петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дарија Кисић Тепавчевић поводом писања БИРН-а: Није сваки пацијент који је имао Ковид-19 умро од последица инфекције
Хроника

Дарија Кисић Тепавчевић поводом писања БИРН-а: Није сваки пацијент који је имао Ковид-19 умро од последица инфекције

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. јун 2020.

Поводом информације коју је објавио БИРН да нису тачни подаци о броју оболелих и преминулих, те да је број преминулих од коронавируса у Србији више него двоструко већи од званично објављених података, заменица директора Института Батут Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да није сваки пацијент који је имао ковид-19 умро од последица инфекције.

"Када је у питању заразна болест, ми говоримо о смртним исходима који се могу довести у везу са инфекцијом. Ту разликујемо и директни узрок смрти, непосредни узрок смрти и различите факторе који су посредовали и реч је устаљеној методологији Светске здравствене организације коју ми пратимо", објаснила је Кисић Тепавчевић. Слично објашњене је дао и имунолог Срђа Јовановић који се поводом информација које је објавио БИРН једини из Кризног штаба који се огласио.

Наглашава да умрли нису само пуки бројеви, већ стварне особе које су, нажалост, преминуле, што представља како каже велику трагедију за њихове породице.

"Постоји медицинска документација за сваког појединачног пацијента шта је био директни, а шта непосредни узрок смрти. За све болести постоји таква методологија, ми је пратимо и у обавези смо да све пријављујемо Светској здравственој организацији, што редовно и чинимо", истиче Кисић Тепавчевић.

Каже да је битно напоменути да се, поготово када су у питању заразне болести, врше и различите реевалуације смртних исхода.

"Да се подсетимо како су месец дана након одјаве епидемије у Вухану, када су урадили рекласификацију смртних случајева, рекли да је на крају било 1.600 смртних исхода више. У Великој Британији је било слично. То није нешто што је неуобичајено", рекла је Кисић Тепавчевић.

И ово објашњење супротно је изјави председника Србије Александра Вучића од краја марта када је коменатишући низак број заражених у суседним земљама рекао да "пријављујемо сваку смрт и рачунамо да је од короне".

"Пријављујемо сваку смрт и рачунамо да је од короне, а не од инфаркта миокарда. Корона је свакако убрзала тај инфаркт. Неке земље то не рачунају, али нећемо да се мешамо у то како други раде", рекао је тада Вучић.

Подсетимо, БИРН у тексту објављеном на порталу јавно.рс наводи да је имао увид у податке који су део званичног државног информационог система Kовид-19 и да је по тим подацима број преминулих од коронавируса у Србији више него двоструко већи од званично објављених података. Подаци који показују већи број преминулих и заражених се у систему Kовид-19 налазе у табели под називом „Извештај за Владу“.

Према наводима портала, у Србији су од 19. марта до 1. јуна 2020. од вируса корона умрла 632 пацијената, што је за 388 више од званично саопштеног броја за тај период, који износи 244.

Одговоре на питања нису добили иако су у више наврата, како наводе, покушали да контактирају надлежне из Министарства здравља, чланове Кризног штаба, директоре болница и Института Батут како би сазнали шта је узрок велике разлике између званично саопштених података и оних који се налазе у информационом систему Цовид19, као и ко је одлучивао који ће се бројеви званично представити јавности. Нико од њих није одговорио на позиве.

(Инсајдер, Бирн, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер