петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик на обележавању 75. годишњице од оснивања логора Јасеновац: Срби су овде страдали јер су били на страни истине
Хроника

Милорад Додик на обележавању 75. годишњице од оснивања логора Јасеновац: Срби су овде страдали јер су били на страни истине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. август 2016.

Председник Републике Српске Милорад Додик је поручио вечерас да свима у БиХ и региону да у име мира морамо да се суочимо са последицама прошлог рата.

"Тако имамо шансу да нам се то не понови", поручио је Додик на комеморативном скупу поводом обележавања 75 година од оснивања концентрационог логора Јасеновац.

Он је рекао да је Република Српска услов и гаранција опстанка на овим просторима, а да би сви други из БиХ и региона то схватили треба, како је навео, да дођу и погледају "скромне табле погинулих".

"Зато је РС неуништива, нисте видели мању државу у коју је уграђено више жртава", поручио је Додик.

Како каже, ово страшно место изнова опомиње да не треба дозволити нова застрашивања, јер смо у прошлости платили превелику цену и доживели геноцид који није назван правим именом.

Додик истиче да Јермени траже да цео свет декларише као геноцид њихово страдање од Турске и да не види разлог зашто Срби, Јевреји и Роми то не би тражили.

Он је нагласио да не смемо о томе да ћутимо, као и да цео слободарски свет не сме да игнорише историјске чињенице и ћути о жртвама НДХ додајући да је антифашизам уграђен у темеље Европе.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је вечерас да пред институцијама Србије и РС стоји задатак да се утврде тачна имена страдалих Срба на територији Независне државе Хрватске, јер ни после више од 70 година то није утврђено.

"То морамо да урадимо и због повампирења усташке политике у Хрватској", рекао је Вучић на обележавању 75 година од формирања концентрационог логора Јасеновац.

Он је навео да смо сведоци како се из понора историје на сцену враћају идеје некадашње НДХ, да ћемо мирно и поносно истрпети све то, али да никоме и никада нећемо дозволити Јасеновац, Јадовно, Јастребарско, али ни Олују.

"Србин више неће у јаму, Србин више неће беспоговорно у смрт, Србин више неће и не може без своје њиве, имања, куће, огњишта", подвукао је Вучић.

Он је рекао да Србин више не пристаје да буде крив само зато што је Србин и што се крсти са три прста, а Србија никад више неће бити слаба да гледа, ћути и допушта уништење, погром дела сопственог народа.

Вучић је истакао да Срби никоме не прете и да хоће мир и најбоље односе, чак и са онима који су хтели да нас нема.

"Такву политику сматрамо делом своје будућности, али ћемо да будемо свој на своме, да живимо своје обичне животе у својим опанцима и под својим небом", рекао је Вучић.

Он је рекао да су Срби у НДХ били крви за то што постоје и што се нису одрекли своје православне вере и огњишта, додајући да су у Доњој Градини направљене гробнице за оне који су тада сметали развоју једне нацистичке државе, а да Анте Павелић за своја злодела није одговарао.

Вучић је рекао да не жели да говори страшним бројевима, између осталог и о 30.000 страдале деце, већ да хоће уместо тога да се задржи на једном броју - на 1,2 метара дубине на којој су покопавани побијени.

"Зато што данас стојимо на тој мери 1.2 метра од ужаса, само на 1.2 метра покопавали су убијене Србе, 1,2 метра од смрти, ножа, камена, маља, смеха убица...", рекао је Вучић.

Премијер Србије је рекао да нико од "крвника" није покушао да опере крв са својих руку.

"Или их је просто и данас баш брига, сасвим мирно спавају и утркују се, као што видите, да докажу да им је деда био усташа... Нама није, наши дедови су овде, на 1,2 метра испод земље, заклани, стрељани, ударени маљем, положени су у темељ њихове 'божје државе', усташке државе њихових дедова", рекао је Вучић.

Због тога, како је рекао, данас ми, унуци жртава на само 1,2 метра, на територији усташке "божје државе" певамо поносно Боже правде.

Овде нећемо спуштати заставе на пола копља, овде смо да дигнемо заставе мира. 500.000 Срба није овде страдало случајно, нису се овде задесили случајно, били су мета, јер су били на страни истине, рекао је Милорад Додик, председник РС вечерас у Доњој Градини, на помену жртвама система логора Јасеновац.

Додик је рекао да су усташе током Другог светског рата убиле 55 одсто становништва Козарске Дубице, готово 18 хиљада и да ова општина ни данас „није успела да достигне број становника који је имала пре геноцида“.

Премијер Србије Александар Вучић рекао је вечерас да су пре 75 година у Доњој Градини направљена стратишта и гробнице за оне који су тада сметали развоју једне нацистичке државе.

- За све су им били криви Срби. Доња Градина је једно од хиљада стратишта у којима је наш народ страдао, а да се и не зна тачан број. Задатак институција Србије је да утврде колико је Срба страдало у Јасеновцу. Никада више никоме нећемо дозволити  Јасеновац, Јадовно ни Олују. Срби више неће у јаме! - рекао је Вучић код "Тополе ужаса" у Доњој Градини.

Професор са бањалучког Филозофског факултета Горан Латиновић на историјском часу о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у концентрационом логору Јасеновац рекао је је основно питање које се може поставити о геноциду који је извршила НДХ: "Како је такав злочин био могућ и како се догодио?".

- О злочинима који су почињени за време НДХ не може се говорити само као о злочинима усташа, већ као о злочинима државе. У НДХ је вршен највиши вид геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима. Жртве усташа били су обични људи. Доношењем расних закона НДХ је прогласила Јевреје и Роме за нижу расу која је требало да буде уништена. Геноцид НДХ вршен је организовано и у институцијамам државе - рекао је Латиновић.

У заједничкој организацији Влада - Републике Српске и Србије, у Спомен-подручју "Доња Градина" вечерас је почело обележавање 75 година од почетка погрома Срба, Јевреја и Рома у концентрационом логору Јасеновац.

Обиљежавање је почело интонирањем химни Српске и Србије, те историјским часом професора Горана Латиновића са бањалучког Филозофског факултета.

Александар Вучић, председник Владе Србије, Ивица Дачић, министар спољних послова у Влади Србије, Милорад Додик, председник РС, премијерка Жељка Цвијановић, Младен Иванић,српски члан председништва БиХ, министар иностраних послова БиХ Игор Црнадак, шеф Представништва Републике Српске у Израелу Арие Ливне, те бројни министри две владе присуствују програму на Спомен подручју.

На скупу су и представници народних скупштина Србије и Српске, државних органа Србије и институција Републике Српске, затим Српске православне цркве, представници Трећег Република Српска пука Оружаних снага БиХ, Савеза јеврејских општина, ромске националне мањине, бројних удружења и грађани.

Седамдесет пета годишњица од оснивања концентрационог логора у Јасеновцу, обележава се данас у спомен-подручју Доња Градина у Републици Српској.

Република Србија и Република Српска тако ће заједнички да обележе годишњицу почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у системима концентрационих логора у НДХ током Другог светског рата.

У тим логорима је, према проценама, током рата убијено око 700.000 људи, мада тачан број није никада утврђен.

Државна комисија Југославије из 1946. године проценила је да је убијено 500 - 600 хиљада људи, док је процена Музеја холокауста "Јад Вашем" из Јеруалима за 100.000 већа.

Само од децембра 1941. године, до априла 1942. године у Јасеновцу је убијно око 20.000 српске деце.

На скупу на платоу испред “Тополе ужаса” у спомен-подручју Доња Градина, након историјског часа и рецитала, говориће председник Владе Србије Александар Вучић и председник Републике Српске Милорад Додик.

Комеморативном програму присуствоваће представници Владе Србије и Републике Српске, Скупштине Србије, Скупштине Републике Српске и других државних органа, представници Српске православне цркве, Савеза јеврејских општина, ромске националне мањине, удружења и грађани.

Доња Градина била је део система усташких концентрационих логора, чије је средиште било у Јасеновцу, у Хрватској, који је основан 21. августа 1941. године.

После више неуспешних покушаја пробоја из логора, преостали логораши су у ноћи између 21. и 22. априла 1945. учинили још један напад. Мањи број логораша успео је да побегне, док су остали убијени.

Трупе југословенске Друге армије ушле су у напуштени логор Јасеновац 2. маја исте године.

Пре него што су напустили логор у Јасеновцу, усташе су ликвидирале све преостале заточенике, уништиле део грађевина и покушале да униште трагове својих злочина.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер