четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Валентин Инцко нема подршку комплетне међународне заједнице да поништи референдум у РС
Хроника

Блиц: Валентин Инцко нема подршку комплетне међународне заједнице да поништи референдум у РС

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. мај 2011.

БАЊАЛУКА - Кетрин Ештон, висока представница ЕУ за спољну политику, како сазнаје “Блиц” наредне недеље долази у Бањалуку како би било пронађено решење по коме ни једна страна не би била поражена. Правни експерти ЕУ, би наиме, требало да да ураде реформу правног система Босне и Херцеговине, што је био један од Додикових захтева.

Високи представник у БиХ Валентин Инцко нема подршку комплетне међународне заједнице да поништи референдум у Републици Српској. То је показала и јучерашња седница Савета за примену мира (ПИК) у БиХ, која је хитно сазвана са само једном тачком дневног реда – увођење санкција РС због расписивања референдума.

Састанак страних амбасадора у Сарајеву трајао је свега неколико минута, а у званичном саопштењу нису откривени детаљи сусрета. Амбасадори су избегавали разговор с новинарима, али из извора блиских дипломатским круговима „Блиц“ сазнаје да Инцко за поништавање референдума у РС нема подршку, пре свега Европске уније.

Из Брисела су, на разне начине, наводно поручили да очекују да власти РС саме пониште референдум, и то у што краћем року. Агенција АП је, позивајући се на изјаву турског амбасадора Вефахана Оџака, који је учествовао на састанку, јавила да је РС дат рок од недељу дана да одустане од референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ. Рок је почео да тече у среду.

Председник РС Милорад Додик јучерашњи дан провео је у добром расположењу, а како нам је потврдио, журио је код кума на славу. Седница ПИК-а није га превише занимала. На информацију да је Брисел сугерисао ПИК-у да РС треба сама да поништи референдум, Додик је рекао да РС нема намеру да одустане од најављеног референдума о Суду и Тужилаштву БиХ. Поводом Инцкове одлуке да путује у САД, Додик је оценио да је циљ посете да високи представник прибави нову подршку „незаконитим одлукама које је раније донео у Федерацији БиХ”. На питање шта се може очекивати наредних дана, он је одговорио: „Ништа посебно”.

У међувремену, према сазнањима „Блица”, дошло је до промене и у ставу појединих чланова ПИК - противљењу руског амбасадора за поништавање референдума у РС придружио се и француски амбасадор, што је Инцку јуче додатно отежало намеру да поништи одлуку Скупштине и евентуално санкционише политичаре у РС.

Према тврдњама појединих међународних кругова, високи представник намерава да од Американаца затражи снажнију подршку за своје намере, због чега ће се почетком наредне седмице упутити у Њујорк, где би требало да се састане са америчким званичницима.

Да је одлука о поништавању референдума одложена до даљег, делимично је јуче у Бањалуци потврдио и сам амерички амбасадор Патрик Мун, који је рекао да намера власти у РС да не одустану од референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ представља „озбиљну ситуацију коју треба решавати и да ће се то разматрати наредних дана и седмица”. У саопштењу ОХР-а наведено је да је „став у вези с референдумом у РС добро познат и да су високи представник и највећи део међународне заједнице јасно истакли да Дејтонски споразум мора бити поштован, на овај или онај начин”.

У Инцковој канцеларији наводе да се о питањима у вези с правосудним институцијама БиХ треба расправљати унутар Парламента БиХ, али да се то „не може десити ако се људима прети антидејтонским референдумом”.

Истовремено, председник РС Милорад Додик потврдио је да је током прекјучерашњег сусрета у Бањалуци високом представнику Валентину Инцку поручио да РС излази на референдум, без обзира на претње међународне заједнице. Из Додикове странке је потврђено да власти РС имају више варијанти за реаговање - од непризнавања одлуке о поништавању референдума, преко проглашења ненадлежним правосудних институција БиХ на територији РС, до повлачења њених представника из заједничких институција у Сарајеву.

Извршна директорка Међународне кризне групе Луиз Арбур оценила је да међународна заједница треба да избегне доношење наглих одлука које би могле да продубе кризу у БиХ. Арбурова је такође проценила да би, у случају „исхитрених одлука” међународне заједнице, Срби и Хрвати могли да се повуку из институција БиХ.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер