субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Бесмислени рат Барака Обаме
Хроника

Блиц: Бесмислени рат Барака Обаме

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. септембар 2013.

Барак Обама, председник САД, остао је без Британаца као главних савезника за војну авантуру у Сирији, док ратоборне француске власти, упркос противљењу тамошње јавности, подржавају план напада на сиријску војску.

После неочекиване одлуке британског парламента у четвртак увече да одбаци предлог владе премијера Дејвида Камерона о учешћу у евентуалној акцији против режима сиријског председника Башара ел Асада и саопштења немачке владе да не разматра војно ангажовање против Сирије, Вашингтону је остао Франсоа Оланд, француски председник, као једини значајнији савезник. Оланд је најавио да би војни напад на Сирију могао да буде покренут до среде, 4. септембра, и поручио да изненађујућа одлука британског парламента неће утицати на став владе у Паризу по том питању.

- Све опције су на столу. Постоји неколико земаља које имају капацитете да предузму одговарајуће мере, а једна од њих је Француска. Одлуке ћемо доносити у блиској сарадњи с нашим савезницима - казао је Оланд.

Министар спољних послова Турске, још једне савезнице САД, Ахмет Давутоглу изјавио је јуче да обавештајни подаци које је прикупила Анкара показују да „нема сумње да су снаге сиријског председника одговорне за напад хемијским оружјем прошле недеље“.

Занимљиво је да овог пута Пољска, традиционално проамерички оријентисана, није вољна да подржи акцију, па је премијер Доналд Туск јасно изрекао противљење војном ангажовању Варшаве у сиријском грађанском рату у којем побуњеници већ две и по године без успеха покушавају да сруше Асадов режим. Чак се и Ирак, држава која је још добрим делом војно зависна од САД, успротивила војној интервенцији у Сирији, као и Пакистан, још један битан амерички савезник, и Јужна Африка и Јордан. О томе јављају кинески медији који ликују што се планирана америчка коалиција осипа.

Обама се јуче у Белој кући састао са истакнутим саветницима за безбедност да би разговарали о плановима за могућу војну акцију против Сирије.

Обама без подршке и у САД

Најновије истраживање америчке ТВ станице Ен-Би-Си њуз показало је да 80 одсто испитаника сматра да би председник Барак Обама за војну интервенцију у Сирији требало да прво добије сагласност Конгреса. Тачно половина анкетираних верује да САД не би требало уопште да интервенишу, али исто толико испитаника сматра да би акцију требало ограничити на испаљивање крстарећих ракета с бродова стационираних у Средоземљу, док се 44 одсто противи таквој идеји.

Шта каже свет?

Израелци за акцију: Већина Израелаца сматра да би САД и европске земље требало да нападну Сирију, али је велика већина њих против израелског удара на ту земљу, показале су две одвојене анкете у новинама.

Италија се плаши: Ема Бонино, италијанска министарка спољних послова, упозорила је да би војна интервенција у Сирији могла да прерасте у глобални сукоб: „Увек тако почиње, ограниченим ударима без мандата УН. Јасно је да ће Сирија реаговати“, казала је Бонино.

Русија упозорава: Јуриј Ушаков, дипломатски саветник Кремља, тврди да би интервенција задала озбиљан ударац светском поретку који је заснован на централној улози УН и поздравља одлуку британског парламента.

Немања Влачо

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер