Хроника

Дејвид Мекалистер: Владавина права суштинска на путу Србије ка ЕУ - без њих не може бити напретка

Штампа
четвртак, 21. септембар 2017.

Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер изјавио је да без владавине права не може бити напретка у приступању Европској унији и да су функционални правосудни систем и ефикасна борба против организованог криминала и корупције од највећег значаја за земље које желе да буду чланице Уније.

Мекалистер је у интервјуу Агенцији Бета подсетио да је на састанку с опозиционим политичарима у Београду у августу рекао да је активна опозиција од суштинског значаја за сваку демократију, али је одбацио оптужбе да је благонаклон према власти кад је реч о владавини права и медијима, наводећи да је његов извештај "веома јасан о недостацима у тим областима".

Известилац Европског парламента је рекао да дијалог Београда и Приштине треба да доведе до "обухватне нормализације односа Србије и Косова", али да ЕУ неће наметати решења за дијалог.

Мекалистер је рекао да се поред 10 отворених поглавља у приступним преговорима до краја године могу очекивати још нека, додајући да темпо преговора зависи од брзине реформи и усклађивања са законима Уније, али да је владавина права суштинска за чланство.

На питање шта случајеви, као што је рушење зграда у центру Београда који нису решени две године, говоре о поштовању владавине закона, Мекалистер је рекао да Европски парламент у јуну усвојио извештај о Србији великом већином гласова, који је, како је навео, "прилично јасан о контроверзним догађајима у београдској четврти Савамала".

"Функционални правосудни систем и ефикасна борба против организованог криминала и корупције су од највећег значаја за сваку земљу која жели да уђе у ЕУ. Србија мора да реши питања у вези с независношћу, одговорношћу и ефикасношћу правосудног система и успостави праксу истраживања, процесуирања и коначних пресуда у кривичним случајевима", додао је Мекалистер.

Он је рекао да "владавина права лежи у самој сржи приступног процеса" и да преговарачки оквир посебно узима у обзир поглавља 23 и 24 о владавини права. "Та поглавља се решавају на почетку преговара да се дозволи максимално време за успостављање неопходних закона, институција и успешне примене", рекао је Мекалистер.

На питање како коментаришете тврдње опозиције да је превише благонаклон према властима у Србији, посебно по питању медија и владавине права, Мекалистер је рекао да је претходних месеци и година Србија остварила напредак на путу ка ЕУ, али много посла остаје да се уради.

"Увек сам указивао на значај владавине права и слободе медије за приступање Србије ЕУ. Мој извештај је веома јасан о недостацима у тим областима", рекао је Мекалистер.

Мекалистер је рекао да су у дијалогу Београд-Приштина направљени "неки успеси" и да обе стране треба да наставе да раде на спровођењу свих досад постигнутих споразума у доброј вери и правовремено.

На питање да ли правно обавезујући документ о статусу Косова треба да буде тема разговора Београд-Приштина, Мекалистер је рекао да је "дијалог Београд-Приштина доказани формат".

"Нормализација односа треба да користи људима у Србији и на Косову и од суштинског је значаја за очување мира и стабилности у региону. Медјутим, ЕУ неће приморавати ни Србију ни Косово да на одређени начин поступају. Београд и Приштина преговарају о својим будућим односима док то помаже ЕУ", рекао је Мекалистер.

Известилац парламента ЕУ је рекао да "преговарачки оквир за приступање Србије ЕУ захтева наставак ангажовања ка приметном и одрживом побољшању у односима с Косовом".

"Тај процес треба постепено да доведе до обухватне нормализације односа Србије и Косова с изгледима да обе стране могу потпуно да упражњавају своја права и испуне своје одговорности", рекао је Мекалистер.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]