Početna strana > Hronika > Barak Obama najavio novo poglavlje u američkoj diplomatiji
Hronika

Barak Obama najavio novo poglavlje u američkoj diplomatiji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 19. maj 2011.

VAŠINGTON - Sjedinjene Države podržaće napore za reformama širom Bliskog istoka i Severne Afrike, uključujući "tranzicije ka demokratiji", izjavio je američki predsednik Barak Obama u svom obraćanju naciji u američkom Stejt departmentu.

Obama se osvrnuo na nedavne narodne ustanke u Egiptu, Tunisu, Libiji, Siriji i drugim delovima: "Događaji od poslednjih šest meseci pokazuju da strategije pritisaka i diverzije više ne deluju. Ljudi u delovima ovog regiona preuzeli su kontrolu nad svojom sudbinom".

On je, takođe, naglasio da je za promene potrebno vreme.

"Biće potrebne godine pre nego što se ova priča završi", rekao je Obama. "Postoji produbljujuća spirala podela između SAD i arapskog sveta, koju treba preokrenuti".

On je optužio Iran da je dvoličan, jer je javno podržavao proteste u delovima arapskog sveta, dok je, s druge strane, žestoko gušio proteste u svojoj zemlji.

Obama nije naveliko govorio o određenim predlozima. On je najavio opraštanje duga Egiptu od milijardu dolara, kao i milijardu dolara garancije zajma.

Sveobuhvatna trgovina

Takođe je najavio uspostavljanje sveobuhvatne trgovine i inicijative za investiciona partnerstva na Bliskom istoku i u Severnoj Africi. Ako izuzmemo izvoz nafte, ova regija sa preko 400 miliona stanovnika ima otprilike isti izvoz kao Švajcarska. "SAD će raditi zajedno sa Evropskom Unijom kako bi se olakšala trgovina u regionu", rekao je on.

Osvrćući se na situaciju u Libiji, američki predsednik je rekao da, kako SAD ne mogu vojno intervenisati na svakom mestu, one moraju delovati u Libiji kako bi se sprečio mogući masakr.

"Sada vreme radi protiv Gadafija", rekao je Obama. "Kada Gadafi ode s vlasti, decenije provokacija će se završiti, i počeće demokratska tranzicija".

Što se tiče izraelsko-palestinskog sukoba, Obama je ocenio da bi granice Izraela i Palestine trebalo da se zasnivaju na linijama razgraničenja iz 1967. godine uz obostrano dogovorenu razmenu.

San o jevrejskoj državi

Rekavši da će SAD ostati u čvrstim prijateljskim odnosima sa Izraelom, čiji je glavni cilj bezbednost zemlje, Obama je upozorio da će tehnologija otežati nameru Izraela da se odbrani i da će okupacija morati da prestane kako bi se "san o jevrejskoj demokratskoj državi" mogao ostvariti.

"Palestinski narod mora imati pravo da upravlja sam sobom, i da dostigne svoj potencijal, u suverenoj i susednoj državi", rekao je Obama.

Bela kuća nije bila toliko govorljiva kada je reč o saveznicima poput Bahreina, male države u Persijskom zalivu u kojoj se nalazi Peta američka mornarička flota.

Obama je, ipak, rekao da je Bahrein legitimno zainteresovan za vladavinu prava, ali da masovna hapšenja i upotreba brutalne sile ne mogu biti dozvoljeni. "Legitimni demonstranti koji traže demokratiju ne mogu se zatvarati", rekao je Obama, dodajući da je neophodan dijalog.

Obamino obraćanje desilo se u nedelji u kojoj se Bela kuća fokusira na pitanja vezana za Bliski istok. On se u utorak sastao sa jordanskim kraljem Abdulahom Drugim u Beloj kući, a u petak treba da se sretne sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.

(Blic)