среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Мекалистер: Владавина права суштинска на путу Србије ка ЕУ - без њих не може бити напретка
Хроника

Дејвид Мекалистер: Владавина права суштинска на путу Србије ка ЕУ - без њих не може бити напретка

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. септембар 2017.

Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер изјавио је да без владавине права не може бити напретка у приступању Европској унији и да су функционални правосудни систем и ефикасна борба против организованог криминала и корупције од највећег значаја за земље које желе да буду чланице Уније.

Мекалистер је у интервјуу Агенцији Бета подсетио да је на састанку с опозиционим политичарима у Београду у августу рекао да је активна опозиција од суштинског значаја за сваку демократију, али је одбацио оптужбе да је благонаклон према власти кад је реч о владавини права и медијима, наводећи да је његов извештај "веома јасан о недостацима у тим областима".

Известилац Европског парламента је рекао да дијалог Београда и Приштине треба да доведе до "обухватне нормализације односа Србије и Косова", али да ЕУ неће наметати решења за дијалог.

Мекалистер је рекао да се поред 10 отворених поглавља у приступним преговорима до краја године могу очекивати још нека, додајући да темпо преговора зависи од брзине реформи и усклађивања са законима Уније, али да је владавина права суштинска за чланство.

На питање шта случајеви, као што је рушење зграда у центру Београда који нису решени две године, говоре о поштовању владавине закона, Мекалистер је рекао да Европски парламент у јуну усвојио извештај о Србији великом већином гласова, који је, како је навео, "прилично јасан о контроверзним догађајима у београдској четврти Савамала".

"Функционални правосудни систем и ефикасна борба против организованог криминала и корупције су од највећег значаја за сваку земљу која жели да уђе у ЕУ. Србија мора да реши питања у вези с независношћу, одговорношћу и ефикасношћу правосудног система и успостави праксу истраживања, процесуирања и коначних пресуда у кривичним случајевима", додао је Мекалистер.

Он је рекао да "владавина права лежи у самој сржи приступног процеса" и да преговарачки оквир посебно узима у обзир поглавља 23 и 24 о владавини права. "Та поглавља се решавају на почетку преговара да се дозволи максимално време за успостављање неопходних закона, институција и успешне примене", рекао је Мекалистер.

На питање како коментаришете тврдње опозиције да је превише благонаклон према властима у Србији, посебно по питању медија и владавине права, Мекалистер је рекао да је претходних месеци и година Србија остварила напредак на путу ка ЕУ, али много посла остаје да се уради.

"Увек сам указивао на значај владавине права и слободе медије за приступање Србије ЕУ. Мој извештај је веома јасан о недостацима у тим областима", рекао је Мекалистер.

Мекалистер је рекао да су у дијалогу Београд-Приштина направљени "неки успеси" и да обе стране треба да наставе да раде на спровођењу свих досад постигнутих споразума у доброј вери и правовремено.

На питање да ли правно обавезујући документ о статусу Косова треба да буде тема разговора Београд-Приштина, Мекалистер је рекао да је "дијалог Београд-Приштина доказани формат".

"Нормализација односа треба да користи људима у Србији и на Косову и од суштинског је значаја за очување мира и стабилности у региону. Медјутим, ЕУ неће приморавати ни Србију ни Косово да на одређени начин поступају. Београд и Приштина преговарају о својим будућим односима док то помаже ЕУ", рекао је Мекалистер.

Известилац парламента ЕУ је рекао да "преговарачки оквир за приступање Србије ЕУ захтева наставак ангажовања ка приметном и одрживом побољшању у односима с Косовом".

"Тај процес треба постепено да доведе до обухватне нормализације односа Србије и Косова с изгледима да обе стране могу потпуно да упражњавају своја права и испуне своје одговорности", рекао је Мекалистер.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер