Početna strana > Hronika > Direktor BIA na seminaru NATO u Beogradu: Mali broj državljana Srbije ratuje u Ukrajini
Hronika

Direktor BIA na seminaru NATO u Beogradu: Mali broj državljana Srbije ratuje u Ukrajini

PDF Štampa El. pošta
sreda, 01. april 2015.

Direktor BIA Aleksandar Đorđević izjavio je na seminaru NATO u Skupštini Srbije, da je u Ukrajini ostao mali broj građana Srbije koji učestvuju u tamošnjim sukobima.

"BIA je utvrdila o kom broju se radi i on nije veliki. Najveći broj naših državljana koji su učestvovali u sukobima na istoku Ukrajine vratio se u Srbiju što se podudara sa donošenjem zakona koji učestvovanje na stranim ratištima definiše kao krivično delo. Samo mali broj njih je ostao i oni se mogu izbrojati na prste jedne ruke", rekao je Đorđević.

On je izjavio da je Srbija u proteklom periodu uložila značajne napore u borbi protiv terorizma i islamskog ekstremizma, istakavši da BIA konstantno radi na otkrivanju onih koji žele da odu na strana ratišta.

Direktor BIA je u Skupštini Srbije, na Rouz-Rot seminaru Parlamentarne skupštine NATO-a, istakao da je akcenat rada BIA u borbi sa tim problemom na preventivnom delovanju, na otkrivanju I identifikovanju pojedinaca koji borave na ratištu.

- Akcija BIA traje u kontinuitetu, prvenstveno na preventivnoj identifikaciji onih koji borave na ratnim područjima, kao i onih koji su se već vratili - rekao je Đorđević.

Kako je rekao, dodatni bezbednosni problem je povezanost ekstremnih islamista sa Balkana sa sličnim strukturama u Evropi.

Pojedini medju njima izdvojili su se kao lideri koji propagiraju učešsće u džihad, a jedan broj njih se priključio u želji za dokazivanjem šerijatskih vrednosti. Primer za to su mladi džihadisti iz Srbije koji su izgubili život u Siriji.

Konstatnu opasnost predstavljaju i samoradikalizovani pojedinci koji podržavaju takvu platformu, a sposobni su da samostalno izvedu neke terorističke akcije bez prethodnog planiranja organizacije.

Đorđević je rekao i da ne treba zanemariti povezanost terorizma sa organizovanim kriminalom, ali ni ulogu medija, pogotovo interneta u propagiranju džihada.

On je ukazao da je Srbija donela niz evropskih zakona i konvencija i implementirala međunarodne standarde za tu oblasti.

Đorđević je zaključio da je u borbi protiv islamskog ekstremizma na neophodna saradnja BIA sa sličnim službama u regionu i Evropi na razmeni informacija i otkrivanju finansijera, kao i na angažovanje svih segmenata u društvu na nacionalnom i medjunarodnom nivou na suprotstavljanju terorizmu.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner