петак, 13. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борко Стефановић: Шта има да се гласа у Скупштини о европском плану, он је прихваћен прво у Бриселу, а онда и у Охриду. Одбацивање тог плана било би катастрофално за Србију, јер је постао део Поглавља 35 преговора о приступу ЕУ
Хроника

Борко Стефановић: Шта има да се гласа у Скупштини о европском плану, он је прихваћен прво у Бриселу, а онда и у Охриду. Одбацивање тог плана било би катастрофално за Србију, јер је постао део Поглавља 35 преговора о приступу ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. април 2023.

Одбор за спољне послове Скупштине Србије није усвојио резолуцију о усклађивању спољне политике са ЕУ по питању санкција Русији, коју је предложио председник тог одбора и посланик Странке слободе и правде Борко Стефановић. Стефановић за Н1 каже да је европски план за Косово прихваћен, прво у Бриселу, а онда и у Охриду. "И одбацивање тог плана би био катастрофално за Србију, јер је постао део Поглавља 35 преговора о приступу ЕУ, и мери се наш напредак ка ЕУ", рекао је.

„Сви у региону прате преговоре који трају последњих осам година и ретко када виде неки озбиљан искорак. Јасно је да је дијалог неопходан, ССП је дала и декларацију о помирењу, на који начин треба преговарати, то је власт све одбила. Јасно је да ова власт суштински наступа нестручно, али и штетно по наше интересе“, изјавио је Стефановић у емисији Н1 Студио Ливе.

Према његовим речима, европски план је „у много тачака лош по нас“.

„Али је исто тачно да је овај план прво у Бриселу а и у Охриду прихваћен, и да би одбацивање овог плана било катастрофално за Србију, јер је постао део Поглавља 35 преговора о приступу ЕУ, мери се наш напредак ка ЕУ. Ова власт је изузетно штетна по грађане не само због тога, већ што не жели да унапреди било коју област – против су слободе и независног правосуђа, добрих плата и пензија, против слободе медија, јер су против укључења у ЕУ“, нагласио је Стефановић.

А како каже, приближавање ЕУ је једина могућа опција.

„Приближавање Европи, што ми пропагирамо годинама, је једино од могућих опција за нашу државу и грађане, што ће донети излазак из хаоса и неки ред и закон. То СНС и СПС не желе, они су негласањем на Одбору показали да не желе у ЕУ„, рекао је посланик ССП.

Стефановић наводи и да је европски план прихваћен.

„Документ је прихваћен, ту нема простора да се било шта мења. Има добра ствар у њему – нема никаквих захтева да Србија призна независност Косова, то треба рећи људима. Неће нам тражити да признамо незавнисност Косова, нити има захтева да Србија гласа за Косово у УН или неку организацију“, појашњава.

На питање да ли ће ССП, уколико овај предлог буде на дневном реду у парламенту, гласати за њега, Стефановић каже:

„Не видим шта ту има да се гласа, кад је то прихваћено. Ми смо од првог дана тражили да се о томе расправља у Скупштини. Сумњам да тај документ може бити представљен у овој форми, не може бити усвајан у Скупштини Србије у овој форми, јер би морало да постоје потписи. Они, међутим, не скидају одговорност са Александра Вучића, иако нема потписа“, изјавио је Стефановић.

Сам Вучић је, додаје, цитирао Бечку конвенцију, која каже да не мора бити потписа.

„Ми кажемо – Србија је преузела обавезу, та ствар је завршена, ствари морају да се примене. Свако одбацивање би Србију одвело дубље у пропаст“, оцењује.

Стефановић каже и да би позиција Србије била боља да је увела санкције Русији.

„Те мере не погађају обичне грађане, већ режим и олигархе. А та бирократска игра скривања, да се побегне од одговорности, да се крије, показала се да неће дати резултат. На Одбору смо видели тачно ко је за коју позицију“, рекао је Стефановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер