петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Хилари Клинтон тражи да се не преговара о статусу Косова
Хроника

Блиц: Хилари Клинтон тражи да се не преговара о статусу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. септембар 2010.

Америчка државна секретарка Хилари Клинтон би у оквиру обиласка региона требало 12. октобра да посети Београд, сазнаје „Блиц”. Том приликом, две теме о којима ће се разговарати јесу преговори о Косову и даљи напредак Србије ка ЕУ. Између осталог, треба очекивати и да ће се Клинтонова интересовати за редослед тема јер САД не признају поновне разговоре о статусу, сазнаје „Блиц” из дипломатских извора.

Државна секретарка САД састаће се с председником Србије Борисом Тадићем и министром спољних послова Вуком Јеремићем. С Јеремићем би требало да се састане у току дана, док би после сусрета с Тадићем требало да буде одржана и свечана вечера у Председништву Србије на Андрићевом венцу.

Председник Србије Борис Тадић најавио је да ће америчка државна секретарка Хилари Клинтон у октобру посетити Београд. Коментаришући сусрет са америчким председником Бараком Обамом у току заседања Генералне скупштине УН у Њујорку, Тадић је рекао за "Глас Америке" да је то био "кратак протоколарни разговор" и да не може говорити о билатералним разговорима. Он је најавио и да ће ускоро посетити САД и да ће то бити добра прилика да се на највишем нивоу размене мишљења две стране и америчко-српски односи подигну на највиши могући ниво.

Он је објаснио да без Србије нема мира, стабилности и развоја читавог региона, да Србија има активну и веома запажену улогу у борби против организованог криминала и да активно учествује на свим међународним форумима. "Потврдио сам да Србија нити признаје нити ће признати независност Косова, потврдио сам и наш став о разумевању мишљења МСП. Ми у реалним околностима трагамо за решењем које треба да доведе до компромиса и солуције која је одржива у једном дужем временском интервалу. Она подразумева мир, миран процес, али и економски развој, како не би били блокирани ни тржиште ни економија на простору западног Балкана", казао је Тадић и додао да је суштина целокупног политичког процеса након мишљења МСП да је Србија остала на европском путу. Предраг Симић, професор међународних односа на Факултету политичких наука, сматра да је веома важно постићи договор са САД, нарочито када је реч о даљим европским интеграцијама јер је „од 27 чланица ЕУ, САД најважнија - 28. чланица“.

- Очекујем да ће се ускоро и Борис Тадић наћи у друштву Барака Обаме и да ћемо после две године имати значајно приближавање ставова САД и Србије, што би, с друге стране, могло да подстакне још уздржаније изјаве руских дипломата – процењује Симић за „Блиц“.

Приликом прошлогодишње посете потпредседника САД Џозефа Бајдена на обезбеђењу је било ангажовано око 5.000 људи. Када је Бајденов „боинг 757“ стигао у ваздушни простор Србије, био је праћен „миговима“ српске војске, а читав ваздушни простор био је затворен два сата. У његовој пратњи било је 350 америчких безбедњака. На дан посете забрањени су сви јавни скупови који би на било који начин могли да угрозе боравак америчког потпредседника. Заваривани су шахтови на улицама којима је требало да прође поворка, а станари у тим улицама нису могли ни да подигну ролетне. На врховима зграда били су постављени снајперисти.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер