субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Ни 2010. година неће бити лака
Хроника

Борис Тадић: Ни 2010. година неће бити лака

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. децембар 2009.

БЕОГРАД – Председник Србије Борис Тадић пожелео је данас грађанима срећнију и бољу 2010. годину и да се не понови година на измаку која је била тешка и на економском и на политичком плану.

У новогодишњој поруци грађанима, Тадић је рекао да ни наступајућа 2010. година неће бити лака, али да се може очекивати привредни раст, јер је Србија једна од ретких земаља која је у условима тешке економске кризе успела да сачува економске потенцијале.

„Нова 2010. година неће бити лака. Биће година у којој ћемо се суочавати са тешкоћама, али биће и година у којој ћемо моћи да кажемо да смо сачували економске капацитете и потенцијале”, казао је председник, уз оцену да је влада доносила добре мере за сузбијање последица кризе, које ће наставити да спроводи и у 2010-ој.

Тадић је изразио очекивање да ће на крају 2010. године и на почетку 2011. године Србија добити статус кандидата за чланство у ЕУ и да ће након тога почети преговори о њеном прикључењу.

„То је наш циљ у наредној години”, истакао је Тадић и поручио да је питање европских интеграција „животно важно питање за Србију и за бољи живот грађана”, јер је то начин за остваривање бољег живота и за борбу против сиромаштва.

Он је оценио да се данас лошије живи и због пропуста претходних влада и у ближој прошлости и да би Србија ишла брже путем европских интеграција да је више посла урађено током 2005. и 2006. године.

„Данас би било много мање сиромашних грађана да смо тада ишли брже путем европских интеграција, да бисмо обезбедили боље предприступне фондове, огромна средства које је ЕУ доделила земљама које су улазиле у преговоре о будућем чланству”, додао је он.

„Желим да што пре испунимо све обавезе и да завршимо сарадњу са Хашким трибуналом, као и да отворимо питање одговорности за оно што није учињено на том плану у претходним годинама”, навео је Тадић.

Председник Србије је истакао да ће преостала два хашка оптуженика бити ухапшена чим буду лоцирана и затражио подршку грађана у свим питањима која помажу да се Србије што пре прикључи ЕУ, чиме ће се побољшати квалитет живота грађана.

Међу приоротете, Тадић је истакао борбу против корупције и организованог криминала и наставак „најболнијих” реформи.

„Постоји предлог за измену Закон о финансирању политичких страбнака и он је услов за даљу одлучну борбу против корупције, али он није довољан. Мораћемо да променимо тај закон, али није извор корупције само у систему политичких странака, већ у систему вредности који у Србији постоји деценијама”, казао је Тадић.

Он је додао да је борба против корупције управо највећа препрека за земље које желе да постану чланице ЕУ.

Тадић је рекао да Србија намерава да, много пре него што се поставе услови за интеграцију у ЕУ, крене у најболније реформе, које су већ почеле.

Он је оценио да ће повике на реформу правосуђа „утихнути” и да ће грађани моћи да виде колико сви добијамо када судови почну да раде свој посао. „Ако евентуално и постоје неке неправде у избору судија, оне су појединачне и не односе се на преко 1.500 судија и великог броја тужилаца”, додао је.

Тадић је рекао да ће Савет за националну безбедност инсистирати на наставку реформи у читавом безбедносном сектору и на успостављању безбедног и стабилног система за све грађане.

Председник Србије је најавио да ће разговарати са свима који се баве борбом против корупције како би се идентификовали сви проблеми и институционалне блокаде, када је у питању ефикасна борба против корупције и организованог криминала и направио план за измене закона.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер