Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Sadržajan i otvoren razgovor sa Derekom Šoleom. Očekujem da SAD prepoznaju napore Srbije u očuvanju mira i stabilnosti u regionu, kao i da podstaknu Prištinu da ispuni preuzete obaveze
Hronika

Aleksandar Vučić: Sadržajan i otvoren razgovor sa Derekom Šoleom. Očekujem da SAD prepoznaju napore Srbije u očuvanju mira i stabilnosti u regionu, kao i da podstaknu Prištinu da ispuni preuzete obaveze

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 12. januar 2023.

Beograd -- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostio je specijalnog savetnika u Stejt departmentu Dereka Šolea.

Specijalni savetnik Stejt departmenta Derek Šole je rekao da nije došao u region da bi postavljao ultimatume već da podrži dijalog u saradnji sa EU koju smatra partnerom.

Rekao je i da ne želi da otkrije na koji ve se način priština ubediti da sprovede sporazume.

On je na konferenciji za novinare rekao da se nada da će se dijalog unaprediti i odnosi normalizovati. Rekao je i da je imao razgovore sa predsednikom Srbije premijerkom i ministrom o brojnim pitanjima kao i da je tokom razgovora istaknuto da je Srbija važan partner i da je cilj da se odnosi dve zemlje još više unaprede.

"Najviše smo pričali o energetici i podržavamo Srbiju u toj oblasti.Posvećeni smo zajedno sa EU da pomognemo na evropskom putu. Pričali smo i o KiM, težimo da se smiri situacija. Znamo da su teške odluke, potrebno je da ohrabimo".

"Sadržajan i otvoren razgovor sa specijalnim savetnikom Stejt departmenta Derekom Šoleom. Izrazio sam očekivanje da SAD prepoznaju napore naše zemlje u očuvanju mira i stabilnosti u regionu, kao i da iskoriste svoj nesumnjivi uticaj i podstaknu Prištinu da ispuni preuzete obaveze u skladu sa prihvaćenim i potpisanim sporazumima, ali i da nastave dijalog u duhu iskrene i otvorene razmene predloga za rešavanje konkretnih izazova", napisao je Vučić na Instagramu.

Šole: Nisam došao da bih postavljao ultimatume, već da podržim dijalog

Savetnik američkog Stejt departmenta Derek Šole (Chollet) izjavio je u Beogradu da nije došao u posetu da bi postavljao ultimatume, već da podrži dijalog Srbije i Kosova.

Na konferenciji za novinare posle odvojenih sastanaka sa najvišim zvaničnicima Srbije, Šole je rekao da je osnivanje Zajednice srpskih opština (ZSO) ključno pitanje koje mora da bude rešeno.

„Mi verujemo da je osnivanje ZSO u skladu sa Ustavom Kosova, a ne da je kontradiktorno. Osnivanje ZSO je ključno pitanje koje mora da se reši. O tome smo razgovarali i juče u Prištini i naš stav je da to treba da se sprovede u delo. Treba da bude implementirano i u skladu je sa Ustavom Kosova“, kazao je Šole.

Na pitanje da li ZSO treba da se osnuje u skladu sa Briselskim sporazumom, Šole je rekao da ne želi „da ulazi u detalje o tome kako treba da se sprovede u delo“, i dodao da SAD „veruju da treba da se sprovede“.

Naveo je da ga je američki državni sekretar Entoni Blinken zamolio da poseti Zapadni Balkan na početku godine jer je ovo ključni trenutak za Evropu zbog rata u Ukrajini, a time i za region.

„Nisam došao ovde da bih postavljao bilo kakve ultimatume, već da izrazim punu podršku dijalogu uz posredstvo EU i da istražimo pristupe i načine na koje možemo da nastavimo dalje ovim putem. To ćemo uraditi u bliskoj saradnji sa kolegama iz EU“, kazao je Šole.

Dodao je da je specijalni izaslanik Stejt departmenta za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, koji je sa njim danas u Beogradu, boravio ove nedelje u Briselu i razgovarao sa čelnicima EU o daljim koracima.

„U razgovorima sa njim došli smo do pozitivnih rešenja za put dalje i radujem se radu na tome u narednim danima“, rekao je Šole.

On je kazao da Zapadni Balkan ima dosta potencijala, ali i mnogo problema koji bi mogli da ugroze te potencijale, poput nedavne krize na severu Kosova.

Naveo je da veruje u kompromis Beograda i Prištine i dodao da je on moguć i u ovoj godini, a da se do njega dolazi dijalogom uz posredstvo EU.

Šole je rekao da je danas imao „veoma pozitivne razgovore“ sa najvišim zvaničnicima Srbije i dodao da sa predsednikom Aleksandrom Vučićem „ima veoma dobar odnos“.

Posle odvojenih sastanaka sa Vučićem, premijerkom Srbije Anom Brnabić i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem, Šole je kazao da su razgovarali o brojnim pitanjima, da je istaknuto da je Srbija važan partner SAD i da odnose dve zemlje treba dodatno unaprediti.

Šole je rekao da se danas u Beogradu sastao i sa predstavnicima civilnog društva, sa kojima je razgovarao o slobodi medija, vladavini prava i borbi protiv korupcije, „važnim pitanjima koja su u središtu zdrave demokratije“.

„SAD snažno veruju da su slobodni i otvoreni mediji apsolutno ključni za funkcionisanje demokratije. To je poruka koju ne šaljemo samo u Srbiji, nego širom sveta, tako da je i to bila tema razgovora (sa državnim vrhom)“, naveo je Šole.

Dodao je da je na današnjim sastancima sa Vučićem, Brnabić i Dačićem „manje pričao i pažljivo slušao kako oni vide perspektivu Srbije i regiona“.

Upitan da li SAD i dalje insistiraju da Srbija uvede sankcije Rusiji, Šole je rekao da Vašington to očekuje od svih država, ali je i ukazao na stav koji je Beograd zauzeo u UN, glasajući u nekoliko navrata za osudu ruske agresije na Ukrajinu.

Šole: SAD se zalažu za usmeravanje dijaloga na francusko-nemački predlog, kao i na brzo formiranje ZSO

Specijalni savetnik u Stejt departmentu Derek Šole izjavio je na sastanku s predsednikom Aleksandrom Vučićem da se SAD zalažu za stavljanje u fokus agende prema kojoj strane u dijalogu treba da se usmere na razgovore o tzv. francusko-nemačkom predlogu za rešavanje krize na Kosovu i Metohiji, kao i na brzo formiranje Zajednice srpskih opština, saopšteno je iz Predsedništva.

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić na radnom ručku sa Šoleom je razgovarao o situaciji na Kosovu i Metohiji, energetskoj bezbednosti, regionalnom ekonomskom povezivanju i ulozi Srbije u očuvanju mira i stabilnosti u regionu, kao i o nastavku dijaloga pod okriljem EU u cilju normalizacije odnosa sa Prištinom.

Predsednik Vučić je, navodi se u saopštenju, upoznao specijalnog savetnika Šolea sa razvojem događaja na Kosovu i Metohiji, istakavši da Srbija, kao i uvek do sada, ozbiljno i odgovorno pristupa svakoj novoj eskalaciji do koje dolazi usled jednostranih poteza privremenih institucija u Prištini, kao i da ostaje posvećena politici mira, stabilnosti, dijaloga i konstruktivnog stava prema svim otvorenim pitanjima.

Predsednik je dodao da očekuje da SAD prepoznaju napore naše zemlje u ovom smislu, kao i da iskoriste svoj nesumnjivi uticaj i podstaknu Prištinu da ispuni preuzete obaveze u skladu sa prihvaćenim i potpisanim sporazumima, ali i na nastavak dijaloga u duhu iskrene i otvorene razmene predloga za rešavanje konkretnih izazova.

Specijalni savetnik Šole je, kako se navodi u saopštenju, da će Sjedinjene Države uvek podržati sve napore koji se ulažu u cilju održanja mira i stabilnosti, istakavši da se njegova zemlja zalaže za stavljanje u fokus agende prema kojoj strane u dijalogu treba da se usmere na razgovore o tzv. francusko-nemačkom predlogu za rešavanje krize na Kosovu i Metohiji, kao i na brzo formiranje Zajednice srpskih opština.

Predsednik Vučić i specijalni savetnik Šole razgovarali su i o energetskoj bezbednosti, inicijativama za regionalno povezivanje i jačanje saradnje između zemalja Zapadnog Balkana, kao i o neiskorišćenim potencijalima u razvoju bilateralne i ekonomske saradnje Srbije i SAD. Sagovornici su konstatovali da je intenziviranje ukupnih bilateralnih odnosa zajednički strateški interes obe zemlje, te da treba dodatno unaprediti napore obe strane ka još bržem i svestranijem jačanju saradnje u brojnim oblastima, dodaje se.

Predsednik je izrazio posebno zadovoljstvo zbog sve većeg interesovanja američkih kompanija za ulaganje i poslovanje u Srbiji, kao i zbog činjenice da je poslovna elita SAD prepoznala odlične investicione potencijale naše zemlje, kao i stabilno poslovno okruženje u kojem strane kompanije uspešno privređuju već dugi niz godina.

Sagovornici su se saglasili da je jedan od temelja daljeg jačanja sveobuhvatnog partnerstva između Srbije i Sjedinjenih Država upravo čvrsto ekonomsko povezivanje i širenje poslovne saradnje u svim oblastima od obostranog interesa.

(Beta, N1, B92)

Videti još: Derek Šole u Prištini: Imam poseban odnos prema Kosovu. Konačni sporazum Kosova i Srbije treba da bude zasnovan na međusobnom priznanju. ZSO treba hitno formirati, ali po kosovskom Ustavu i zakonima

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner