среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Бизнис инсајдер: Зашто Саудијска Арабија није, попут осталих, снизила цену нафте

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 19 децембар 2014 00:24
телетабис
Мислим да чланци о овој теми се пишу како се коме свиди. Сви знамо да је ОПЕК снизио цену нафте и да је повећао дневну производњу. На основу његових одлука се на берзама одрђује цена нафте.

И на крају свега испада да они који нису повећали дневну производњу, чак су је смањили, а то су Русија и Иран испадају једини губитници. А шта је са чланицама ОПЕК-а? Оне немају губитке, па размислите мало и видећете да баш нема неке здраве логике. И само јена напомена - резерве нафте нису бесконачне, повећавањем испумпавања нафте смањују се укупне резерве тога налазишта.

Арктичко налазиште по резерви превазилази Саудијско када је откривено. Арктичко ће тек да почне да се експлоатише а сва ова арабијска се црпр већ деценијама. И ко је сад ту у предности?

Немојмо навијачки да причамо о овој теми а посебно избегавати плаћене аналитичаре за све и свшта који добијају највећи публицитет за своја наглабања.
Препоруке:
63
2
2 петак, 19 децембар 2014 01:08
Kiza
Neko je ovde sisao bunike, ili pisac ili prevodilac. Nije Saudijska Arabija odrzala cenu svoje nafte, nego je odrzala i povecala kolicinu nafte na trzistu i time snizila cenu svima. Ko bi kupovao Saudijsku naftu po $100 ako je cena na trzistu sada oko $60? Bunike, kazem vam.
Препоруке:
76
1
3 петак, 19 децембар 2014 03:47
BABUNSKI
Ово му дође као неки прво-априлски текст
Препоруке:
36
1
4 петак, 19 децембар 2014 04:09
Srboljub (ne fill)
KizaUze mi rec.. I
Препоруке:
28
1
5 петак, 19 децембар 2014 04:42
Роксанда
У чланку се не спомиње да је добијање нафте из уљаних шкриљца прљав поступак који је повезан са бројним еколошким и здравственим последицама. Држава Њујорк га је управо сада забранила баш због огромних ризика које носи, али нажалост, има још много оних који би за мало профита уништили планету.
Препоруке:
37
0
6 петак, 19 децембар 2014 10:20
Automedont
Moje rasudjivanje o ovom aktuelnom ekonomsko-politickom fenomenu je na nivou malog Djokice, ali bih voleo da mi neko ko se razume u ceo taj mehanizam objasni zasto zemlje sa viskom kapitala (pominje se u tom kontekstu Kina a verujem da i Rusija dobro stoji sa dolarima) jednostavno ne iskoristi momenat i pocne da kupuje naftu sad kad je cena ovako depresirana. Time bi, kako ja kapiram stvari, razmenili nesto sto ima relativnu vrednost (dolar) za nesto sto ima apsolutnu, tj. upotrebnu vrednost (nafta). A onda mogu da sede i cekaju skok cene nafte na svetskom trzistu. Ili gresim?
Препоруке:
23
2
7 петак, 19 децембар 2014 12:51
DR POLITICKIH NAUKA
Ovaj clanak jedino sluzi zamgljivanju istine oko konspiracije pada cene nafte!!!!
Препоруке:
13
0
8 петак, 19 децембар 2014 13:33
asvir ben iakuv
I ja cuvam vrednost mog dinara. Neka Jorgovnarka obara kurs, ja jos uvek kupujem euro za 110. Jeste li mi poverovali? E pa tako isto i Arapi cuvaju cenu svoje nafte.
Препоруке:
9
0
9 петак, 19 децембар 2014 13:47
шкљ
ако тих шриљаца има тоолико много у САД и свуда по свету, зашто онда амери довлаче војне снаге - до руских граница ? Где је онда интерес за руске ресурсе - уз ризик - свеопштег светког разарања ?
Препоруке:
11
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер