петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама најавио ново поглавље у америчкој дипломатији
Хроника

Барак Обама најавио ново поглавље у америчкој дипломатији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. мај 2011.

ВАШИНГТОН - Сједињене Државе подржаће напоре за реформама широм Блиског истока и Северне Африке, укључујући "транзиције ка демократији", изјавио је амерички председник Барак Обама у свом обраћању нацији у америчком Стејт департменту.

Обама се осврнуо на недавне народне устанке у Египту, Тунису, Либији, Сирији и другим деловима: "Догађаји од последњих шест месеци показују да стратегије притисака и диверзије више не делују. Људи у деловима овог региона преузели су контролу над својом судбином".

Он је, такође, нагласио да је за промене потребно време.

"Биће потребне године пре него што се ова прича заврши", рекао је Обама. "Постоји продубљујућа спирала подела између САД и арапског света, коју треба преокренути".

Он је оптужио Иран да је дволичан, јер је јавно подржавао протесте у деловима арапског света, док је, с друге стране, жестоко гушио протесте у својој земљи.

Обама није навелико говорио о одређеним предлозима. Он је најавио опраштање дуга Египту од милијарду долара, као и милијарду долара гаранције зајма.

Свеобухватна трговина

Такође је најавио успостављање свеобухватне трговине и иницијативе за инвестициона партнерства на Блиском истоку и у Северној Африци. Ако изузмемо извоз нафте, ова регија са преко 400 милиона становника има отприлике исти извоз као Швајцарска. "САД ће радити заједно са Европском Унијом како би се олакшала трговина у региону", рекао је он.

Осврћући се на ситуацију у Либији, амерички председник је рекао да, како САД не могу војно интервенисати на сваком месту, оне морају деловати у Либији како би се спречио могући масакр.

"Сада време ради против Гадафија", рекао је Обама. "Када Гадафи оде с власти, деценије провокација ће се завршити, и почеће демократска транзиција".

Што се тиче израелско-палестинског сукоба, Обама је оценио да би границе Израела и Палестине требало да се заснивају на линијама разграничења из 1967. године уз обострано договорену размену.

Сан о јеврејској држави

Рекавши да ће САД остати у чврстим пријатељским односима са Израелом, чији је главни циљ безбедност земље, Обама је упозорио да ће технологија отежати намеру Израела да се одбрани и да ће окупација морати да престане како би се "сан о јеврејској демократској држави" могао остварити.

"Палестински народ мора имати право да управља сам собом, и да достигне свој потенцијал, у сувереној и суседној држави", рекао је Обама.

Бела кућа није била толико говорљива када је реч о савезницима попут Бахреина, мале државе у Персијском заливу у којој се налази Пета америчка морнаричка флота.

Обама је, ипак, рекао да је Бахреин легитимно заинтересован за владавину права, али да масовна хапшења и употреба бруталне силе не могу бити дозвољени. "Легитимни демонстранти који траже демократију не могу се затварати", рекао је Обама, додајући да је неопходан дијалог.

Обамино обраћање десило се у недељи у којој се Бела кућа фокусира на питања везана за Блиски исток. Он се у уторак састао са јорданским краљем Абдулахом Другим у Белој кући, а у петак треба да се сретне са израелским премијером Бењамином Нетањахуом.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер