Хроника

Данас: Немачка размишља о промени Дејтонског споразума и стварању "функционалне БиХ"

Штампа
четвртак, 16. јун 2016.

Берлин - Посланици немачког Бундестага из владајуће коалиције Хришћанско- демократске уније и Хришћанско-социјалне уније (ЦДУ/ЦСУ) размишљају да због бројних проблема које имају са властима Босне и Херцеговине, траже од канцеларке Ангеле Меркел да у европским институцијама иницира промене Дејтонског мировног споразума, сазнаје Данас од високопозиционираног саговорника у овој партији.

- Берлин је и пре мигрантске кризе, баш као и данас, био високо заинтересован за Западни Балкан. Треба донети Дејтон два и нови устав за Босну и Херцеговину - рекао је овај званичник који је тражио да не буде именован. На питање да ли су почеле консултације са државама које су гарантовале спровођење овог споразума - Србијом и Хрватском, наш саговорник истиче да нису "пошто се све још увек разматра", али да би најбоље било да се та иницијатива спроведе кроз европске институције.

- Често се питамо шта да радимо с Босном и Херцеговином? Имамо много проблема, јер покушавамо да је приближимо ЕУ, али њени водећи политичари, са свих страна - и са босанске, хрватске и српске, нису заинтересовани за то питање, већ искључиво и првенствено за себе, а тек на крају за народ - истакао је овај посланик Бундестага и подсетио да "Немачка има доста интереса на Балкану" и да ће овај регион третирати као простор "од нарочите важности за немачку политику".

Он је додао да је један од проблема због којег су забринути и јачање исламског екстремизма у БиХ, пошто "нам наше службе јављају да у Босни расте број регрутованих исламиста за рат у Сирији". Према његовим речима, једино решење за дубоко укорењене проблеме на Балкану је заједничка европска будућност, а "земља каква је БиХ најсигурнију будућност ће имати под заједничким европским кровом", пошто једино то доприноси "стабилности региона".

Како објашњава, све странке заступљене у Бундестагу сагласне су са Солунском агендом из 2003. и да све државе Западног Балкана могу рачунати на пријем у ЕУ када испуне потребне услове, односно да морају прихватити и делити вредности ЕУ.

- Потребно је питање БиХ поново ставити на дневни ред, пошто су тој држави потребне истинске уставне реформе. Препреке су велике, ентитети често блокирају оно што је корисно за земљу у целини, а структура БиХ није у складу са потребама у 2016 - нагласио је овај посланик Бундестага и додао да ће реформе створити стабилна друштва, а "без стабилности ствара се темељ за нове напетости".

Састанак са Меркеловом

Тројно Председништво БиХ ће 30. јуна у Берлину имати састанак са канцеларком Немачке Ангелом Меркел и то на њен позив. На том састанку ће бити размотрено спровођење такозване Реформске агенде, која је настала као резултат британско-немачке иницијативе.

(Данас) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]