петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Принципи и вредности несврстаних и данас актуелни
Хроника

Борис Тадић: Принципи и вредности несврстаних и данас актуелни

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. септембар 2011.

БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас, обраћајући се учесницима министарског састанка Покрета несврстаних, да је оснивање тог покрета означило почетак нове ере и промовисање праведнијег друштва и нових односа у свету, који подразумевају поштовање територијалног интегритета и државног суверенитета, мира и људских права.

Тадић је истакао да се спољна политика Србије данас такође заснива на поштовању универзалних принципа несврстаности, иако наша земља није чланица Покрета.

Он је такође рекао да ће Србија бити активан актер у међународној заједници на учвршћењу мира у свету.

Према његовим речима, у интересу је Србије да негује историјска пријатељства која постоје деценијама.

Председник Србије је подсетио да да визија коју су чланице Покрета несаврстаних понудиле 1961. године, на првом оснивачком састанку у Београду - визија која води у бољу, праведнију будућност за генерације које долазе - и данас треба да буде морални путоказ Покрету несврстаних.

Тадић је подсетио је да је на тој конференцији 1961. године у истој згради у којој се одржава и данашњи скуп одлучено да више никада не буде прихватљиво да неколико богатих има монопол на доношење одлука важних за читав свет.

„То је био историјски тренутак, он је означио отпочињање нове ере наде. Окончан је колонијализам, дошло је до детанта и освита вишеполарног света”, поручио је Тадић.

Наводећи да је у свему томе изузетно значајну улогу одиграо Покрет несверстаних, Тадић је подсетио и на београдску Декларацију из 1961. истићући да су у њој отелотворени безвремени принципи.

„Политика несврстаних од тада је незаобилазни чинилац мира и стабилности усвету. Оци несврстаних осмислили су праведније друштво, које подразумева и поштовање територијалног интергитета и суверенитета земаља у свету”, поручио је Тадић.

Покрет несврстаних после 50 година захтева прогресивнију визију како би постигао своје велике циљеве, поручио је министар иностраних послова Египта Мохамед Камел Амр, отварајући министарски скуп у Београду поводом пола века од оснивања Покрета.

„Данас се срећемо у Србији да прославимо годишњицу оснивачке скупштине несврстаних и историјског лидера Јосипа Броза Тита и његове колеге који су основали Покрет”, поручио је Амр.

На свечаном заседању у Дому Народне скупштине, шеф дипломатије Египта - која председава Покретом несврстаних - оценио је да је Покрет успешно остварио многе асприрације земаља у развоју.

Амр је подсетио да је улога Покрета, прликом оснивања, била подржавање независности земаља у развоју и ослобођење народа од колонизације на пољу политике, економије, и социјалних питања, као и јачање капацитета држава да се суоче са променама.

„Иако је пропала блоковска подела света и свет се претворио у униполарни, Покрет је еволуирао и даље се развио”, нагласио је Амр подсећајући да је Покрет 1961. имао свега 25 чланица, а данас две трећине свих нација света.

Покрет је базиран на племенитим принципима које је успео да продуби и консолидује, додао је он указујући да је дошло време да Покрет постане прави форум за интеракцију са другим силама, а посебно у данашње време, када је у току реформа УН, због чега је потребно се усмерити на постизање интереса земаља чланица.

Амр је указао да су у Покрету свесни растуће улоге алијанси и групација ван УН, те да се примењују дупли стандарди, и да се све то дешава у атмосфери мањка политичке воље.

Амр се у свом обраћању посебно осврнуо на Палестину, и позвао земље бивше Југославије, које то још нису учиниле, да признају независност Палестине. Он је подсетио да је палестинска власт решена да добије признање као држава од УН на основу граница из 1967.године и навео да ће Покрет наставити да подржава те напоре.

Покрет несврстаних ће, поводом случаја Палестине, одржати састанак на маргини заседања Генералне скупштине УН да би координирали напоре да се дође до признања, најавио је Амр.

Он се осврнуо и на ситуацију у Египту рекавши да су у револуцији почетком године учествовали сви сегменти египатског друштва, пре свега млади, који су тражили мирну демократизају земје, слободу и социјалну правду.

Ова револуција је довела до кључних промена и омогућила Египту да преузме веће обавезе на међународном и регионалном нивоу, указао је.

Данашњи састанак Покрета потврђује да је на правом путу и да жели на основу достигнућа прошлости да изгради будући акције, закључио је Амр додајући да ће у Покрету Београд остати као величанствен град, који је угостио први Самит, и као светло жртава које су поднели његови оснивачи.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун позвао је данас Покрет несврстаних да настави сарадњу са УН и поручио да је спречавање конфликата главна црта политике светске организације.

Генерални директор Канцеларије УН у Женеви Касим-Јомарт Токајев, који је прочитао Банову поруку, рекао је да је састанак Покрета несврстаних у Београду историјски „како би се идеје овог покрета од пре 50 година поставиле на ноге и промовисале њихове основне вредности, а на првом месту заштита људских права”.

Он је нагласио да Покрет има средства да спречи ратове.

„Желимо мир и правду за бољи свет”, рекао је Токајев на свечаном отварању министарске конференције Покрета несврстаних у Београду, истичући да УН спроводи превентивну дипломатију како би сачувао животе упркос конфликтима широм света.

Токајев је рекао да се тренутно свет суочава са више криза, као што су сиромаштво, климатске промене и слично, које имају негативне последице које ће се највише осетити у најугроженијим земљама.

Он је рекао да Покрет несврстаних политичким путем разрешава такве проблеме, с крајњим циљем да изгради основе за интеркултурални амбијент и помирење етничких и верских разлика

Градоначелник Београда Драган Ђилас пожелео је данас на пријему у Скупштини града добродошлицу делегацијама које учествују на дводневном министарском састанку Покрета несврстаних.

Пријему су присуствовали министар спољних послова Србије Вук Јеремић, бивши министар спољних послова СФРЈ Будимир Лончар, министри спољних послова и званичници великог броја земаља које учествују у конференцији.

Ђилас је у обраћању гостима рекао да се нада да ће ова конференција бити прилика да се Београд прикаже као модерна престоница 21. века.

„Ова администрација покушава да модернизује град, али и да очува његвоу традицију”, указао је он.

Ђилас је подсетио да је прва конференција Покрета несвртстаних одржана у Београду и да су тада прва стабла у Парку пријатељства засадили учесници те конференције.

Ту „лепу традицију” установили су градски званичници и чланови високих делегација који су учествовали у раду конференције, казао је градоначелник и додао да данас тај парк има 200 стабала и представља градску зелену оазу.

„Парк показује да Србија има велики број пријатеља широм света”, казао је Ђилас.

„За пет деценија (од одржавања прве конференције) неколико стотина студената из скоро свих несврстаних земаља студирало је у Београду, многи сада раде на високим позицијама у својим земљама, а представљају и неку врсту амбасадора наше земље”, закључио је он.

Министри спољних послова Египта и Србије Мохамед Камел Амр и Вук Јеремић данас су засадили по дрво у Парку пријатељства, на Новом Београду, на месту где су прва стабла засадили државници пре 50 година, када се у Београду одржавао Први самит Несврстаних.

У Београду се данас и сутра одржава конференција поводом 50. годишњице првог састанка Покрета несврстаних, а долазак је потврдило 105 делегација са око 600 делегата у којима су министри спољних послова, заменици министара, специјални изасланици и други званичници.

Међу учесницима данашње конференције биће високи званичници УН, Организације исламске конференције, Арапске лиге и Афричке уније, а, као посматрачи, представници Мађарске, Шпаније и Финске.

У Београд су стигли званичници већине несврстаних земаља, махом министри спољних послова - из Индије, Индонезије, Египта, Ирана, Ирака, Алжира као и бројних земаља Африке, Азије и Латинске Америке.

Први самит Покрета несврстаних земаља одржан је од 1. до 6. септембра 1961. године у Београду. Покрет данас има 118 пуноправних чланица, а Србија је у статусу посматрача.

Покрет несврстаних је и данас важан за решавање проблема земаља „трећег света”, а земље Западног Балкана би за тај покрет могле да буду „мост ка ЕУ”, сложили су се у изјавама Танјугу учесници министарске конференције Покрета несврстаних у Београду.

Министарка спољних послова Јужноафирчке Републике Маите Нкоана Машабане рекла је Танјугу да је њега делегација у Београд дошла да обнови везе са српским народом и властима Србије.

Она је додала да очекује да се развију билатерлане веже између две земље, и нагласила да су сусрети са председником Србије Борисом Тадићем и министром спољних послова Вуком Јеремићем, у том погледу, били успешни.

„Ово је историјским моменат. Дошли смо да обновимо наше везе са народом и Владом Србије, али и да обновимо наш завет очувању и мира и солидарности у свету”, рекла је Машабане Танујугу.

Она се захвалила Влади и народу Србије на гостопримству: „Желим да захвалим влади и народу Србије што су примили више од 100 делегација које су дошле (у Београд) да обележе и прославе формирање Покрета несврстаних пре предесет година у овом граду.„

Истакла је и да ужива у Београду, као и да се посебно радује прилици да види споменике посвећене Јосипу Брозу Титу.

Специјални изасланик премијера Бутана Лионпо Даго Церинг и заменица министра спољних послова Сијера Леоне Ебун Јусу истакли су да је Покрет несврстаних и даље значајан за земље у развоју и да игра значајну улогу за стабилност држава чланица.

Церинг је рекао да је Београд историјски и предиван град, објаснивши да је у њему већ боравио 1978. године током конференције министара спољних послова држава чланица Покрета несврстаних.

Заменик министра спољних послова Гане Крис Каподо истакао је да је скуп пре 50 година у Београду био знак нове ере за свет у развоју.

„Данас смо овде да видимо шта смо постигли и какви су изазови пред нама. Циљ је да се земље у развоју и развијене земље сједине”, оценио је Каподо.

Значај улоге несврстаних за земље бивше Југославије истакао је државни секретар у хрватском министарству спољних послова Марио Нобило, оценивши да је за његову земљу тај Покрет има државно и историјско наслеђе.

„Покрет несврстаних је мост између различитих цивилизација, а ми можемо да будемо мост сарадње између држава ЕУ и држава чланица Покрета несврстаних”, навео је Нобило.

Он је указао и на синергијску улогу земаља бивше Југославије на тржиштима држава Покрета несврстаних.

На Конференцији су се окупиле и делегације европских земаља.

Портапрол финског Парламента Еро Хеиналуоам истакао је у изјави Танјугу да је Конференција „одлична могућност за упознавање људи и дискусије са представницима разних земаља”.

Истакавши да је Покрет несврстаних увек био веома важан фактор у светској политици, он је додао да очекује да делагација Финске у Београду процени какви су „будући проспекти сарадње и какву врсту користи Финска може да има од сарадње са несврстаним земљама”.

Хеиналуоам је нагласио да је поносан што је добио прилику да први пут посети Београд.

За државног секретара у Министарству спољних послова Шпаније Хуана Антонија Дијањеза Министарска конференција Покрета несврстаних у Београду је прилика да се ојачају везе које Шпанија са представницима овог Покрета гради већ више од 30 година.

„Ценимо и чувамо мреже пријатељства са многим земаљма Покрета и препрознајемо да је Покрет важна сила у међународној политици, а посебно у мултилатералним односима и систему Уједињених нација”, рекао је Дијањез Танјугу.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер