Početna strana > Hronika > Dejvid Mekalister: Vladavina prava suštinska na putu Srbije ka EU - bez njih ne može biti napretka
Hronika

Dejvid Mekalister: Vladavina prava suštinska na putu Srbije ka EU - bez njih ne može biti napretka

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. septembar 2017.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister izjavio je da bez vladavine prava ne može biti napretka u pristupanju Evropskoj uniji i da su funkcionalni pravosudni sistem i efikasna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije od najvećeg značaja za zemlje koje žele da budu članice Unije.

Mekalister je u intervjuu Agenciji Beta podsetio da je na sastanku s opozicionim političarima u Beogradu u avgustu rekao da je aktivna opozicija od suštinskog značaja za svaku demokratiju, ali je odbacio optužbe da je blagonaklon prema vlasti kad je reč o vladavini prava i medijima, navodeći da je njegov izveštaj "veoma jasan o nedostacima u tim oblastima".

Izvestilac Evropskog parlamenta je rekao da dijalog Beograda i Prištine treba da dovede do "obuhvatne normalizacije odnosa Srbije i Kosova", ali da EU neće nametati rešenja za dijalog.

Mekalister je rekao da se pored 10 otvorenih poglavlja u pristupnim pregovorima do kraja godine mogu očekivati još neka, dodajući da tempo pregovora zavisi od brzine reformi i usklađivanja sa zakonima Unije, ali da je vladavina prava suštinska za članstvo.

Na pitanje šta slučajevi, kao što je rušenje zgrada u centru Beograda koji nisu rešeni dve godine, govore o poštovanju vladavine zakona, Mekalister je rekao da Evropski parlament u junu usvojio izveštaj o Srbiji velikom većinom glasova, koji je, kako je naveo, "prilično jasan o kontroverznim događajima u beogradskoj četvrti Savamala".

"Funkcionalni pravosudni sistem i efikasna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije su od najvećeg značaja za svaku zemlju koja želi da uđe u EU. Srbija mora da reši pitanja u vezi s nezavisnošću, odgovornošću i efikasnošću pravosudnog sistema i uspostavi praksu istraživanja, procesuiranja i konačnih presuda u krivičnim slučajevima", dodao je Mekalister.

On je rekao da "vladavina prava leži u samoj srži pristupnog procesa" i da pregovarački okvir posebno uzima u obzir poglavlja 23 i 24 o vladavini prava. "Ta poglavlja se rešavaju na početku pregovara da se dozvoli maksimalno vreme za uspostavljanje neophodnih zakona, institucija i uspešne primene", rekao je Mekalister.

Na pitanje kako komentarišete tvrdnje opozicije da je previše blagonaklon prema vlastima u Srbiji, posebno po pitanju medija i vladavine prava, Mekalister je rekao da je prethodnih meseci i godina Srbija ostvarila napredak na putu ka EU, ali mnogo posla ostaje da se uradi.

"Uvek sam ukazivao na značaj vladavine prava i slobode medije za pristupanje Srbije EU. Moj izveštaj je veoma jasan o nedostacima u tim oblastima", rekao je Mekalister.

Mekalister je rekao da su u dijalogu Beograd-Priština napravljeni "neki uspesi" i da obe strane treba da nastave da rade na sprovođenju svih dosad postignutih sporazuma u dobroj veri i pravovremeno.

Na pitanje da li pravno obavezujući dokument o statusu Kosova treba da bude tema razgovora Beograd-Priština, Mekalister je rekao da je "dijalog Beograd-Priština dokazani format".

"Normalizacija odnosa treba da koristi ljudima u Srbiji i na Kosovu i od suštinskog je značaja za očuvanje mira i stabilnosti u regionu. Medjutim, EU neće primoravati ni Srbiju ni Kosovo da na određeni način postupaju. Beograd i Priština pregovaraju o svojim budućim odnosima dok to pomaže EU", rekao je Mekalister.

Izvestilac parlamenta EU je rekao da "pregovarački okvir za pristupanje Srbije EU zahteva nastavak angažovanja ka primetnom i održivom poboljšanju u odnosima s Kosovom".

"Taj proces treba postepeno da dovede do obuhvatne normalizacije odnosa Srbije i Kosova s izgledima da obe strane mogu potpuno da upražnjavaju svoja prava i ispune svoje odgovornosti", rekao je Mekalister.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner