Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Principi i vrednosti nesvrstanih i danas aktuelni
Hronika

Boris Tadić: Principi i vrednosti nesvrstanih i danas aktuelni

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 05. septembar 2011.

BEOGRAD – Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas, obraćajući se učesnicima ministarskog sastanka Pokreta nesvrstanih, da je osnivanje tog pokreta označilo početak nove ere i promovisanje pravednijeg društva i novih odnosa u svetu, koji podrazumevaju poštovanje teritorijalnog integriteta i državnog suvereniteta, mira i ljudskih prava.

Tadić je istakao da se spoljna politika Srbije danas takođe zasniva na poštovanju univerzalnih principa nesvrstanosti, iako naša zemlja nije članica Pokreta.

On je takođe rekao da će Srbija biti aktivan akter u međunarodnoj zajednici na učvršćenju mira u svetu.

Prema njegovim rečima, u interesu je Srbije da neguje istorijska prijateljstva koja postoje decenijama.

Predsednik Srbije je podsetio da da vizija koju su članice Pokreta nesavrstanih ponudile 1961. godine, na prvom osnivačkom sastanku u Beogradu - vizija koja vodi u bolju, pravedniju budućnost za generacije koje dolaze - i danas treba da bude moralni putokaz Pokretu nesvrstanih.

Tadić je podsetio je da je na toj konferenciji 1961. godine u istoj zgradi u kojoj se održava i današnji skup odlučeno da više nikada ne bude prihvatljivo da nekoliko bogatih ima monopol na donošenje odluka važnih za čitav svet.

„To je bio istorijski trenutak, on je označio otpočinjanje nove ere nade. Okončan je kolonijalizam, došlo je do detanta i osvita višepolarnog sveta”, poručio je Tadić.

Navodeći da je u svemu tome izuzetno značajnu ulogu odigrao Pokret nesverstanih, Tadić je podsetio i na beogradsku Deklaraciju iz 1961. istićući da su u njoj otelotvoreni bezvremeni principi.

„Politika nesvrstanih od tada je nezaobilazni činilac mira i stabilnosti usvetu. Oci nesvrstanih osmislili su pravednije društvo, koje podrazumeva i poštovanje teritorijalnog intergiteta i suvereniteta zemalja u svetu”, poručio je Tadić.

Pokret nesvrstanih posle 50 godina zahteva progresivniju viziju kako bi postigao svoje velike ciljeve, poručio je ministar inostranih poslova Egipta Mohamed Kamel Amr, otvarajući ministarski skup u Beogradu povodom pola veka od osnivanja Pokreta.

„Danas se srećemo u Srbiji da proslavimo godišnjicu osnivačke skupštine nesvrstanih i istorijskog lidera Josipa Broza Tita i njegove kolege koji su osnovali Pokret”, poručio je Amr.

Na svečanom zasedanju u Domu Narodne skupštine, šef diplomatije Egipta - koja predsedava Pokretom nesvrstanih - ocenio je da je Pokret uspešno ostvario mnoge aspriracije zemalja u razvoju.

Amr je podsetio da je uloga Pokreta, prlikom osnivanja, bila podržavanje nezavisnosti zemalja u razvoju i oslobođenje naroda od kolonizacije na polju politike, ekonomije, i socijalnih pitanja, kao i jačanje kapaciteta država da se suoče sa promenama.

„Iako je propala blokovska podela sveta i svet se pretvorio u unipolarni, Pokret je evoluirao i dalje se razvio”, naglasio je Amr podsećajući da je Pokret 1961. imao svega 25 članica, a danas dve trećine svih nacija sveta.

Pokret je baziran na plemenitim principima koje je uspeo da produbi i konsoliduje, dodao je on ukazujući da je došlo vreme da Pokret postane pravi forum za interakciju sa drugim silama, a posebno u današnje vreme, kada je u toku reforma UN, zbog čega je potrebno se usmeriti na postizanje interesa zemalja članica.

Amr je ukazao da su u Pokretu svesni rastuće uloge alijansi i grupacija van UN, te da se primenjuju dupli standardi, i da se sve to dešava u atmosferi manjka političke volje.

Amr se u svom obraćanju posebno osvrnuo na Palestinu, i pozvao zemlje bivše Jugoslavije, koje to još nisu učinile, da priznaju nezavisnost Palestine. On je podsetio da je palestinska vlast rešena da dobije priznanje kao država od UN na osnovu granica iz 1967.godine i naveo da će Pokret nastaviti da podržava te napore.

Pokret nesvrstanih će, povodom slučaja Palestine, održati sastanak na margini zasedanja Generalne skupštine UN da bi koordinirali napore da se dođe do priznanja, najavio je Amr.

On se osvrnuo i na situaciju u Egiptu rekavši da su u revoluciji početkom godine učestvovali svi segmenti egipatskog društva, pre svega mladi, koji su tražili mirnu demokratizaju zemje, slobodu i socijalnu pravdu.

Ova revolucija je dovela do ključnih promena i omogućila Egiptu da preuzme veće obaveze na međunarodnom i regionalnom nivou, ukazao je.

Današnji sastanak Pokreta potvrđuje da je na pravom putu i da želi na osnovu dostignuća prošlosti da izgradi budući akcije, zaključio je Amr dodajući da će u Pokretu Beograd ostati kao veličanstven grad, koji je ugostio prvi Samit, i kao svetlo žrtava koje su podneli njegovi osnivači.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je danas Pokret nesvrstanih da nastavi saradnju sa UN i poručio da je sprečavanje konflikata glavna crta politike svetske organizacije.

Generalni direktor Kancelarije UN u Ženevi Kasim-Jomart Tokajev, koji je pročitao Banovu poruku, rekao je da je sastanak Pokreta nesvrstanih u Beogradu istorijski „kako bi se ideje ovog pokreta od pre 50 godina postavile na noge i promovisale njihove osnovne vrednosti, a na prvom mestu zaštita ljudskih prava”.

On je naglasio da Pokret ima sredstva da spreči ratove.

„Želimo mir i pravdu za bolji svet”, rekao je Tokajev na svečanom otvaranju ministarske konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu, ističući da UN sprovodi preventivnu diplomatiju kako bi sačuvao živote uprkos konfliktima širom sveta.

Tokajev je rekao da se trenutno svet suočava sa više kriza, kao što su siromaštvo, klimatske promene i slično, koje imaju negativne posledice koje će se najviše osetiti u najugroženijim zemljama.

On je rekao da Pokret nesvrstanih političkim putem razrešava takve probleme, s krajnjim ciljem da izgradi osnove za interkulturalni ambijent i pomirenje etničkih i verskih razlika

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas poželeo je danas na prijemu u Skupštini grada dobrodošlicu delegacijama koje učestvuju na dvodnevnom ministarskom sastanku Pokreta nesvrstanih.

Prijemu su prisustvovali ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, bivši ministar spoljnih poslova SFRJ Budimir Lončar, ministri spoljnih poslova i zvaničnici velikog broja zemalja koje učestvuju u konferenciji.

Đilas je u obraćanju gostima rekao da se nada da će ova konferencija biti prilika da se Beograd prikaže kao moderna prestonica 21. veka.

„Ova administracija pokušava da modernizuje grad, ali i da očuva njegvou tradiciju”, ukazao je on.

Đilas je podsetio da je prva konferencija Pokreta nesvrtstanih održana u Beogradu i da su tada prva stabla u Parku prijateljstva zasadili učesnici te konferencije.

Tu „lepu tradiciju” ustanovili su gradski zvaničnici i članovi visokih delegacija koji su učestvovali u radu konferencije, kazao je gradonačelnik i dodao da danas taj park ima 200 stabala i predstavlja gradsku zelenu oazu.

„Park pokazuje da Srbija ima veliki broj prijatelja širom sveta”, kazao je Đilas.

„Za pet decenija (od održavanja prve konferencije) nekoliko stotina studenata iz skoro svih nesvrstanih zemalja studiralo je u Beogradu, mnogi sada rade na visokim pozicijama u svojim zemljama, a predstavljaju i neku vrstu ambasadora naše zemlje”, zaključio je on.

Ministri spoljnih poslova Egipta i Srbije Mohamed Kamel Amr i Vuk Jeremić danas su zasadili po drvo u Parku prijateljstva, na Novom Beogradu, na mestu gde su prva stabla zasadili državnici pre 50 godina, kada se u Beogradu održavao Prvi samit Nesvrstanih.

U Beogradu se danas i sutra održava konferencija povodom 50. godišnjice prvog sastanka Pokreta nesvrstanih, a dolazak je potvrdilo 105 delegacija sa oko 600 delegata u kojima su ministri spoljnih poslova, zamenici ministara, specijalni izaslanici i drugi zvaničnici.

Među učesnicima današnje konferencije biće visoki zvaničnici UN, Organizacije islamske konferencije, Arapske lige i Afričke unije, a, kao posmatrači, predstavnici Mađarske, Španije i Finske.

U Beograd su stigli zvaničnici većine nesvrstanih zemalja, mahom ministri spoljnih poslova - iz Indije, Indonezije, Egipta, Irana, Iraka, Alžira kao i brojnih zemalja Afrike, Azije i Latinske Amerike.

Prvi samit Pokreta nesvrstanih zemalja održan je od 1. do 6. septembra 1961. godine u Beogradu. Pokret danas ima 118 punopravnih članica, a Srbija je u statusu posmatrača.

Pokret nesvrstanih je i danas važan za rešavanje problema zemalja „trećeg sveta”, a zemlje Zapadnog Balkana bi za taj pokret mogle da budu „most ka EU”, složili su se u izjavama Tanjugu učesnici ministarske konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu.

Ministarka spoljnih poslova Južnoafirčke Republike Maite Nkoana Mašabane rekla je Tanjugu da je njega delegacija u Beograd došla da obnovi veze sa srpskim narodom i vlastima Srbije.

Ona je dodala da očekuje da se razviju bilaterlane veže između dve zemlje, i naglasila da su susreti sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem i ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem, u tom pogledu, bili uspešni.

„Ovo je istorijskim momenat. Došli smo da obnovimo naše veze sa narodom i Vladom Srbije, ali i da obnovimo naš zavet očuvanju i mira i solidarnosti u svetu”, rekla je Mašabane Tanujugu.

Ona se zahvalila Vladi i narodu Srbije na gostoprimstvu: „Želim da zahvalim vladi i narodu Srbije što su primili više od 100 delegacija koje su došle (u Beograd) da obeleže i proslave formiranje Pokreta nesvrstanih pre predeset godina u ovom gradu.„

Istakla je i da uživa u Beogradu, kao i da se posebno raduje prilici da vidi spomenike posvećene Josipu Brozu Titu.

Specijalni izaslanik premijera Butana Lionpo Dago Cering i zamenica ministra spoljnih poslova Sijera Leone Ebun Jusu istakli su da je Pokret nesvrstanih i dalje značajan za zemlje u razvoju i da igra značajnu ulogu za stabilnost država članica.

Cering je rekao da je Beograd istorijski i predivan grad, objasnivši da je u njemu već boravio 1978. godine tokom konferencije ministara spoljnih poslova država članica Pokreta nesvrstanih.

Zamenik ministra spoljnih poslova Gane Kris Kapodo istakao je da je skup pre 50 godina u Beogradu bio znak nove ere za svet u razvoju.

„Danas smo ovde da vidimo šta smo postigli i kakvi su izazovi pred nama. Cilj je da se zemlje u razvoju i razvijene zemlje sjedine”, ocenio je Kapodo.

Značaj uloge nesvrstanih za zemlje bivše Jugoslavije istakao je državni sekretar u hrvatskom ministarstvu spoljnih poslova Mario Nobilo, ocenivši da je za njegovu zemlju taj Pokret ima državno i istorijsko nasleđe.

„Pokret nesvrstanih je most između različitih civilizacija, a mi možemo da budemo most saradnje između država EU i država članica Pokreta nesvrstanih”, naveo je Nobilo.

On je ukazao i na sinergijsku ulogu zemalja bivše Jugoslavije na tržištima država Pokreta nesvrstanih.

Na Konferenciji su se okupile i delegacije evropskih zemalja.

Portaprol finskog Parlamenta Ero Heinaluoam istakao je u izjavi Tanjugu da je Konferencija „odlična mogućnost za upoznavanje ljudi i diskusije sa predstavnicima raznih zemalja”.

Istakavši da je Pokret nesvrstanih uvek bio veoma važan faktor u svetskoj politici, on je dodao da očekuje da delagacija Finske u Beogradu proceni kakvi su „budući prospekti saradnje i kakvu vrstu koristi Finska može da ima od saradnje sa nesvrstanim zemljama”.

Heinaluoam je naglasio da je ponosan što je dobio priliku da prvi put poseti Beograd.

Za državnog sekretara u Ministarstvu spoljnih poslova Španije Huana Antonija Dijanjeza Ministarska konferencija Pokreta nesvrstanih u Beogradu je prilika da se ojačaju veze koje Španija sa predstavnicima ovog Pokreta gradi već više od 30 godina.

„Cenimo i čuvamo mreže prijateljstva sa mnogim zemaljma Pokreta i preproznajemo da je Pokret važna sila u međunarodnoj politici, a posebno u multilateralnim odnosima i sistemu Ujedinjenih nacija”, rekao je Dijanjez Tanjugu.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner