недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Бриселу завршен разговор Александра Вучића и Исе Мустафе о телекомуникацијама, енергетици, питању цивилне заштите, мосту на Ибру...
Хроника

У Бриселу завршен разговор Александра Вучића и Исе Мустафе о телекомуникацијама, енергетици, питању цивилне заштите, мосту на Ибру...

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. април 2015.

БРИСЕЛ - Председник Владе Србије Александар Вучић изјавио је вечерас након нове рунде дијалога о нормализацији односа са представницима Приштине да су разговори протекли у конструктивој атмосфери и да је остварен скроман напредак.

Он је следећу рунду најавио за мај.

"Ово је био добар дан за разговор", рекао је Вучић након готово четворосатне рунде разговора у кабинету високе представнице за спољну политику и безбедност ЕУ Федерике Могерини.

Он је казао да је конкретан напредак остварен само када је реч о отварању два нова прелаза на административној линији.

"Један од тих прелаза ће бити према Рашкој, а други у општини Медвеђа", објаснио је Вучић додајући да је отварање једног од прелаза тражила београдска страна, а другог приштинска.

Премијер је казао да је вечерас било речи о великом броју питања и да је у неким од њих дошло до приближавања ставова, као и да ће радне групе наставити да раде на припреми следеће рунде дијалога која ће се одржати у мају.

"Покушаћемо да нађемо неки заједнички терен", рекао је Вучић.

Он је казао да је било речи о формирању Заједнице српских општина (ЗСО), али да ту, нажалост, није нађен заједнички језик.

Сем тога, додао је, причало се и о енергетици, телекомуникацијама и примени договора о цивилној заштити.

"Постигли смо договор да се заустави приватизација фирми на северу Косова, а у склопу разговора о повратку српских посланика у косовску скупштину", рекао је Вучић.

Говорећи о проблему енергетике, казао је да је приштинска страна признала да се језеро Газиводе већим делом налази на територији централне Србије.

"Косовски премијер" Иса Мустафа је, након ове рунде дијалога, казао да ће представници Срба са севера Косова од сада бити укључени у процес приватизације.

"То је њихова жеља и то им треба омогућити, али уз пуно поштовање косовских закона", поручио је Мустафа.

Он је указао да ће радне групе следећих дана наставити разговор у вези са формирањем ЗСО.

Брисел -- Састанак делегација Београда и Приштине уз посредовање високе представнице ЕУ Федерике Могерини је завршен уз оцену да је био конструктиван.

То је на свом Твитер налогу написала Могеринијева.

По завршетку разговора две делегације, она је навела да су две стране размотриле напредак у примени постигнутих договора, посебно споразума о правосудју и договора о цивилној заштити.

У саопштењу после састанка се наводи да су две делегације размениле мишљења о енергетици, телекомуникацијама и успостављању Заједнице српских општина. 

Договорено је да буду предузети конкретни кораци у периоду до следећег састанка.

Разговори делегација Београда и Приштине под покровитељством високе представнице ЕУ Федерике Могерини завршени су вечерас око 23 сата.

То је на свом Твитер налогу написала портпаролка Могеринијеве Маја Коцијанчич.

Брисел -- У Бриселу је вечерас око 19 сати почела нова рунда дијалога Београда и Приштине уз посредовање високе представнице ЕУ за спољну политику Федерике Могерини.

Делегацију Београда предводи премијер Александар Вучић, а тим Приштине "косовски премијер" Иса Мустафа.

Како је раније саопштила портпаролка Могеринијеве, на састанку ће бити размотрен напредак у примени до сада постигнутих договора и размењена мишљења о даљем току нормализације односа.

Косовски Срби очекују да се актуелизује најважнија тема за Србе, а то је формирање Заједнице српских општина (ЗСО).

Претходна рунда разговора одржана је 9. фебруара и то после вишемесечног застоја, а тада је парафиран споразум о правосуђу.

У Бриселу је прошле недеље одржан припремни разговор за наредну рунду дијалога на којем је учествовао директор Канцеларије Владе Србије за КиМ Марко Ђурић.

Он је после састанка изјавио да је својим саговорницима пренео жељу српског народа са КиМ да се Заједница српских општина што пре формира.

Ђурић је казао да је током разговора пренео дубоку забринутост Београда, али и српског народа на Косову, због погоршања безбедносне ситуације и низа озбиљних инцидената на северу Косова.

Председник Владе, Александар Вучић изјавио је данас да је кључни задатак Србије у оквиру дијалога Београда и Приштине да Срби остану на Косову и Метохији, и да им се омогући безбедност.

"Наш кључни задатак је да Срби остану на Косову и помогнемо да сачувају своју безбедност. Ми се надамо да ће имати разумевања за наше захтеве, а ми ћемо у њима да истрајемо", казао је Вучић за Радио-телевизију Србије (РТС).

Он је истакао да ће нова рунда дијалога трајати "вечерас до ко зна кад, а како би се направили договори који не би штетили националним интересима, а које Европска унија сматра да су неопходни".

Како је објаснио, разговараће се о проблемима телекомуникација и енергетици, проблему осигурања, питању цивилне заштите, општинских буџета на северу Косова, мосту на Ибру.

"Покушали смо да објаснимо психолошке проблеме за Србе, донели смо снимак убода ножем да схвате колика је то опасност за Србе", навео је премијер.

Вучић завршио разговор са Рамом о инфраструкурним пројектима, следи сусрет са Мустафом

Премијер Србије Александар Вучић допутовао је данас у Брисел, где је посету започео билатералним сусретом са председником Владе Албаније Едијем Рамом.

Премијер Вучић је истакао да ће Србија инсистирати на финансијској подршци за изградњу пруге Београд - Подгорица - Скадар, као и аутопута Ниш - Приштина – Драч.

- Надам се да ће Европска унија имати разумевања за подршку земљама у региону“ - истакао је премијер Вучић, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.

Нагласио је да би такви пројекти побољшали економску ситуацију у обе земље.

Премијер Албаније истакао је да је албанска страна спремна за почетак радова на овим пројектима и да би то био добар знак партнерског односа Србије и Албаније.

- Као што су некада Французи и Немци почели да сарадјују због будућности Европе, тако можемо и ми, због будућности Западног Балкана“ - закључио је премијер Рама.

Како је планирано, после тог сусрета Вучић ће учествовати на састанку председника влада Црне Горе, Македоније, Босне и Херцеговине, Албаније и косовског премијера, односно "западнобалканске шесторке", на којем ће бити речи о инфраструктурним пројектима.

Тај састанак, чији ће домаћини бити комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан и европска комесарка за транспорт Виолета Булц, посвећен је интегрисању копненог, речног и ваздушног саобраћаја региона у заједничку европску мрежу, како би се отклонила "сива мрља" на саобраћајној мапи Европе.

После тога предвиђено је да се премијер Србије, у одвојеним сусретима, састане са председником Савета ЕУ Доналдом Туском и комесаром за суседску политику Јоханесом Ханом.

Тањугу је у седишту ЕУ речено да ће теме разговора српског премијера и Туска бити напредак Србије у процесу придруживања и ток дијалога о нормализацији односа са Приштином, чија ће нова рунда бити одржана касније поподне између Вучића и косовског премијера Исе Мустфафе.

Дијалог Београда и Приштине одржаће се под покровитељством високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини, на којем ће бити размотрен напредак у примени до сада постигнутих договора и размењена мишљења о даљем току нормализације односа.

Претходна рунда одржана је 9. фебруара после вишемесечног застоја, а тада је парафиран споразум о правосуђу.

Вучић и Мустафа разговораће о наставку спровођења Бриселског споразума

Састанак премијера Србије и Косова Александра Вучића и Исе Мустафе, биће одржан данас у Бриселу.

Како се наводи у саопштењу из Кабинета високе представнице ЕУ Федерике Могерини која посредује у дијалогу, двојица премијера размотриће напредак у спровођењу споразума постигнутих на претходним састанцима, и разговарати о даљим корацима у нормализацији односа.

Вучић ће присуствовати састанку председника влада Западног Балкана који организују комесар ЕУ за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан и комесар ЕУ за саобраћај Виолета Булц на тему умрежавања инфраструктуре у контексту проширења ЕУ.

Последњи сусрет две стране био је 9. фебруара, када је потписан споразум о правосуђу.

Влада Србије је најавила да ће им приоритет у даљим разговорима бити формирање Заједнице српских општина, а Београд и Приштина се међусобно оптужују за неиспуњавање договора.

Две стране би требало да размотре и питања из области телекомуникација и електроенергетског сектора.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер