петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Директор БИА на семинару НАТО у Београду: Мали број држављана Србије ратује у Украјини
Хроника

Директор БИА на семинару НАТО у Београду: Мали број држављана Србије ратује у Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. април 2015.

Директор БИА Александар Ђорђевић изјавио је на семинару НАТО у Скупштини Србије, да је у Украјини остао мали број грађана Србије који учествују у тамошњим сукобима.

"БИА је утврдила о ком броју се ради и он није велики. Највећи број наших држављана који су учествовали у сукобима на истоку Украјине вратио се у Србију што се подудара са доношењем закона који учествовање на страним ратиштима дефинише као кривично дело. Само мали број њих је остао и они се могу избројати на прсте једне руке", рекао је Ђорђевић.

Он је изјавио да је Србија у протеклом периоду уложила значајне напоре у борби против тероризма и исламског екстремизма, истакавши да БИА константно ради на откривању оних који желе да оду на страна ратишта.

Директор БИА је у Скупштини Србије, на Роуз-Рот семинару Парламентарне скупштине НАТО-а, истакао да је акценат рада БИА у борби са тим проблемом на превентивном деловању, на откривању И идентификовању појединаца који бораве на ратишту.

- Акција БИА траје у континуитету, првенствено на превентивној идентификацији оних који бораве на ратним подручјима, као и оних који су се већ вратили - рекао је Ђорђевић.

Како је рекао, додатни безбедносни проблем је повезаност екстремних исламиста са Балкана са сличним структурама у Европи.

Поједини медју њима издвојили су се као лидери који пропагирају учешсће у џихад, а један број њих се прикључио у жељи за доказивањем шеријатских вредности. Пример за то су млади џихадисти из Србије који су изгубили живот у Сирији.

Констатну опасност представљају и саморадикализовани појединци који подржавају такву платформу, а способни су да самостално изведу неке терористичке акције без претходног планирања организације.

Ђорђевић је рекао и да не треба занемарити повезаност тероризма са организованим криминалом, али ни улогу медија, поготово интернета у пропагирању џихада.

Он је указао да је Србија донела низ европских закона и конвенција и имплементирала међународне стандарде за ту области.

Ђорђевић је закључио да је у борби против исламског екстремизма на неопходна сарадња БИА са сличним службама у региону и Европи на размени информација и откривању финансијера, као и на ангажовање свих сегмената у друштву на националном и медјународном нивоу на супротстављању тероризму.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер