Početna strana > Hronika > Blic: Srbija pokušala da obmane MMF i potroši 25 milijardi dinara više
Hronika

Blic: Srbija pokušala da obmane MMF i potroši 25 milijardi dinara više

PDF Štampa El. pošta
subota, 21. januar 2012.

Skupština Srbije usvojila je budžet za ovu godinu koji predviđa potrošnju veću za 25 milijardi dinara nego što je dogovoreno sa Međunarodnim monetarnim fondom, saznaje “Blic”. Takav budžet poslat je u Vašington gde su kršenje dogovora otkrili i odlučili da odlože sastanak broda direktora na kojem je trebalo da se raspravlja o aranžmanu sa Srbijom koji je vredan 1,1 milijardu evra.

Čak 15 milijardi dinara više Vlada je planirala da potroši na garancije bankama za kredite koje će uzimati javna preduzeća u 2012. iako je sa MMF-om dogovoreno da za to bude dato 30 milijardi dinara. Plan u Nemanjinoj bio je i da se, u slučaju potrebe, odnosno ako dođe do vanrednih finansijskih okolnosti zaduže 300 miliona evra iako su sa misijom MMF dogovorili da to bude 200 miliona, što je još 100 miliona evra mimo zacrtanog. Takvo prekoračenje produbilo bi deficit što je za MMF neprihvatljivo, saznaje “Blic”.

To je razlog što je ta međunarodna institucija odložila sastanak borda direktora na kome je trebalo da se raspravlja o aranžmanu iz predostrožnosti sa Srbijom vrednog 1,1 milijardu evra. To praktično znači da Srbija ne može da povuče niti evro od te sume i što je još veći problem, kršenje dogovora sa MMF-om smanjuje naš ugled pred investitorima, što može uticati na pad kreditnog rejtinga i samim tim povećanje kamatnih stopa.

 MMF saopštio je da se revizija prvog aranžmana iz predostrožnosti odlaže zato što republički budžet usvojen poslednjeg radnog dana prošle godine nije u skladu sa dogovorom sa tom institucijom.

- Povećanje javnog duga kroz izdavanje dužničkih hartija i garancija i planirana sredstva za investicije nisu u skladu sa dogovorom o republičkom budžetu koji je postigao MMF sa Vladom i zato se revizija odlaže - navodi se u saopštenju te institucije.

U verziji budžeta koji je krajem prošle godine dostavljen MMF-u stajali su rashodi niži za oko 25 milijardi dinara od onih koje su izglasani u Zakonu o budžetu poslednjeg radnog dana prošle godine. Zbog povećanja izdataka mimo dogovora, produbljuje se budžetski deficit za oko 0,3 procentna poena, pa je on 4,55 odsto, a ne 4,25 odsto koliko je prvobitno dogovoreno sa MMF-om.

Ekonomski savetnik premijera Jurij Bajec pak tvrdi suprotno. On za “Blic” kaže da Zakonom o budžetu za 2012. nije premašen javni dug niti dogovoreni budžetski deficit.

On ističe da je ove godine u budžetu planirana dokapitalizacija Komercijalne banke kako bi država ostala većinski vlasnik, te garancije za kredite za određene infrastrukturne projekte, kao i zaduživanje kroz emitovanje obveznica od oko 10 milijardi dinara više nego lane, ali da taj izdatak nužno ne produbljuje rupu u budžetu, jer je plan da se država zaduži samo u slučaju vanrednih okolnosti.

Za te “vanredne okolnosti radi obezbeđivanja finansijske stabilnosti” planirano je zaduživanje od 300 miliona evra (mimo glavnog plana zaduživanja kroz obveznice vredne oko četiri milijarde evra). To je trostruko više nego što je u tu svrhu planirano pre dve godine, pokazuju podaci iz člana 35. Zakona o budžetu za 2012.

Bajec kaže da rebalans budžeta nije nužan kako bi MMF odobrio aranžman, te da će Vlada u pregovorima početkom februara pokušati da ubedi misiju iz Vašingtona da joj odobri zajam.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner