Početna strana > Hronika > Blic: Hilari Klinton traži da se ne pregovara o statusu Kosova
Hronika

Blic: Hilari Klinton traži da se ne pregovara o statusu Kosova

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 27. septembar 2010.

Američka državna sekretarka Hilari Klinton bi u okviru obilaska regiona trebalo 12. oktobra da poseti Beograd, saznaje „Blic”. Tom prilikom, dve teme o kojima će se razgovarati jesu pregovori o Kosovu i dalji napredak Srbije ka EU. Između ostalog, treba očekivati i da će se Klintonova interesovati za redosled tema jer SAD ne priznaju ponovne razgovore o statusu, saznaje „Blic” iz diplomatskih izvora.

Državna sekretarka SAD sastaće se s predsednikom Srbije Borisom Tadićem i ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem. S Jeremićem bi trebalo da se sastane u toku dana, dok bi posle susreta s Tadićem trebalo da bude održana i svečana večera u Predsedništvu Srbije na Andrićevom vencu.

Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je da će američka državna sekretarka Hilari Klinton u oktobru posetiti Beograd. Komentarišući susret sa američkim predsednikom Barakom Obamom u toku zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku, Tadić je rekao za "Glas Amerike" da je to bio "kratak protokolarni razgovor" i da ne može govoriti o bilateralnim razgovorima. On je najavio i da će uskoro posetiti SAD i da će to biti dobra prilika da se na najvišem nivou razmene mišljenja dve strane i američko-srpski odnosi podignu na najviši mogući nivo.

On je objasnio da bez Srbije nema mira, stabilnosti i razvoja čitavog regiona, da Srbija ima aktivnu i veoma zapaženu ulogu u borbi protiv organizovanog kriminala i da aktivno učestvuje na svim međunarodnim forumima. "Potvrdio sam da Srbija niti priznaje niti će priznati nezavisnost Kosova, potvrdio sam i naš stav o razumevanju mišljenja MSP. Mi u realnim okolnostima tragamo za rešenjem koje treba da dovede do kompromisa i solucije koja je održiva u jednom dužem vremenskom intervalu. Ona podrazumeva mir, miran proces, ali i ekonomski razvoj, kako ne bi bili blokirani ni tržište ni ekonomija na prostoru zapadnog Balkana", kazao je Tadić i dodao da je suština celokupnog političkog procesa nakon mišljenja MSP da je Srbija ostala na evropskom putu. Predrag Simić, profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka, smatra da je veoma važno postići dogovor sa SAD, naročito kada je reč o daljim evropskim integracijama jer je „od 27 članica EU, SAD najvažnija - 28. članica“.

- Očekujem da će se uskoro i Boris Tadić naći u društvu Baraka Obame i da ćemo posle dve godine imati značajno približavanje stavova SAD i Srbije, što bi, s druge strane, moglo da podstakne još uzdržanije izjave ruskih diplomata – procenjuje Simić za „Blic“.

Prilikom prošlogodišnje posete potpredsednika SAD DŽozefa Bajdena na obezbeđenju je bilo angažovano oko 5.000 ljudi. Kada je Bajdenov „boing 757“ stigao u vazdušni prostor Srbije, bio je praćen „migovima“ srpske vojske, a čitav vazdušni prostor bio je zatvoren dva sata. U njegovoj pratnji bilo je 350 američkih bezbednjaka. Na dan posete zabranjeni su svi javni skupovi koji bi na bilo koji način mogli da ugroze boravak američkog potpredsednika. Zavarivani su šahtovi na ulicama kojima je trebalo da prođe povorka, a stanari u tim ulicama nisu mogli ni da podignu roletne. Na vrhovima zgrada bili su postavljeni snajperisti.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner