петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Садржајан и отворен разговор са Дереком Шолеом. Очекујем да САД препознају напоре Србије у очувању мира и стабилности у региону, као и да подстакну Приштину да испуни преузете обавезе
Хроника

Александар Вучић: Садржајан и отворен разговор са Дереком Шолеом. Очекујем да САД препознају напоре Србије у очувању мира и стабилности у региону, као и да подстакну Приштину да испуни преузете обавезе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јануар 2023.

Београд -- Председник Србије Александар Вучић угостио је специјалног саветника у Стејт департменту Дерека Шолеа.

Специјални саветник Стејт департмента Дерек Шоле је рекао да није дошао у регион да би постављао ултиматуме већ да подржи дијалог у сарадњи са ЕУ коју сматра партнером.

Рекао је и да не жели да открије на који ве се начин приштина убедити да спроведе споразуме.

Он је на конференцији за новинаре рекао да се нада да ће се дијалог унапредити и односи нормализовати. Рекао је и да је имао разговоре са председником Србије премијерком и министром о бројним питањима као и да је током разговора истакнуто да је Србија важан партнер и да је циљ да се односи две земље још више унапреде.

"Највише смо причали о енергетици и подржавамо Србију у тој области.Посвећени смо заједно са ЕУ да помогнемо на европском путу. Причали смо и о КиМ, тежимо да се смири ситуација. Знамо да су тешке одлуке, потребно је да охрабимо".

"Садржајан и отворен разговор са специјалним саветником Стејт департмента Дереком Шолеом. Изразио сам очекивање да САД препознају напоре наше землје у очувању мира и стабилности у региону, као и да искористе свој несумњиви утицај и подстакну Приштину да испуни преузете обавезе у складу са прихваћеним и потписаним споразумима, али и да наставе дијалог у духу искрене и отворене размене предлога за решавање конкретних изазова", написао је Вучић на Инстаграму.

Шоле: Нисам дошао да бих постављао ултиматуме, већ да подржим дијалог

Саветник америчког Стејт департмента Дерек Шоле (Цхоллет) изјавио је у Београду да није дошао у посету да би постављао ултиматуме, већ да подржи дијалог Србије и Косова.

На конференцији за новинаре после одвојених састанака са највишим званичницима Србије, Шоле је рекао да је оснивање Заједнице српских општина (ЗСО) кључно питање које мора да буде решено.

„Ми верујемо да је оснивање ЗСО у складу са Уставом Косова, а не да је контрадикторно. Оснивање ЗСО је кључно питање које мора да се реши. О томе смо разговарали и јуче у Приштини и наш став је да то треба да се спроведе у дело. Треба да буде имплементирано и у складу је са Уставом Косова“, казао је Шоле.

На питање да ли ЗСО треба да се оснује у складу са Бриселским споразумом, Шоле је рекао да не жели „да улази у детаље о томе како треба да се спроведе у дело“, и додао да САД „верују да треба да се спроведе“.

Навео је да га је амерички државни секретар Ентони Блинкен замолио да посети Западни Балкан на почетку године јер је ово кључни тренутак за Европу због рата у Украјини, а тиме и за регион.

„Нисам дошао овде да бих постављао било какве ултиматуме, већ да изразим пуну подршку дијалогу уз посредство ЕУ и да истражимо приступе и начине на које можемо да наставимо даље овим путем. То ћемо урадити у блиској сарадњи са колегама из ЕУ“, казао је Шоле.

Додао је да је специјални изасланик Стејт департмента за Западни Балкан Габријел Ескобар, који је са њим данас у Београду, боравио ове недеље у Бриселу и разговарао са челницима ЕУ о даљим корацима.

„У разговорима са њим дошли смо до позитивних решења за пут даље и радујем се раду на томе у наредним данима“, рекао је Шоле.

Он је казао да Западни Балкан има доста потенцијала, али и много проблема који би могли да угрозе те потенцијале, попут недавне кризе на северу Косова.

Навео је да верује у компромис Београда и Приштине и додао да је он могућ и у овој години, а да се до њега долази дијалогом уз посредство ЕУ.

Шоле је рекао да је данас имао „веома позитивне разговоре“ са највишим званичницима Србије и додао да са председником Александром Вучићем „има веома добар однос“.

После одвојених састанака са Вучићем, премијерком Србије Аном Брнабић и министром спољних послова Ивицом Дачићем, Шоле је казао да су разговарали о бројним питањима, да је истакнуто да је Србија важан партнер САД и да односе две земље треба додатно унапредити.

Шоле је рекао да се данас у Београду састао и са представницима цивилног друштва, са којима је разговарао о слободи медија, владавини права и борби против корупције, „важним питањима која су у средишту здраве демократије“.

„САД снажно верују да су слободни и отворени медији апсолутно кључни за функционисање демократије. То је порука коју не шаљемо само у Србији, него широм света, тако да је и то била тема разговора (са државним врхом)“, навео је Шоле.

Додао је да је на данашњим састанцима са Вучићем, Брнабић и Дачићем „мање причао и пажљиво слушао како они виде перспективу Србије и региона“.

Упитан да ли САД и даље инсистирају да Србија уведе санкције Русији, Шоле је рекао да Вашингтон то очекује од свих држава, али је и указао на став који је Београд заузео у УН, гласајући у неколико наврата за осуду руске агресије на Украјину.

Шоле: САД се залажу за усмеравање дијалога на француско-немачки предлог, као и на брзо формирање ЗСО

Специјални саветник у Стејт департменту Дерек Шоле изјавио је на састанку с председником Александром Вучићем да се САД залажу за стављање у фокус агенде према којој стране у дијалогу треба да се усмере на разговоре о тзв. француско-немачком предлогу за решавање кризе на Косову и Метохији, као и на брзо формирање Заједнице српских општина, саопштено је из Председништва.

Председник Републике Србије Александар Вучић на радном ручку са Шолеом је разговарао о ситуацији на Косову и Метохији, енергетској безбедности, регионалном економском повезивању и улози Србије у очувању мира и стабилности у региону, као и о наставку дијалога под окриљем ЕУ у циљу нормализације односа са Приштином.

Председник Вучић је, наводи се у саопштењу, упознао специјалног саветника Шолеа са развојем догађаја на Косову и Метохији, истакавши да Србија, као и увек до сада, озбиљно и одговорно приступа свакој новој ескалацији до које долази услед једностраних потеза привремених институција у Приштини, као и да остаје посвећена политици мира, стабилности, дијалога и конструктивног става према свим отвореним питањима.

Председник је додао да очекује да САД препознају напоре наше земље у овом смислу, као и да искористе свој несумњиви утицај и подстакну Приштину да испуни преузете обавезе у складу са прихваћеним и потписаним споразумима, али и на наставак дијалога у духу искрене и отворене размене предлога за решавање конкретних изазова.

Специјални саветник Шоле је, како се наводи у саопштењу, да ће Сједињене Државе увек подржати све напоре који се улажу у циљу одржања мира и стабилности, истакавши да се његова земља залаже за стављање у фокус агенде према којој стране у дијалогу треба да се усмере на разговоре о тзв. француско-немачком предлогу за решавање кризе на Косову и Метохији, као и на брзо формирање Заједнице српских општина.

Председник Вучић и специјални саветник Шоле разговарали су и о енергетској безбедности, иницијативама за регионално повезивање и јачање сарадње између земаља Западног Балкана, као и о неискоришћеним потенцијалима у развоју билатералне и економске сарадње Србије и САД. Саговорници су констатовали да је интензивирање укупних билатералних односа заједнички стратешки интерес обе земље, те да треба додатно унапредити напоре обе стране ка још бржем и свестранијем јачању сарадње у бројним областима, додаје се.

Председник је изразио посебно задовољство због све већег интересовања америчких компанија за улагање и пословање у Србији, као и због чињенице да је пословна елита САД препознала одличне инвестиционе потенцијале наше земље, као и стабилно пословно окружење у којем стране компаније успешно привређују већ дуги низ година.

Саговорници су се сагласили да је један од темеља даљег јачања свеобухватног партнерства између Србије и Сједињених Држава управо чврсто економско повезивање и ширење пословне сарадње у свим областима од обостраног интереса.

(Бета, Н1, Б92)

Видети још: Дерек Шоле у Приштини: Имам посебан однос према Косову. Коначни споразум Косова и Србије треба да буде заснован на међусобном признању. ЗСО треба хитно формирати, али по косовском Уставу и законима

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер