субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Србија покушала да обмане ММФ и потроши 25 милијарди динара више
Хроника

Блиц: Србија покушала да обмане ММФ и потроши 25 милијарди динара више

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. јануар 2012.

Скупштина Србије усвојила је буџет за ову годину који предвиђа потрошњу већу за 25 милијарди динара него што је договорено са Међународним монетарним фондом, сазнаје “Блиц”. Такав буџет послат је у Вашингтон где су кршење договора открили и одлучили да одложе састанак брода директора на којем је требало да се расправља о аранжману са Србијом који је вредан 1,1 милијарду евра.

Чак 15 милијарди динара више Влада је планирала да потроши на гаранције банкама за кредите које ће узимати јавна предузећа у 2012. иако је са ММФ-ом договорено да за то буде дато 30 милијарди динара. План у Немањиној био је и да се, у случају потребе, односно ако дође до ванредних финансијских околности задуже 300 милиона евра иако су са мисијом ММФ договорили да то буде 200 милиона, што је још 100 милиона евра мимо зацртаног. Такво прекорачење продубило би дефицит што је за ММФ неприхватљиво, сазнаје “Блиц”.

То је разлог што је та међународна институција одложила састанак борда директора на коме је требало да се расправља о аранжману из предострожности са Србијом вредног 1,1 милијарду евра. То практично значи да Србија не може да повуче нити евро од те суме и што је још већи проблем, кршење договора са ММФ-ом смањује наш углед пред инвеститорима, што може утицати на пад кредитног рејтинга и самим тим повећање каматних стопа.

 ММФ саопштио је да се ревизија првог аранжмана из предострожности одлаже зато што републички буџет усвојен последњег радног дана прошле године није у складу са договором са том институцијом.

- Повећање јавног дуга кроз издавање дужничких хартија и гаранција и планирана средства за инвестиције нису у складу са договором о републичком буџету који је постигао ММФ са Владом и зато се ревизија одлаже - наводи се у саопштењу те институције.

У верзији буџета који је крајем прошле године достављен ММФ-у стајали су расходи нижи за око 25 милијарди динара од оних које су изгласани у Закону о буџету последњег радног дана прошле године. Због повећања издатака мимо договора, продубљује се буџетски дефицит за око 0,3 процентна поена, па је он 4,55 одсто, а не 4,25 одсто колико је првобитно договорено са ММФ-ом.

Економски саветник премијера Јуриј Бајец пак тврди супротно. Он за “Блиц” каже да Законом о буџету за 2012. није премашен јавни дуг нити договорени буџетски дефицит.

Он истиче да је ове године у буџету планирана докапитализација Комерцијалне банке како би држава остала већински власник, те гаранције за кредите за одређене инфраструктурне пројекте, као и задуживање кроз емитовање обвезница од око 10 милијарди динара више него лане, али да тај издатак нужно не продубљује рупу у буџету, јер је план да се држава задужи само у случају ванредних околности.

За те “ванредне околности ради обезбеђивања финансијске стабилности” планирано је задуживање од 300 милиона евра (мимо главног плана задуживања кроз обвезнице вредне око четири милијарде евра). То је троструко више него што је у ту сврху планирано пре две године, показују подаци из члана 35. Закона о буџету за 2012.

Бајец каже да ребаланс буџета није нужан како би ММФ одобрио аранжман, те да ће Влада у преговорима почетком фебруара покушати да убеди мисију из Вашингтона да јој одобри зајам.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер