Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Ni 2010. godina neće biti laka
Hronika

Boris Tadić: Ni 2010. godina neće biti laka

PDF Štampa El. pošta
sreda, 30. decembar 2009.

BEOGRAD – Predsednik Srbije Boris Tadić poželeo je danas građanima srećniju i bolju 2010. godinu i da se ne ponovi godina na izmaku koja je bila teška i na ekonomskom i na političkom planu.

U novogodišnjoj poruci građanima, Tadić je rekao da ni nastupajuća 2010. godina neće biti laka, ali da se može očekivati privredni rast, jer je Srbija jedna od retkih zemalja koja je u uslovima teške ekonomske krize uspela da sačuva ekonomske potencijale.

„Nova 2010. godina neće biti laka. Biće godina u kojoj ćemo se suočavati sa teškoćama, ali biće i godina u kojoj ćemo moći da kažemo da smo sačuvali ekonomske kapacitete i potencijale”, kazao je predsednik, uz ocenu da je vlada donosila dobre mere za suzbijanje posledica krize, koje će nastaviti da sprovodi i u 2010-oj.

Tadić je izrazio očekivanje da će na kraju 2010. godine i na početku 2011. godine Srbija dobiti status kandidata za članstvo u EU i da će nakon toga početi pregovori o njenom priključenju.

„To je naš cilj u narednoj godini”, istakao je Tadić i poručio da je pitanje evropskih integracija „životno važno pitanje za Srbiju i za bolji život građana”, jer je to način za ostvarivanje boljeg života i za borbu protiv siromaštva.

On je ocenio da se danas lošije živi i zbog propusta prethodnih vlada i u bližoj prošlosti i da bi Srbija išla brže putem evropskih integracija da je više posla urađeno tokom 2005. i 2006. godine.

„Danas bi bilo mnogo manje siromašnih građana da smo tada išli brže putem evropskih integracija, da bismo obezbedili bolje predpristupne fondove, ogromna sredstva koje je EU dodelila zemljama koje su ulazile u pregovore o budućem članstvu”, dodao je on.

„Želim da što pre ispunimo sve obaveze i da završimo saradnju sa Haškim tribunalom, kao i da otvorimo pitanje odgovornosti za ono što nije učinjeno na tom planu u prethodnim godinama”, naveo je Tadić.

Predsednik Srbije je istakao da će preostala dva haška optuženika biti uhapšena čim budu locirana i zatražio podršku građana u svim pitanjima koja pomažu da se Srbije što pre priključi EU, čime će se poboljšati kvalitet života građana.

Među priorotete, Tadić je istakao borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i nastavak „najbolnijih” reformi.

„Postoji predlog za izmenu Zakon o finansiranju političkih strabnaka i on je uslov za dalju odlučnu borbu protiv korupcije, ali on nije dovoljan. Moraćemo da promenimo taj zakon, ali nije izvor korupcije samo u sistemu političkih stranaka, već u sistemu vrednosti koji u Srbiji postoji decenijama”, kazao je Tadić.

On je dodao da je borba protiv korupcije upravo najveća prepreka za zemlje koje žele da postanu članice EU.

Tadić je rekao da Srbija namerava da, mnogo pre nego što se postave uslovi za integraciju u EU, krene u najbolnije reforme, koje su već počele.

On je ocenio da će povike na reformu pravosuđa „utihnuti” i da će građani moći da vide koliko svi dobijamo kada sudovi počnu da rade svoj posao. „Ako eventualno i postoje neke nepravde u izboru sudija, one su pojedinačne i ne odnose se na preko 1.500 sudija i velikog broja tužilaca”, dodao je.

Tadić je rekao da će Savet za nacionalnu bezbednost insistirati na nastavku reformi u čitavom bezbednosnom sektoru i na uspostavljanju bezbednog i stabilnog sistema za sve građane.

Predsednik Srbije je najavio da će razgovarati sa svima koji se bave borbom protiv korupcije kako bi se identifikovali svi problemi i institucionalne blokade, kada je u pitanju efikasna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala i napravio plan za izmene zakona.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner