петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Белгијски астрофизичари: Ни Русија ни Турска не говоре истину о обарању авиона
Хроника

Белгијски астрофизичари: Ни Русија ни Турска не говоре истину о обарању авиона

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. новембар 2015.

 Након што су прегледали званичне извештаје и снимке рушења руског војног авиона на турско-сиријској граници, белгијски астрофизичари дошли су до закључка да ни Турска ни Русија не говоре истину о том догађању.

Доктор Том ван Дурслер и доктор Ђовани Лапента с Католичког универзитета Лувен на блогу факултета изнели су сумње у веродостојност објављених извештаја.

Наиме, они тврде да руски авион није могао да се сруши онако како је описано у извештајима јер је летео брже него што Турска тврди, наводи "Индепендент".

Турска тврди да је авион био 17 секунди у њиховом ваздушном простору, али физичари су на основу прорачуна дошли до податка да је при брзини од 980 километара на час руски авион у турском ваздушном простору могао бити само 7 секунди.

Научници оспоравају и тврдње да је Турска десет пута упозорила руски авион да се налази у њиховом ваздушном простору.

- Немогуће је да је Турска издала десет упозорења у року од пет минута, јер авион при брзини од 980 километара на час прелази 80 километара за то време - тврде физичари.

- Како су турске ваздушне снаге могле да предвиде да ће авион прећи у њихово ваздушно подручје? Војни авиони су агилни и у теорији руски авион је у задњем тренутку могао да се окрене и да избегле улазак у турски простор. Упозорења руским пилотима биле су пуке спекулације у тренутку њиховог издавања - напомињу Ван Дурслер и Лапента.

Физичари сматрају и да руска страна приче не одражава стварну ситуацију која се одвила. Руси су наиме изјавили да се њихов авион окретао и покушавао да избегне турски ваздушни простор у тренутку када је погођен. То, напомињу, није могуће јер се промена смера кретања за 90 степени при толикој брзини може постићи само уз објекат који је много тежи или бржи од авиона.

- Обе стране приче морају се узети с резервом. Прорачуни показују да је авион могао бити максимално десет секунди у турском ваздушном простору, а руске тврдње се не слажу са законима физике - поручују физичари.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер