Početna strana > Hronika > Darija Kisić Tepavčević povodom pisanja BIRN-a: Nije svaki pacijent koji je imao Kovid-19 umro od posledica infekcije
Hronika

Darija Kisić Tepavčević povodom pisanja BIRN-a: Nije svaki pacijent koji je imao Kovid-19 umro od posledica infekcije

PDF Štampa El. pošta
utorak, 23. jun 2020.

Povodom informacije koju je objavio BIRN da nisu tačni podaci o broju obolelih i preminulih, te da je broj preminulih od koronavirusa u Srbiji više nego dvostruko veći od zvanično objavljenih podataka, zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević rekla je da nije svaki pacijent koji je imao kovid-19 umro od posledica infekcije.

"Kada je u pitanju zarazna bolest, mi govorimo o smrtnim ishodima koji se mogu dovesti u vezu sa infekcijom. Tu razlikujemo i direktni uzrok smrti, neposredni uzrok smrti i različite faktore koji su posredovali i reč je ustaljenoj metodologiji Svetske zdravstvene organizacije koju mi pratimo", objasnila je Kisić Tepavčević. Slično objašnjene je dao i imunolog Srđa Jovanović koji se povodom informacija koje je objavio BIRN jedini iz Kriznog štaba koji se oglasio.

Naglašava da umrli nisu samo puki brojevi, već stvarne osobe koje su, nažalost, preminule, što predstavlja kako kaže veliku tragediju za njihove porodice.

"Postoji medicinska dokumentacija za svakog pojedinačnog pacijenta šta je bio direktni, a šta neposredni uzrok smrti. Za sve bolesti postoji takva metodologija, mi je pratimo i u obavezi smo da sve prijavljujemo Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, što redovno i činimo", ističe Kisić Tepavčević.

Kaže da je bitno napomenuti da se, pogotovo kada su u pitanju zarazne bolesti, vrše i različite reevaluacije smrtnih ishoda.

"Da se podsetimo kako su mesec dana nakon odjave epidemije u Vuhanu, kada su uradili reklasifikaciju smrtnih slučajeva, rekli da je na kraju bilo 1.600 smrtnih ishoda više. U Velikoj Britaniji je bilo slično. To nije nešto što je neuobičajeno", rekla je Kisić Tepavčević.

I ovo objašnjenje suprotno je izjavi predsednika Srbije Aleksandra Vučića od kraja marta kada je komenatišući nizak broj zaraženih u susednim zemljama rekao da "prijavljujemo svaku smrt i računamo da je od korone".

"Prijavljujemo svaku smrt i računamo da je od korone, a ne od infarkta miokarda. Korona je svakako ubrzala taj infarkt. Neke zemlje to ne računaju, ali nećemo da se mešamo u to kako drugi rade", rekao je tada Vučić.

Podsetimo, BIRN u tekstu objavljenom na portalu javno.rs navodi da je imao uvid u podatke koji su deo zvaničnog državnog informacionog sistema Kovid-19 i da je po tim podacima broj preminulih od koronavirusa u Srbiji više nego dvostruko veći od zvanično objavljenih podataka. Podaci koji pokazuju veći broj preminulih i zaraženih se u sistemu Kovid-19 nalaze u tabeli pod nazivom „Izveštaj za Vladu“.

Prema navodima portala, u Srbiji su od 19. marta do 1. juna 2020. od virusa korona umrla 632 pacijenata, što je za 388 više od zvanično saopštenog broja za taj period, koji iznosi 244.

Odgovore na pitanja nisu dobili iako su u više navrata, kako navode, pokušali da kontaktiraju nadležne iz Ministarstva zdravlja, članove Kriznog štaba, direktore bolnica i Instituta Batut kako bi saznali šta je uzrok velike razlike između zvanično saopštenih podataka i onih koji se nalaze u informacionom sistemu Covid19, kao i ko je odlučivao koji će se brojevi zvanično predstaviti javnosti. Niko od njih nije odgovorio na pozive.

(Insajder, Birn, N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner