субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бан Ки Мун: Могуће повећање тензија на северу Косова
Хроника

Бан Ки Мун: Могуће повећање тензија на северу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. април 2010.

Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун изразио је забринутост због могућег повећања напетости на северу Косова и истакао да је подршка Мисији УН на Косову од кључног значаја за стабилност у покрајини.

"Забринут сам због могућности повећања напетости на северу Косова уколико влада у Приштини не буде спроводила своју стратегију за северно Косово транспарентно и кроз дијалог с локалним заједницама и другим релевантним странама", наводено је у његовом редовном тромесечном извештају Савету безбедности УН.

Он је у документу истакао да "УНМИК није био ни упознат, нити укључен у планирану имплементацију 'Стратегије за северно Косово' '' и напоменуо да се осетљивим питањима везаним за северно Косово може приступити само на миран начин и кроз сталне консултације и координацију свих релевантних актера.

Исто тако, "трајна подршка Београда и Приштине активностима УНМИК-а, као и подршка Савета безбедности и шире међународне заједнице је од виталног значаја", указао је Бан Ки Мун у извештају, који је почетком априла подељен чланицама Савета безбедности а потом објављен и на сајту светске организације.
Стратешки циљ УНМИК-а остаје унапређење безбедности, стабилности и поштовања људских права кроз ангажовање свих заједница на Косову, као и Приштине и Београда и међународних и регионалних актера, истакао је генерални секретар.

Бан Ки Мун је апеловао на Београд и Приштину да покажу више фелксибилности и да се усредсреде на налажење решења за практична питања без обзира на статус, као и да нађу формулу за учешће косовских институција у регионалним форумима.
Регионална сарадња је кључни елемент зе евопску перспективу региона, указао је он, и позвао Београд и Приштину да "заузму прагматичан приступ учешћу представника косовских институција на регионалним и међународним форумима".

Према његовом мишљењу, дугорочна стабилност и развој Косова и региона зависи од успешног процеса помирења између заједница, а председник Србије БорисТадић је дао допринос у том правцу.
"Поздрављам поруку председника Тадића током посете Дечанима на Божић, да сви људи, без обзира на то ког су порекла, треба да помире међусобне разлике," рекао је Бан.

Осврћући се на проблем расељених и прогнаних он је навео да је број повратника на Косову и даље "разочаравајуће мали" и напоменуо да стратегија за повратак треба да буде усвојена на читавом Косову и да је у том циљу потребна чвршћа сарадња међу институцијама.
"У вези с тим поздрављам обновљене консултације о отварању канцеларије за имовину УНХЦР-а у Србији," навео је генерални секретар.

Безбедносна ситуација на Косову је релативно мирна, али је и даље крхка, и међуетнички инциденти, иако њихов број није повећан, и даље су препрека за повратак и изазивају несигурност међу мањинским заједницама, наводи се у извештају Бан Ки Муна.
У одељку о правосудном систему и царини на северу Косова, генерални секретар УН истиче да разговори о тим практичним питањима нису донели већи напредак, али да се консултације Београда и Приштине настављају, што важи и за проблем струје на северу Косова.

Генерални секретар УН наводи да је УНМИК учествовао у обнови 34 религијска објекта, уништена у насиљу 2004. године, и упозорава да је у претходном периоду више религијских места поново уништавано.
Као примери се наводе уништавање 20 православних надгробних споменика на гробљу у Лапљем селу код Приштине, као и напад на манастир Бузовик у Витини.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер