović.

On ukazuje na to da Srbija i nema rezervnu opciju, „osim što se pokazalo da je taj legalistički put za koji su se i prethodna i ova vlada opredelile prilično jalov, ako nije praćen i nekom snažnijom političkom voljom i ekonomskom i vojnom snagom”.

B. B.

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner