Početna strana > Hronika > Milorad Dodik na obeležavanju 75. godišnjice od osnivanja logora Jasenovac: Srbi su ovde stradali jer su bili na strani istine
Hronika

Milorad Dodik na obeležavanju 75. godišnjice od osnivanja logora Jasenovac: Srbi su ovde stradali jer su bili na strani istine

PDF Štampa El. pošta
petak, 19. avgust 2016.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je poručio večeras da svima u BiH i regionu da u ime mira moramo da se suočimo sa posledicama prošlog rata.

"Tako imamo šansu da nam se to ne ponovi", poručio je Dodik na komemorativnom skupu povodom obeležavanja 75 godina od osnivanja koncentracionog logora Jasenovac.

On je rekao da je Republika Srpska uslov i garancija opstanka na ovim prostorima, a da bi svi drugi iz BiH i regiona to shvatili treba, kako je naveo, da dođu i pogledaju "skromne table poginulih".

"Zato je RS neuništiva, niste videli manju državu u koju je ugrađeno više žrtava", poručio je Dodik.

Kako kaže, ovo strašno mesto iznova opominje da ne treba dozvoliti nova zastrašivanja, jer smo u prošlosti platili preveliku cenu i doživeli genocid koji nije nazvan pravim imenom.

Dodik ističe da Jermeni traže da ceo svet deklariše kao genocid njihovo stradanje od Turske i da ne vidi razlog zašto Srbi, Jevreji i Romi to ne bi tražili.

On je naglasio da ne smemo o tome da ćutimo, kao i da ceo slobodarski svet ne sme da ignoriše istorijske činjenice i ćuti o žrtvama NDH dodajući da je antifašizam ugrađen u temelje Evrope.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da pred institucijama Srbije i RS stoji zadatak da se utvrde tačna imena stradalih Srba na teritoriji Nezavisne države Hrvatske, jer ni posle više od 70 godina to nije utvrđeno.

"To moramo da uradimo i zbog povampirenja ustaške politike u Hrvatskoj", rekao je Vučić na obeležavanju 75 godina od formiranja koncentracionog logora Jasenovac.

On je naveo da smo svedoci kako se iz ponora istorije na scenu vraćaju ideje nekadašnje NDH, da ćemo mirno i ponosno istrpeti sve to, ali da nikome i nikada nećemo dozvoliti Jasenovac, Jadovno, Jastrebarsko, ali ni Oluju.

"Srbin više neće u jamu, Srbin više neće bespogovorno u smrt, Srbin više neće i ne može bez svoje njive, imanja, kuće, ognjišta", podvukao je Vučić.

On je rekao da Srbin više ne pristaje da bude kriv samo zato što je Srbin i što se krsti sa tri prsta, a Srbija nikad više neće biti slaba da gleda, ćuti i dopušta uništenje, pogrom dela sopstvenog naroda.

Vučić je istakao da Srbi nikome ne prete i da hoće mir i najbolje odnose, čak i sa onima koji su hteli da nas nema.

"Takvu politiku smatramo delom svoje budućnosti, ali ćemo da budemo svoj na svome, da živimo svoje obične živote u svojim opancima i pod svojim nebom", rekao je Vučić.

On je rekao da su Srbi u NDH bili krvi za to što postoje i što se nisu odrekli svoje pravoslavne vere i ognjišta, dodajući da su u Donjoj Gradini napravljene grobnice za one koji su tada smetali razvoju jedne nacističke države, a da Ante Pavelić za svoja zlodela nije odgovarao.

Vučić je rekao da ne želi da govori strašnim brojevima, između ostalog i o 30.000 stradale dece, već da hoće umesto toga da se zadrži na jednom broju - na 1,2 metara dubine na kojoj su pokopavani pobijeni.

"Zato što danas stojimo na toj meri 1.2 metra od užasa, samo na 1.2 metra pokopavali su ubijene Srbe, 1,2 metra od smrti, noža, kamena, malja, smeha ubica...", rekao je Vučić.

Premijer Srbije je rekao da niko od "krvnika" nije pokušao da opere krv sa svojih ruku.

"Ili ih je prosto i danas baš briga, sasvim mirno spavaju i utrkuju se, kao što vidite, da dokažu da im je deda bio ustaša... Nama nije, naši dedovi su ovde, na 1,2 metra ispod zemlje, zaklani, streljani, udareni maljem, položeni su u temelj njihove 'božje države', ustaške države njihovih dedova", rekao je Vučić.

Zbog toga, kako je rekao, danas mi, unuci žrtava na samo 1,2 metra, na teritoriji ustaške "božje države" pevamo ponosno Bože pravde.

Ovde nećemo spuštati zastave na pola koplja, ovde smo da dignemo zastave mira. 500.000 Srba nije ovde stradalo slučajno, nisu se ovde zadesili slučajno, bili su meta, jer su bili na strani istine, rekao je Milorad Dodik, predsednik RS večeras u Donjoj Gradini, na pomenu žrtvama sistema logora Jasenovac.

Dodik je rekao da su ustaše tokom Drugog svetskog rata ubile 55 odsto stanovništva Kozarske Dubice, gotovo 18 hiljada i da ova opština ni danas „nije uspela da dostigne broj stanovnika koji je imala pre genocida“.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da su pre 75 godina u Donjoj Gradini napravljena stratišta i grobnice za one koji su tada smetali razvoju jedne nacističke države.

- Za sve su im bili krivi Srbi. Donja Gradina je jedno od hiljada stratišta u kojima je naš narod stradao, a da se i ne zna tačan broj. Zadatak institucija Srbije je da utvrde koliko je Srba stradalo u Jasenovcu. Nikada više nikome nećemo dozvoliti  Jasenovac, Jadovno ni Oluju. Srbi više neće u jame! - rekao je Vučić kod "Topole užasa" u Donjoj Gradini.

Profesor sa banjalučkog Filozofskog fakulteta Goran Latinović na istorijskom času o genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima u koncentracionom logoru Jasenovac rekao je je osnovno pitanje koje se može postaviti o genocidu koji je izvršila NDH: "Kako je takav zločin bio moguć i kako se dogodio?".

- O zločinima koji su počinjeni za vreme NDH ne može se govoriti samo kao o zločinima ustaša, već kao o zločinima države. U NDH je vršen najviši vid genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima. Žrtve ustaša bili su obični ljudi. Donošenjem rasnih zakona NDH je proglasila Jevreje i Rome za nižu rasu koja je trebalo da bude uništena. Genocid NDH vršen je organizovano i u institucijamam države - rekao je Latinović.

U zajedničkoj organizaciji Vlada - Republike Srpske i Srbije, u Spomen-području "Donja Gradina" večeras je počelo obeležavanje 75 godina od početka pogroma Srba, Jevreja i Roma u koncentracionom logoru Jasenovac.

Obilježavanje je počelo intoniranjem himni Srpske i Srbije, te istorijskim časom profesora Gorana Latinovića sa banjalučkog Filozofskog fakulteta.

Aleksandar Vučić, predsednik Vlade Srbije, Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova u Vladi Srbije, Milorad Dodik, predsednik RS, premijerka Željka Cvijanović, Mladen Ivanić,srpski član predsedništva BiH, ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak, šef Predstavništva Republike Srpske u Izraelu Arie Livne, te brojni ministri dve vlade prisustvuju programu na Spomen području.

Na skupu su i predstavnici narodnih skupština Srbije i Srpske, državnih organa Srbije i institucija Republike Srpske, zatim Srpske pravoslavne crkve, predstavnici Trećeg Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, Saveza jevrejskih opština, romske nacionalne manjine, brojnih udruženja i građani.

Sedamdeset peta godišnjica od osnivanja koncentracionog logora u Jasenovcu, obeležava se danas u spomen-području Donja Gradina u Republici Srpskoj.

Republika Srbija i Republika Srpska tako će zajednički da obeleže godišnjicu početka genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u sistemima koncentracionih logora u NDH tokom Drugog svetskog rata.

U tim logorima je, prema procenama, tokom rata ubijeno oko 700.000 ljudi, mada tačan broj nije nikada utvrđen.

Državna komisija Jugoslavije iz 1946. godine procenila je da je ubijeno 500 - 600 hiljada ljudi, dok je procena Muzeja holokausta "Jad Vašem" iz Jerualima za 100.000 veća.

Samo od decembra 1941. godine, do aprila 1942. godine u Jasenovcu je ubijno oko 20.000 srpske dece.

Na skupu na platou ispred “Topole užasa” u spomen-području Donja Gradina, nakon istorijskog časa i recitala, govoriće predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Komemorativnom programu prisustvovaće predstavnici Vlade Srbije i Republike Srpske, Skupštine Srbije, Skupštine Republike Srpske i drugih državnih organa, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, Saveza jevrejskih opština, romske nacionalne manjine, udruženja i građani.

Donja Gradina bila je deo sistema ustaških koncentracionih logora, čije je središte bilo u Jasenovcu, u Hrvatskoj, koji je osnovan 21. avgusta 1941. godine.

Posle više neuspešnih pokušaja proboja iz logora, preostali logoraši su u noći između 21. i 22. aprila 1945. učinili još jedan napad. Manji broj logoraša uspeo je da pobegne, dok su ostali ubijeni.

Trupe jugoslovenske Druge armije ušle su u napušteni logor Jasenovac 2. maja iste godine.

Pre nego što su napustili logor u Jasenovcu, ustaše su likvidirale sve preostale zatočenike, uništile deo građevina i pokušale da unište tragove svojih zločina.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner