Početna strana > Hronika > Danas: Nemačka razmišlja o promeni Dejtonskog sporazuma i stvaranju "funkcionalne BiH"
Hronika

Danas: Nemačka razmišlja o promeni Dejtonskog sporazuma i stvaranju "funkcionalne BiH"

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 16. jun 2016.

Berlin - Poslanici nemačkog Bundestaga iz vladajuće koalicije Hrišćansko- demokratske unije i Hrišćansko-socijalne unije (CDU/CSU) razmišljaju da zbog brojnih problema koje imaju sa vlastima Bosne i Hercegovine, traže od kancelarke Angele Merkel da u evropskim institucijama inicira promene Dejtonskog mirovnog sporazuma, saznaje Danas od visokopozicioniranog sagovornika u ovoj partiji.

- Berlin je i pre migrantske krize, baš kao i danas, bio visoko zainteresovan za Zapadni Balkan. Treba doneti Dejton dva i novi ustav za Bosnu i Hercegovinu - rekao je ovaj zvaničnik koji je tražio da ne bude imenovan. Na pitanje da li su počele konsultacije sa državama koje su garantovale sprovođenje ovog sporazuma - Srbijom i Hrvatskom, naš sagovornik ističe da nisu "pošto se sve još uvek razmatra", ali da bi najbolje bilo da se ta inicijativa sprovede kroz evropske institucije.

- Često se pitamo šta da radimo s Bosnom i Hercegovinom? Imamo mnogo problema, jer pokušavamo da je približimo EU, ali njeni vodeći političari, sa svih strana - i sa bosanske, hrvatske i srpske, nisu zainteresovani za to pitanje, već isključivo i prvenstveno za sebe, a tek na kraju za narod - istakao je ovaj poslanik Bundestaga i podsetio da "Nemačka ima dosta interesa na Balkanu" i da će ovaj region tretirati kao prostor "od naročite važnosti za nemačku politiku".

On je dodao da je jedan od problema zbog kojeg su zabrinuti i jačanje islamskog ekstremizma u BiH, pošto "nam naše službe javljaju da u Bosni raste broj regrutovanih islamista za rat u Siriji". Prema njegovim rečima, jedino rešenje za duboko ukorenjene probleme na Balkanu je zajednička evropska budućnost, a "zemlja kakva je BiH najsigurniju budućnost će imati pod zajedničkim evropskim krovom", pošto jedino to doprinosi "stabilnosti regiona".

Kako objašnjava, sve stranke zastupljene u Bundestagu saglasne su sa Solunskom agendom iz 2003. i da sve države Zapadnog Balkana mogu računati na prijem u EU kada ispune potrebne uslove, odnosno da moraju prihvatiti i deliti vrednosti EU.

- Potrebno je pitanje BiH ponovo staviti na dnevni red, pošto su toj državi potrebne istinske ustavne reforme. Prepreke su velike, entiteti često blokiraju ono što je korisno za zemlju u celini, a struktura BiH nije u skladu sa potrebama u 2016 - naglasio je ovaj poslanik Bundestaga i dodao da će reforme stvoriti stabilna društva, a "bez stabilnosti stvara se temelj za nove napetosti".

Sastanak sa Merkelovom

Trojno Predsedništvo BiH će 30. juna u Berlinu imati sastanak sa kancelarkom Nemačke Angelom Merkel i to na njen poziv. Na tom sastanku će biti razmotreno sprovođenje takozvane Reformske agende, koja je nastala kao rezultat britansko-nemačke inicijative.

(Danas)