петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бизнис инсајдер: Зашто Саудијска Арабија није, попут осталих, снизила цену нафте
Хроника

Бизнис инсајдер: Зашто Саудијска Арабија није, попут осталих, снизила цену нафте

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. децембар 2014.

На јучерашњој панел дискусији шушкало се о потезу Саудијаца, правом разлогу њиховог одбијања да попут осталих земаља снизе цену нафте, и последицама које та њихова стратегија има по остале државе, нарочито САД, Русију и Иран.

Постоји много политичких разлога за овакав потез Саудијаца. Прво, овом стратегијом Арапи покушавају да истисну америчке произвођаче са тржишта (САД су један од највећих произвођача уљних шкриљаца на свету).

С обзиром на то да су Сједињене Државе смањиле производњу и цену енергената (највише како би наштетиле Русији), Арапи су "искочили" као главни произвођач нафте и шкриљаца.

Ипак, као већи губитници у оваквој ситуацији окарактерисани су Русија и Иран - једни од "вечитих ривала" Саудијске Арабије, што се производње нафте тиче.

- Стајање по страни и одбијање смањења цене нафте је изузетно паметан потез Саудијске Арабије. Док остале државе смањују цену нафте, Саудијци одржавају свој стандард, у чему се намећу као светска нафтна суперсила - каже Мајкл Моран, директор "Контрол риск" центра за анализу глобалних ризика.

Мајкл Леви, један од директора у Савету за глобалне међународне односе, рекао је да Саудијска Арабија може себи да дозволи истрајавање у одржавању високе цене своје нафте, из простог разлога: резерве које поседује су огромне.

Оне државе које немају (до те мере) огромне резерве, суочавају се са кризом националне валуте, што се управо дешава у Русији.

Што се тиче пада цена уљних шкриљаца америчких произвођача, Леви се не брине.

- С обзиром да се, како технологија напредује, већина земаља окреће уљним шкриљцима као примарном извору енергије, пре нафте, гаса и угља, не бринем се за САД по том питању - јасан је био Леви.

- Такође, сматрам да је Саудијска Арабија прецењена. Многи на њу после овог потеза гледају као на неки "мозак читаве ситуације" и креатора ове глобалне енергетске приче, што је ипак пренагљивање - завршио је Леви.

Шта су уљни шкриљци?

После угља, нафте и гаса, када је реч о фосилним горивима, угљоводоници из шкриљаца или другачије речено гасни и уљни шкриљци у свету постају нови велики енергетски адут. За њих се, додуше, зна већ стотину година, али због некада веома јефтине нафте, готово да их нико није користио. Али са садашњим наглим развојем технологије за њихово коришћење, а посебно веома израженим растом цене нафте и гаса и тежња за енергетском независношћу подстакле су многе државе на размишљања о добијању нафте из уљних шкриљаца. Они као сировина за производњу нафте, гаса, али и топлотне и електричне енергије – постају веома озбиљан конкурент.

(Бизнис инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер