Početna strana > Hronika > Beograd: Danas počinje 63. Međunarodni beogradski sajam knjiga
Hronika

Beograd: Danas počinje 63. Međunarodni beogradski sajam knjiga

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 21. oktobar 2018.

Međunarodni beogradski sajam knjiga počinje danas pod geslom "Radost čitanja", a učešće je najavilo oko 1.000 izlagača iz zemlje i inostranstva.

Srpski pesnik i akademik Matija Bećković i istoričar i pisac Abdulah Busuf, u ime počasnog gosta Maroka svečano će otvoriti manifestaciju večeras u 18h u Hali 2. Kapije Sajma biće otvorene za posetioce već od 10 časova.

Tokom trajanja Sajma, od 21. do 28. oktobra, pod sloganom "Radost čitanja", u četiri hale na površini od preko 30.000 kvadratnih metara svoja najnovija izdanja predstaviće oko 1000 izlagača (500 direktnih) iz Srbije i inostranstva. Zemlja počasni gost 63. Beogradskog sajma knjiga je Maroko.

Pored Maroka, na 63. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga učestvuju i izdavači iz Belorusije, Bosne i Hercegovine, Egipta, Irana, Japana, Kine, Mađarske, Rumunije, Republike Srpske, Rusije, Slovenije, Sjedinjenih Američkih Država, Ukrajine, Ujedinjenog Kraljevstva, Hrvatske, Crne Gore i Švajcarske.

Među brojnim gostima iz inostranstva, pored ostalih, biće i Vladimir Medinski (Rusija), Santjago Ronkaljolo (Peru), Valter Ugo Mai (Portugalija), Robert Simonišek (Slovenija), Nikola Malović (Crna Gora), Piter V. Bret (Amerika), Jelena Sagalovič (Rusija), Mirjana Vitman (Nemačka)...

Prateći programi odvijaće se u salama u hali 1A: Ivo Andrić, Borislav Pekić, Vasko Popa, Desanka Maksimović, na Platou Branka Miljkovića.

U programu "Pišem, dakle postojim", biće portretisani naši eminentni pisci u razgovoru sa kritičarima koji prate njihovo stvaralaštvo: Ljubica Arsić i Vasa Pavković, Goran Petrović i Jana Aleksić, Vladan Matijević i Tamara Krstić, Milosav Tešić i Aleksandar Jovanović, Zlata Kocić i Jasmina Ahmetagić, Milena Marković i Muharem Bazdulj...

Programi pod zajedničkim nazivom "Misliti o knjizi" otvoriće niz pitanja: kakav je status teorijske literature, gde vodi popularizacija istorije, da li je potreban alternativni književni kanon, koliko je politika bila povezana sa književnošću u Jugoslaviji, ima li tabu tema u srpskoj književnosti...

Programska celina "Vreme pamćenja" ponudiće problemske tribine o rečnicima u srpskoj kulturi (200 godina Vukovog Rječnika), o uticaju klasika na savremeno stvaralaštvo (200 godina od rođenja Ivana Sergejeviča Turgenjeva, 125 godina od rođenja Miloša Crnjanskog i 120 godina od rođenja Desanke Maksimović), o naučnicima koji su nas zadužili (150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa), o odnosu književnosti i politike (100 godina od rođenja Aleksandra Soženjicina), o ratu kao večnoj književnoj temi (100 godina od završetka Velikog rata)...

U programima pod nazivom "Knjiga će spasiti svet" učestvovaće prevodioci, bibliotekari, ilustratori i grafički dizajneri, svi oni koji doprinose tome da dobra i lepa knjiga dopre do čitalaca, "Knjiga u javnosti" posvećena je medijskom tretmanu knjige, a programska celina "Slušanje/gledanje knjiga" odnosu knjige i drugih savremenih medija, obradama književnih dela za radio, televiziju i film, digitalizaciji književnog i kulturnog nasleđa.

Segment posvećen književnosti za decu nosi naziv "Bajka o Kratkovečnoj", a po njenoj autorki Desanki Maksimović nazvana je sala u kojoj će se organizovati program za najmlađe čitaoce. Program "Upoznaj svog pisca" predstaviće nekoliko deci omiljenih autora, a u razgovorioma o tome kako najmlađe zainteresovati za čitanje, kako odabrati lektiru, kakvi su bili heroji u dečjoj književnosti a kakvi su danas, šta je novo u našoj književnosti za decu, kako doći do dobre antologije dečje književnosti... učestvovaće i pisci i profesori i bibliotekari i ilustratori i, što je najvažnije, sami mladi čitaoci. Deca će moći da čuju i da zapitkuju svoje pesnike i prozaiste: Ljubivoja Ršumovića, Vladimira Andrića, Vladislavu Vojnović, Jasminku Petrović, Uroša Petrovića, Dejana Aleksića, Uglješu Šajtinca, Branka Stevanovića...

Tokom trajanja sajma biće upriličene i izložbe "Obećala si da ćeš biti večna", povodom 120 godina od rođenja Desanke Maksimović, "Miloš Crnjanski – život i komentari" povodom 125 godina od rođenja pisca, "Na temeljima Srpske čitaonice", "Nepoznati Mihailo Petrović Alas", povodom 150 godina od rođenja i 75 godina od smrti, "Biti drugi", povodom 60 godina Radio Beograda 2, "100 slovenskih romana", "Bibiana – Najlepše knjige Slovačke", "Deca su ukras sveta" - Stara dečja srpska knjiga od kraja 19. veka do 1944 i izložba prvih i retkih izdanja Desanke Maksimović, "Stripovjetke Petra Kočića", prikaz pripovetke Petra Kočića u formi stripa, Putujuća izložba ćirilice i Međunarodna izložba kaligrafije - izložba kaligrafskih, tipografskih i dizajnerskih radova. 
U Hali 2 (nivo C) biće nastavljeno predstavljanje dela umetnika mlađih od 30 godina iz različitih oblasti dramskog, likovnog, muzičkog, filmskog stvaralaštva koji za inspiraciju imaju knjigu.

Školski dan, namenjen organizovanim posetama učenika, nastavnika, školskih bibliotekara, studenata i profesora, biće u četvrtak 25. oktobra. Svečano otvaranje će biti u 11h u Hali 2.
Ponedeljak i utorak, 22. i 23. oktobar, su porodični dani, kada će biti omogućeno da cela porodica sa jednom kupljenom porodičnom ulaznicom poseti manifestaciju.

Cena pojedinačnih ulaznica je 250 dinara, a ulaznica za grupne posete je 150 dinara. Ulaznica za sve vreme trajanja sajma staje 900 dinara. Cena parkinga je 150 dinara (po započetom satu).

Radno vreme sajma je 21, 26, 27 i 28. oktobra od 10 do 21h, a 22, 23, 24. i 25. oktobra od 10 do 20h.
Tradicionalne nagrade: Izdavač godine, izdavački poduhvat godine, dečija knjiga godine, nagrada za izdavača iz dijaspore na srpskom jeziku, specijalno priznanje za doprinos u oblasti nauke, specijalno priznanje za izdavača, knjigu ili strip, nagrada "Bogdan Kršić" za najlepšu knjigu, nagrada za najlepšu dečju knjigu i specijalno priznanje za mladog dizajnera, biće uručene 25. oktobra u 13h u Sali "Ivo Andrić" u Hali 1A.

U ponedeljak, 22. oktobra u 18h u Sali "Borislav Pekić", biće uručena i nagrada "Dositej Obradović", koja se svake godine dodeljuje stranom izdavaču za kontinuirani doprinos u objavljivanju i promociji srpske književnosti.

(Beta, Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner