Početna strana > Hronika > Blic: Valentin Incko nema podršku kompletne međunarodne zajednice da poništi referendum u RS
Hronika

Blic: Valentin Incko nema podršku kompletne međunarodne zajednice da poništi referendum u RS

PDF Štampa El. pošta
petak, 06. maj 2011.

BANjALUKA - Ketrin Ešton, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku, kako saznaje “Blic” naredne nedelje dolazi u Banjaluku kako bi bilo pronađeno rešenje po kome ni jedna strana ne bi bila poražena. Pravni eksperti EU, bi naime, trebalo da da urade reformu pravnog sistema Bosne i Hercegovine, što je bio jedan od Dodikovih zahteva.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko nema podršku kompletne međunarodne zajednice da poništi referendum u Republici Srpskoj. To je pokazala i jučerašnja sednica Saveta za primenu mira (PIK) u BiH, koja je hitno sazvana sa samo jednom tačkom dnevnog reda – uvođenje sankcija RS zbog raspisivanja referenduma.

Sastanak stranih ambasadora u Sarajevu trajao je svega nekoliko minuta, a u zvaničnom saopštenju nisu otkriveni detalji susreta. Ambasadori su izbegavali razgovor s novinarima, ali iz izvora bliskih diplomatskim krugovima „Blic“ saznaje da Incko za poništavanje referenduma u RS nema podršku, pre svega Evropske unije.

Iz Brisela su, na razne načine, navodno poručili da očekuju da vlasti RS same ponište referendum, i to u što kraćem roku. Agencija AP je, pozivajući se na izjavu turskog ambasadora Vefahana Odžaka, koji je učestvovao na sastanku, javila da je RS dat rok od nedelju dana da odustane od referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH. Rok je počeo da teče u sredu.

Predsednik RS Milorad Dodik jučerašnji dan proveo je u dobrom raspoloženju, a kako nam je potvrdio, žurio je kod kuma na slavu. Sednica PIK-a nije ga previše zanimala. Na informaciju da je Brisel sugerisao PIK-u da RS treba sama da poništi referendum, Dodik je rekao da RS nema nameru da odustane od najavljenog referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH. Povodom Inckove odluke da putuje u SAD, Dodik je ocenio da je cilj posete da visoki predstavnik pribavi novu podršku „nezakonitim odlukama koje je ranije doneo u Federaciji BiH”. Na pitanje šta se može očekivati narednih dana, on je odgovorio: „Ništa posebno”.

U međuvremenu, prema saznanjima „Blica”, došlo je do promene i u stavu pojedinih članova PIK - protivljenju ruskog ambasadora za poništavanje referenduma u RS pridružio se i francuski ambasador, što je Incku juče dodatno otežalo nameru da poništi odluku Skupštine i eventualno sankcioniše političare u RS.

Prema tvrdnjama pojedinih međunarodnih krugova, visoki predstavnik namerava da od Amerikanaca zatraži snažniju podršku za svoje namere, zbog čega će se početkom naredne sedmice uputiti u Njujork, gde bi trebalo da se sastane sa američkim zvaničnicima.

Da je odluka o poništavanju referenduma odložena do daljeg, delimično je juče u Banjaluci potvrdio i sam američki ambasador Patrik Mun, koji je rekao da namera vlasti u RS da ne odustanu od referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH predstavlja „ozbiljnu situaciju koju treba rešavati i da će se to razmatrati narednih dana i sedmica”. U saopštenju OHR-a navedeno je da je „stav u vezi s referendumom u RS dobro poznat i da su visoki predstavnik i najveći deo međunarodne zajednice jasno istakli da Dejtonski sporazum mora biti poštovan, na ovaj ili onaj način”.

U Inckovoj kancelariji navode da se o pitanjima u vezi s pravosudnim institucijama BiH treba raspravljati unutar Parlamenta BiH, ali da se to „ne može desiti ako se ljudima preti antidejtonskim referendumom”.

Istovremeno, predsednik RS Milorad Dodik potvrdio je da je tokom prekjučerašnjeg susreta u Banjaluci visokom predstavniku Valentinu Incku poručio da RS izlazi na referendum, bez obzira na pretnje međunarodne zajednice. Iz Dodikove stranke je potvrđeno da vlasti RS imaju više varijanti za reagovanje - od nepriznavanja odluke o poništavanju referenduma, preko proglašenja nenadležnim pravosudnih institucija BiH na teritoriji RS, do povlačenja njenih predstavnika iz zajedničkih institucija u Sarajevu.

Izvršna direktorka Međunarodne krizne grupe Luiz Arbur ocenila je da međunarodna zajednica treba da izbegne donošenje naglih odluka koje bi mogle da prodube krizu u BiH. Arburova je takođe procenila da bi, u slučaju „ishitrenih odluka” međunarodne zajednice, Srbi i Hrvati mogli da se povuku iz institucija BiH.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner