петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Берлин: Предлог високе аутономије за север Косова представља велики помак Србије
Хроника

Берлин: Предлог високе аутономије за север Косова представља велики помак Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. децембар 2012.

То што је Србија изнела свој предлог високе аутономије за север Косова представља велики помак и сада би Приштина требало да изнесе свој предлог, рекао немачки министар одбране Томас де Мезијер у Приштини. Косовски конфликт се не може решити војним путем, али без Кфора неће бити ни политичког напретка, каже Де Мезијер.

Немачки министар одбране Томас де Мезијер оценио у Приштини да то што је Србија изнела свој предлог високе аутономије за север Косова представља велики помак и да би сада Приштина требало да изнесе свој предлог.

"Сама чињеница да постоји неки предлог је велики помак. Сада би и косовска страна морала да изнесе неки предлог. То иде у добром правцу, иако ће до решења вероватно проћи још пуно времена", рекао је Де Мезијер, боравећи у предбожићној посети немачким припадницима Кфора на Косову, пренели су немачки медији.

Немачки министар је рекао да споразум о интегрисаном управљању границом Београда и Приштине, "уколико буде функционисао, представља велики напредак, зато што се успело да се, уз очување правне позиције обе стране, дође до прагматичног резултата".

Он је нагласио да се косовски "конфликт не може решити војним путем, али да без Кфора неће бити ни политичког напретка".

Министар је похвалио поступање Кфора у време напетости и уклањања блокада саобраћајница које су поставили Срби на северу Косова.

"Мудром мешавином деескалације и чврстине, Кфор је успео да уклони све блокаде, осим оне у Митровици", рекао је Де Мезијер, додајући да то показује да се "многи циљеви интелигенцијом боље постижу, него пајсером".

Де Мезијер је посетио Косово у пратњи премијерке немачке покрајине Тирингије Кристине Либкнехт, и повереника за парламентарну контролу оружаних снага Хелмута Кенигсхауза.

Немачка делегација састала се на Косову са командантом Кфора, немачким генералом Фолкером Халбауером, и посетила Косовску Митровицу и мост на реци Ибар, која град дели на северни и јужни део.

Немачка у Кфору, који броји 5.600 војника, са 1.250 војника има највећи контингент.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер